Máté-effektus

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Vizoka (vitalap | szerkesztései) 2005. november 15., 11:39-kor történt szerkesztése után volt. (Történeti modul)

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

  • Az ún. „Máté-effektus” az olvasás- és könyvtárszociológiában

Gereben Ferenc

„Aki szegény, az a legszegényebb...” (József Attila)


Az Újszövetségi Szentírásban, Máté apostol evangéliumában szerepel a meglehetősen jól ismert példabeszéd a szolgáinak talentumokat osztó, majd elszámoltató Gazdáról. Maga a történet is nagyon érdekes és tanulságos (ez az a szentírási hely, amely az eredetileg nagyobb pénzösszeget jelölő talentum szó jelentését átfordította egy képletesebb: a szellemi képességeket, a tehetséget jelölő tartományba), de különösen figyelemfelhívó, sőt mellbevágó a befejezés, amely mintegy a példabeszéd tanulságát foglalja össze: „Mindannak ugyanis, akinek van, még adnak, hogy bővelkedjék; akinek pedig nincsen, attól még azt is elveszik, amije van.” (Mt 25, 29-30.)

Most vonatkoztassunk el az adott „locus” teológiai üzenetétől, és attól is, hogy ez az idézet sérti-e és mennyiben a hétköznapi igazságérzetet, s ne tegyünk mást, mint hogy a fönti következtetést vessük egybe néhány művelődésszociológiai (konkrétabban: olvasásszociológiai) tapasztalattal.

Ontológiai modul

  • ...

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...

Definíciós modul

  • OGIL-forrás: A Máté effektus a tudományban tapasztalható szociális folyamatokat magyarázza, de érvényessége más területekre is kiterjeszthető. Sajnos nehezen bizonyítható, hogy a tudományos elismerés valójában mi okból koncentrálódik a már elismert kutatókon (ennek magyarázatára több elmélet is született). Ugyanakkor a Máté effektus ereje ellen szól, hogy ma is sok ismeretlen kutató jut világhírre. [1]

Tesztkérdések modul

  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...