Kommunikációtörénet

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Ben (vitalap | szerkesztései) 2012. május 10., 16:26-kor történt szerkesztése után volt. (Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/penetracio.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A kommunikációtörténeti fejlődésnek köszönhető számos eszköz kialakulása, így a mobiltelefonok létrejötte is. Az elemzés központi témája eme készülék penetrációja a különböző Európai Uniós országokban. A vizsgálat célja bemutatni, hogy vajon melyik évben, mekkora volt adott tagállamban az előfizetések száma a mobiltelefonok tekintetében.

A feladat előtörténete

Szakdolgozatom témája a kommunikációtörténettel, és az információs-kommunikációs fejlődéssel foglalkozik, melyben részletesebben írok a mobiltelefonok elterjedéséről, használatukról. Úgy gondolom a mai világban rengetegen kötődünk bizonyos eszközökhöz, legyen ez a mobil vagy akár a televízió, a számítógép.Témaválasztásom azért esett a mobiltelefonok elterjedésének vizsgálatára, mert szerettem volna bemutatni, hogy milyen változások történtek az évek alatt ezen készülékek penetrációját tekintve, különösen az Európai országokat nézve.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A kommunikációs eszközök kialakulása során létrejött a már említett mobiltelefon. Szakdolgozatom írása közben jöttem rá, hogy érdemes hosszabban kifejteni a használatukról, hatásukról és alapvetően az elterjedésükről szóló információkat, hiszen manapság aligha él olyan személy, aki ne használna mobiltelefont ( kivételt képeznek természetesen az alapvetően elmaradott/fejlődő térségek). A mobiltelefonok elterjedésének vizsgálata érdekes adatokkal szolgálhat, mely sok embert érdekelhet, akár csupán kíváncsiságból, vagy akár egy tanulmány készítéséhez kapcsolódóan is. Eme kommunikációs eszköz mellett, további érdekes eredményeket hozhat a tömegmédia más terméke, így a televízió, az Internet, a sajtó penetrációja is.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Elsőként három eszköz(mobiltelefon, Internet, televízió) statisztikáit gyűjtöttem össze, és ebből kellett egyet kiválasztanom, így esett a választás a mobiltelefonokra, mert itt voltak a leginkább egyértelműek az adatok, mind az objektumok, az attribútumok, az értékek és a mértékegységek tekintetében is (így ez nem okozott nehézséget).

Objektumok (sorok)

1. EU 27 ország adatai összesítve

2. Belgium

3. Bulgaria

4. Czech Republic

5. Denmark

6. Germany

7. Estonia

8. Ireland

9. Greece

10. Spain

11. France

12. Italy

13. Cyprus

14. Latvia

15. Lithuania

16. Luxembourg

17. Hungary

18. Malta

19. Netherlands

20. Austria

21. Poland

22. Portugal

23. Romania

24. Slovenia

25. Slovakia

26. Finland

27. Sweden

28. United Kingdom

29. Iceland (T)

30. Norway (N)

31. Switzerland (N)

32. Croatia (T)

33. Former Yugoslav Republic of Macedonia, the (T)

34. Turkey (T)

Attribútumok (X, Y oszlopok)

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006

2007

2008

2009

A feladat által érintett célcsoportok

Célcsoport lehet:

1. azon tanulók/hallgatók akik Európai Uniós tanulmányokat folytatnak, és esetleg szükségük lehet ilyen fajta elemzésekre az információs-kommunikációs témakört érintve

2. azon tanárok/professzorok akik szintén hasonló témában oktatnak, és egy jól átlátható, könnyen emészthető példára van szükségük

3. olyan szervezetek akik Európai Uniós elemzésekkel, statisztikákkal foglalkoznak

4. hírportálok számára, akik az átlag polgárnak szeretnének bemutatni EU-s elemzéseket adott témakörben

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az elemzés irányt adhat annak tekintetében, hogy az Unión belül milyen adatok jellemzik a tagállamokat évekre lebontva. Ezeket az eredményeket pedig bárki számára elérhetővé lehet tenni, aki kíváncsi ilyen témájú vizsgálatra, így a hasznosság abban is mérhető, hogy a társadalom tagjai érdeklődnek a téma iránt és esetlegesen lesz egyfajta rálátásuk erre a témakörre. Illetve a célcsoportnál említett személyek és szervezetek számára is hasznos lehet, hiszen nem kell külön saját vizsgálatot végezniük, ha egy hiteles és jól megszerkesztett/objektív táblázat segít az eligazodásban. Saját magam számára is hasznos az elvégzett feladat, mert egy átfogó eredményt és a kérdéseimre megfelelő válaszokat kaptam.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. a téma kiválasztása (mobiltelefon penetráció)

2. adatgyűjtés, megfelelő statisztikai adatok keresése (eurostat)

Táblázat elkészítése:

3. az objektumok meghatározása (az EU-s országok vizsgálata, tagállamok + tagjelölt államok)

4. az attribútumok meghatározása (évek szerinti lebontás 1998-2009)

5. az összegyűjtött számadatok bevitele a táblázatba (mértékegység a százalék)

6. az esetleges plusz információk felírása/magyarázata (pl.: Turkey (T) azaz, (T)=tagjelölt ország)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

1. A COCO táblázat szemlélteti az eredményeket.

2. Az országok a "hiteles", a "hiteltelen", a "fejlett", és az "elmaradott" jelzőt kapták, összesen 33 ország szerepel az elemzésben.

3. Az országok közül 2 lett "hiteltelen": "Lithuania" "Spain".

4. Az országok közül 14 lett "elmaradott". Így megállapítható, hogy több a "fejlett" ország (19). (14+19=33)

5. Elmondható az eredmények tekintetében, hogy A Nyugat-Európai és az Észak-Európai országok kapták a "fejlett" jelzőt, míg a Kelet-Európai országok az "elmaradott" jelzőt.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az elemzés alapján láthatóvá vált, hogy mely országokban milyen mértékű a penetráció, melyek a leginkább magas számadattal bíró(fejlett) és melyek az alacsonyabb számadatokkal rendelkező (tehát elmaradott/elmaradottabb) területek. A becslések számadata szerint 1169.5 értékkel "Italy" kapta a legmagasabb értéket, míg 836.5-tel "Turkey" képviseli a legalacsonyabb pontszámot. Hazánkat tekintve a becslések szerint a középmezőnyben helyezkedik el "Hungary" 953.9-es értékkel (azonban ez még elmaradottnak minősül).

Úgy gondolom egy későbbi vizsgálat, a téma továbbvitele értelmében lehetne elemezni a nemek aránya szerint, illetve korosztályonként is a mobil-penetrációt. További és még pontosabb eredményt adhat ez a két elemzési módszer.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home/


nyilatkozat és kitöltési segédlet