Leasing

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Rdk4 (vitalap | szerkesztései) 2013. január 17., 15:51-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat által érintett célcsoportok)

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2012osz/leasing_coco.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A Lombard Lízing Csoport ajánlatainak összehasonlítása különböző konstrukciók esetén.

A feladat előtörténete

Érdekel a banki szektor és a különböző lízingek, ebben a témában tanultam és szeretnék elhelyezkedni. Megtetszett a COCO eljárás és érdekelne, hogy milyen eredményeket mutatna lízingkonstrukciók esetén, illetve remélem, hogy ezzel tágabb ismereteket szerezhetek egy nagy lízing cég stratégiájáról. Abban bízok, hogy megtudom, milyen feltételek mellett éri meg jobban lízingelni egy személygépjárművet.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az ember általában nem gondolkozik el különböző pénzügyi lehetőségeken, ha szeretne egy autót akkor azt veszi meg, amennyiben a pénzügyi helyzete ezt lehetővé teszi, és (talán mert túl bonyolultnak tartja) nem veti össze a különböző lízingkonstrukciókat részletesebben, nem gondolkozik el rajta, hogy más feltételekkel esetleg jobban megérné, illetve nem is nagyon képes a sok paraméter egyidejű összehasonlítására. Ez által olyan fontos részletek fölött siklik át az ember ami komolyan érinti a pénztárcáját. A COCO elemzés nélkül a lehetőségeim korlátozottak lettek volna ezen téma vizsgálatát tekintve, nagy valószínűséggel csak leíró jellegű elemzés készült volna. Ezt támogathatta volna a véleménykutatás két formája, a kérdőívezés, illetve a fókuszcsoport módszertan. Ezen módszerek hátránya, hogy az eredmények a vizsgált alanyokra támaszkodnak, így nem csak azzal a problémával kellett volna szembenézni, hogy az átlag ember nem tájékozódik az ajánlatok között, hanem azzal is, hogy az egész eredmény szubjektív vélemények összessége lett volna, így nagyban befolyásolták volna az eredményt a reklámok, illetve az alanyok aktuális lelki állapota. Igen nehéz lett volna reprezentatív mintát választani, mivel a lízingelt igénybe vevők halmaza eleve kontraszelektált csoport a társadalmon belül, illetve legtöbbször élesen elkülönül a gépjárművet használó személye, az azt megvásároló, illetve annak lízingkonstrukciója felől döntő személytől. Nem beszélve arról, hogy ilyenkor egyéb kedvezmények is léteznek, amit megint csak nem lehetett volna vizsgálni. Másik lehetőség lett volna a különböző ajánlatok összehasonlítása, ami tekintve az adatok mennyiségét, kézzel szinte lehetetlen lett volna, és nem lehetett volna mentes a szubjektív véleményemtől. A COCO elemzés talán legnagyobb előnye a hatékonyság, áttekinthetőség és egyértelműség mellett az, hogy teljesen objektívan értékeli az adatokat. A COCO elemzés nélkül egyszerűbb lett volna különböző cégek konstrukcióit összehasonlítani, így viszont nem lehetett volna az akciókat, illetve a cégek miatti eltéréseket kiküszöbölni. A használt módszerrel jobban kapcsolódok a szakdolgozatomhoz, mivel magával a lízingkonstrukcióval tudtam foglalkozni, és nem pedig az eltérő vállalatok módszereivel, illetve a márkák különbözőségéből fakadó inhomogenitással.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Rengeteg lízingcég kínál számtalan konstrukciót, viszont ezek paramétereit nem egyszerű fellelni, ha egyáltalán lehetséges, sok cégnél csak személyre szabott ajánlatot lehet kérni levélben vagy telefonon. Ez jelentősen megnehezíti az adatgyűjtést. Szerencsére a szóban forgó cég honlapján megtalálható egy kalkulátor felület, melynek kezelése egyszerű és elég részletes információkkal szolgál.

Objektumok (sorok)

  • 3 féle autó:
       Renault Kangoo

Renault Twingo VolksWagen Touran

  • Ezek mindegyike 3 különböző önrésszel:

minimum önrész (20%) 50% önrész 80% önrész

  • És ezek mindegyike 2 féle futamidőre:

1 év (12 hónap) 3 év (36 hónap) Ez összesen 3*3*2=18 objektum.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • futamidő, minél nagyobb, annál nagyobb a THM, mivel itt a THM-et nem egy évre, hanem az egész hitelre számítottuk, így ha 3 évre vesszük fel a hitelt és az éves THM=r akkor a THM-et az (1+r)^n-1 képlettel kapjuk meg, ahol az n a futamidő években. Ez a függvény n szigorúan monoton növekedő függvénye, más szóval, minél nagyobb a futamidő, annál nagyobb a THM
  • havi törlesztő részlet, minél kisebb annál jobb, és (triviális, hogy) minél nagyobb, annál nagyobb a THM
  • önerő, az adatokból gyűjtött tapasztalatok alapján, minél nagyobb, annál nagyobb a THM. Ennek oka az lehet, hogy az önerő növekedése, nyilvánvaló módon a felvett hitel csökkenésével jár, ami esetben a cég úgy igyekszik növelni a bevételét, hogy növeli a THM-et. Magyarázat lehet még az is, hogy ekkor a kölcsön fix költségei változatlanok, de a felvett hitel kisebb, így arányaiban nő a fix költség, ami növeli a THM-et.
  • vételár, minél nagyobb annál kisebb a THM, ezt az önerőhöz hasonlóan lehet magyarázni, mert ugyanúgy a kölcsön összege változik, és az előbb láttuk, hogy nagyobb kölcsön alacsonyabb THM-et eredményez.
  • THM, de nem egy évre, hanem az egész hitelre kiszámolva, minél kisebb annál jobb

A feladat által érintett célcsoportok

Úgy gondolom, hogy mindenkinek hasznos legalább egyszer végiggondolnia, hogy milyen konstrukcióval érdemes egy autót lízingelnie, és látni, nem érdemes egy paraméter alapján választani. Manapság mindenki rendelkezik személyautóval, és nagyon sokan lízingelik, így szinte a teljes lakosság számára hasznos lehet ez a kimutatás

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet