Zugloi szallodak
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Zuglói háromcsillagos szállodák infrastrukturális vizsgálata.
A feladat előtörténete
Feladat feldolgozásomban egy a cégünknél lezajlott beszerzés, egy bizonyos online tender esetét kívántam utólagosan feldolgozni, mivel a tendert megítélésem szerint nem a legmegfelelőbb ajánlattevő nyerte el a 2012-es esztendőre vonatkozóan. A vizsgálat módszertana és eredményessége egyúttal útmutatóként és új mérlegelési lehetőségként szolgálhat a cég számára az elkövetkező pályázatok értékelésénél.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A pályázat-értékelés a következő folyamat szerint ment végbe:
- Pályázatok beérkezését és áttanulmányozását követően a 3 legmagasabb díjazású ügynökség kizárása;
- A fennmaradó 3 ügynökség prezentációjának és képviselőinek meghallgatása 1-1,5 órás időkeretben;
- Értekezlet az 5 fős marketingkommunikáció részleg részvételével, ahol is szubjektív pro- és kontra érveléssel döntöttek a győztesről;
- Jóváhagyás, eredmény kihirdetése.
Best practice eredmény:
- ASD (győztes);
- e-Steel;
- Sogno;
- ICT-SHOT (árajánlat alapján kizárt);
- Monbrand (árajánlat alapján kizárt);
- NJ Media (árajánlat alapján kizárt).
Az eredmény tehát igencsak -nem tudok rá megfelelőbb kifejezést- "barbár" döntési folyamat során született meg, mely nélkülözte a legalapvetőbb pontozásos és/vagy átlagérték-számítási módszereket is, noha a tenderkiírás tartalmazta az értékeléshez használandó pontrendszert, s a pályázati anyagokat ezen értékelési metódusnak megfelelően adták be a kommunikációs ügynökségek is. Kritikaként tehát a nemtörődömség és a szakmaiság hiánya (hiszen a szubjektivitás, az egyének befolyásolási képességei és befolyásolhatósági szintjei túlzott hangsúlyt kaptak a döntés során) egyaránt megfogalmazható a kiválasztás kapcsán.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Nem ütközött különösebb nehézségbe összegyűjteni az adatokat, hiszen csupán a beadott pályázati anyagok lényegi adatait kellett egy már létező értékelési szempontrendszer alapján átvezetnem a vizsgálatomba. Az alábbi objektumok anonim ügynökségi elnevezések. A meghívásos pályázatban ez a 6 ügynökség vett részt, mivel primer kritérium volt az iparági (telco) tapasztalat és referencia.
Objektumok (sorok)
- ASD;
- e-Steel;
- ICT-SHOT;
- Monbrand;
- NJ Media;
- Sogno.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- (X1) Master banner (Tízezer Ft/darab) - Master banner előállítási díja. Annál nagyobb lehet a havidíj, minél kisebb a változó értéke. (irány=1)
- (X2) Online koncepció (Kód) - Online koncepció összhangja a vállalati elképzelésekkel. Annál nagyobb lehet a havidíj, minél nagyobb a változó értéke. (irány=0)
- (X3) Projekt men. tanácsadás (Tízezer Ft/óra) - Projekt menedzsment tanácsadás óradíja. Annál nagyobb lehet a havidíj, minél kisebb a változó értéke. (irány=1)
- (X4) Releváns referencia érték (Kód) - Iparági tapasztalat és referencia értéke. Annál nagyobb lehet a havidíj, minél nagyobb a változó értéke. (irány=0)
- (X5) Social media (Kód) - Social media koncepció összhangja a vállalati elképzelésekkel. Annál nagyobb lehet a havidíj, minél nagyobb a változó értéke. (irány=0)
- (Y) Havidíj (Tízezer Ft/hónap) - Az ügynökség havidíja.
A feladat által érintett célcsoportok
Pénzt ér a vizsgálati anyag a következő felhasználók számára, mert megtakarítás és döntési racionalizáció egyaránt várható:
- Marketing részleg;
- Marketingkommunikáció részleg;
- Vállalati beszerzési csoport;
- Pénzügyi részleg;
- Kontrolling csoport;
- Vállalati döntéshozók.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Szakértői elemzés
- Adatvagyon megszerzése
- Az elemzéshez szükséges technikai rendszer (Microsoft Office programcsomag)
- Szakértői munka, elemzés lefolytatása
Hasonlóságelemzési módszer
- Adatvagyon megszerzése
- Az elemzéshez szükséges technikai rendszer (MY-X online elemző program és/vagy Microsoft Office programcsomag Excel programja)
- Szakértői munka, elemzés lefolytatása
A ráfordítások költségvonzata
- Adatvagyon megszerzése: Ingyenesen rendelkezésre álló pályázati anyagok.
- Az elemzéshez szükséges technikai rendszer: Microsoft Office programcsomag Excel programja és/vagy a MY-X online elemző program ingyenesen rendelkezésre állnak.
- Szakértői munka, elemzés lefolytatása:
- Elemzési munkaidő: 6 óra x 5000 Ft/óra = 30000 Ft; de! 5 fő x 30000 Ft = 150000 Ft
- Hasonlóságelemzés Microsoft Excel COCO-analízissel: 2,5 óra x 5000 Ft/óra = 12500 Ft
A hasonlóságelemzés módszerével elvégzett feladat által megtakarított legmagasabb érték hozzávetőlegesen: 137500 Ft. Az összeg nagysága egy átgondolatlan és pazarló (idő és pénz) döntési folyamat eredménye, amely a tanult módszertannal és kellő szabályozottsággal a fenti szintre redukálható. Ugyanakkor fontosnak tartom kiemelni, hogy havi szinten is jelentős, akár több százezer Forintos költséghányad is megtakarítható a szolgáltatás relatív ár/érték arányának megtartása mellett.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- Adatgyűjtés (Online tender anyaga), objektumok és attribútumok meghatározása;
- Adatbázis létrehozása;
- Pivot tábla készítése az alapadatok felhasználásával;
- Direkt solver
- Pivot tábla alapján az egyes attribútumoknál külön-külön rangsorolást végeztem, ebből megkaptam a rangsor táblát;
- Létrehoztam a Solver értékmeghatározásához (lépcsők) és ebből következően a becsült értékek (becsült havidíj) meghatározásához szükséges segédtáblákat, és a Solver függvény paraméterezéséhez (korlátozó feltételek) nélkülözhetetlen táblázatokat és értékeket (szorzatösszeg, delta);
- Lefuttattam a Solvert, amely feltöltötte értékekkel a célcellákat és elvégezte a becslést a képletezésnek megfelelően;
- Inverz solver
- A direkt solver lépéseivel megegyezően, de ellentétes rangsorolási iránnyal elvégeztem az inverz becslést is, majd megvizsgáltam a vizsgálat hitelességét;
- Elvégeztem az elemzést a COCO táblák kiértékelésével.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Direkt solver:
- Minden esetben hiteles eredmény született.
- A 6-ból 4 ügynökség jól árazta be, 1 alul-, 1 pedig felülértékelte (árazta) saját szolgáltatását a többi pályázó összehasonlítása tekintetében.
Eredmény:
- A legjobb árajánlatot a Sogno tette és a COCO-elemzés alapján azt is állíthatjuk, hogy a legnagyobb értékhozadékkal is ő rendelkezik, mivel a 230 egység (Tízezer Ft/hó) az összehasonlító vizsgálat szerint a többi ajánlat viszonyában 275 egységet (Tízezer Ft/hó) is megérne.
- A második legkedvezőbb árajánlatot benyújtó e-Steel jól árazta be magát, igaz a Sogno és saját díja között 20 egységgel (Tízezer Ft/hó) alacsonyabb tényleges havidíj és 25 egységgel (Tízezer Ft/hó) több becsült havidíj hozadék különbség mutatkozik a Sogno javára.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- Az eredeti győztes ASD helyett, noha jól árazta be szolgáltatásait, relatív vonatkozásban jobb választás lett volna a Sogno.
- Az eredeti pályázati elbírálás és a COCO-elemzés eredményeinek összehasonlításában ez utóbbit lehet inkább mérvadónak tekinteni, mivel kizárja a korábban taglalt szubjektivitást és módszertani hiányosságokat az értékelésből és az elemzésből.
- A jövőre való tekintettel, hasonló online tender esetében megfelelőbb módszer lehet a COCO-elemzés alkalmazása a legutóbbi pazarló és véleményem szerint rossz eljárásmóddal szemben.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A tervezett 150000 Ft helyett 12500 Ft tényleges költséggel meg lehet valósítani az elemzést.
Realizálható haszon:
- A vizsgálatra jutó össz-, és egységköltségek, illetve az elemzésre fordítandó munkaórák és munkaerők száma is radikális csökkenést mutatnak a hasonlóságelemzésnek köszönhetően a jelenlegi metódussal szemben.
- Az elemzésnek köszönhetően ár/érték arány torzulás nélkül, jelentősen csökkenthetőek az online tevékenységre fordítható havi kiadások.
- Egy ilyen vizsgálattal ráadásul lehetőség nyílik egy második körös tenderre is, vagy akár az elképzelések, preferenciák megváltoztatásának függvényében egy negatív ajánlati árverseny kikényszerítésére is. Természetesen mérlegelni kell azt, hogy a későbbi jó üzleti kapcsolat nem-e sérül ebből kifolyólag.
- A jól és forintálisan is definiálható előnyök ellenére egy belső szervezeti ellenállás esetében, csupán mint kiegészítő döntéstámogatási eljárás is alkalmazható az általunk tanult és ismertetett elemzés.