Alternativak versenyeztetese

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Zene (vitalap | szerkesztései) 2013. február 7., 23:12-kor történt szerkesztése után volt.

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2012osz/informatikai_beszerzes_alternativai_VermesR.xlsx


A feladat címe

Egy informatikai beszerzés alternatíváinak értékelése


Előtörténet

Egy tanácsadói területen tevékenykedő KKV-nál a vezetőség informatikai eszközök beszerzését tervezte. Természetesen ezt minél kisebb ráfordítással szerették volna megtenni, így mérlegelték az EU-s pályázati lehetőségeket. A TÁMOP 2.4.5. Rugalmas munkahelyek c. pályázati konstrukció keretében lehetőség van informatikai eszközök beszerzésére is. Ennél a konstrukciónál a támogatási intenzitás elérheti a 100%-ot, így elsőre rendkívül kedvező megoldásként tűnhet fel. Amit viszont mérlegelni kell, hogy már a pályázat előkészítési szakaszban ez milyen erőforrásokat igényel a vállalat részéről (munkaórák, melyek forintban könnyen kifejezhetőek), illetve mekkora az esélye egy pozitív elbírálásnak. Továbbá mérlegelni kell, hogy ennél a konstrukciónál az elsődleges cél nem az informatikai fejlesztés, hanem a rugalmas munkahelyek biztosítása egy cégen belül, így a projektnek elsősorban erre kell irányulnia. Ennek természetesen vannak lehetséges pozitív hatásai, hiszen egy ténylegesen rugalmas munkahelyeket biztosító cég nagyon vonzó és motiváló lehet a munkavállalók számára, az oktatásokból (kötelező pályázati elem) szintén profitálhatnak. Ugyanezek az elemek a vállalat vezetés szempontjából (vezetőtől függ) feltűnhetnek rizikó faktorként is, hiszen például távmunka esetén nem tudják kellőképpen ellenőrizni a munkavállalók teljesítését.

A pályázati támogatásigénylés mellett felmerülnek természetesen más alternatívák is, mint például a banki hitel, a forgalmazóval kötött részletfizetési megállapodás, illetve alternatívaként jelenik meg a 100% önerős finanszírozás is.


A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az excel táblában található adatok saját becslésekre épülnek, melyek egy konkrét cég, illetve döntés mérlegelésekor tényadatok elemzésével és felmérések készítésével megszerezhetőek és behelyettesíthetőek.


== Objektumok ==

TÁMOP pályázat (2.4.5. Rugalmas munkahelyek) – Pályázati forrás, melynél a támogatási intenzitás 100%. Célja a távmunka, részmunkaidő kialakításának támogatása, olyan vállalatoknál, akik eddig ezzel nem vagy csak kis mértékben éltek.

Egyéb pályázati forrás – Az adott cégnek kell mérlegelni egyéb pályázati lehetőségeket, melyeknél az informatikai eszközök beszerzése támogatott. Előnyök és hátrányok a TÁMOP pályázathoz hasonlóan alakulhatnak. Cégenként kell mérlegelni az előírt kötelező pályázati elemek pozitív, illetve negatív hatásait.

Banki hitel – Kifejezetten az informatikai eszközök beszerzésére irányuló banki hitel igénylés. A pályázásnál jóval kisebb adminisztrációs terhet jelent, kevesebb rizikóval, viszont visszatérítendő kölcsönről van szó, melynél még a kamat költségeit is figyelembe kell venni. A szerződéskötés esélye itt sokkal nagyon, mint egy támogatási szerződés megkötésének

Részletfizetés – A kereskedővel kötendő részletfizetési megállapodás. A cégnek lehetősége van több kisebb részletben kifizetnie a beszerzendő berendezéseket, de természetesen ennél is kamat kerül felszámításra. Viszonylag kevés adminisztrációval és időráfordítással jár.

Önerő – Megterhelő lehet a vállalat számára az egyösszegű kifizetés, de rendkívül kevés adminisztrációval jár és kevés időráfordítással. Elhanyagolható a felmerülő plusz költségek mértéke.

Attribútumok

Időráfordítás forintban kifejezve – Az egyes alternatívák esetén szükséges munkaidő ráfordítás. Egy átlagos projektmenedzseri órabér és az adott objektumhoz becslés által rendelt munkaidő igény (órában kifejezve) szorzataként kerül meghatározásra. Minél magasabb ez az érték, annál kevésbé kívánatos az adott alternatíva (iránya: 1).

Kapcsolt díjak – Az egyes alternatívák választása esetén egyéb járulékos díjak (pályázatnál egyéb kötelező elemek; a többi értékelt alternatíva esetén más felmerülő költségek, díjak). Minél magasabbak ezek a költségek, annál kevésbé kívánatos ez az alternatíva (iránya: 1).

Kapcsolt szolgáltatások motiváló ereje – Ezeknek elsősorban a pályázati alternatíváknál van jelentősége, ahol a kapcsolt egyéb szolgáltatások, lehetőségek (pl. oktatásokon való részvétel, távoli munka lehetősége, kismamáknak részmunkaidőben történő munkavégzés lehetősége) motiváló lehet, ami által nő a munkakedv és a hatékonyságuk is. Ennek meghatározása pl. kérdőíves felméréssel lehetséges. Minél erősebb a motiváló ereje egy-egy alternatívának, annál kívánatosabb opció lesz. (iránya: 0) Kapcsolt szolgáltatások, mint rizikó faktor - A kapcsolt szolgáltatások, kötelező elemek a vállalat vezetőségének szempontjából rizikó faktort jelenthet. Ennek meghatározására személyes interjúkat javasolnék a vállalat vezetőivel. Minél magasabbnak ítéli a vezetőség ezeket a kockázati tényezőket, annál kevésbé kívánatos ez az alternatíva. (iránya: 1)

A forrás megszerzésének esélye – Százalékban kifejezhető érték. Mivel minden alternatívához kapcsolódik előkészítési fázis is, mérlegelni kell, hogy mennyi az esélye, hogy ez megtérülő legyen és a befektetett munka sikert hozzon. A pályázati alternatíváknál korábbi tényszámokból lehet egy becslést végezni (a következők alapján számolható: rendelkezésre álló keretösszeg, benyújtott pályázatok száma, átlagosan igényelt támogatási összeg, nyertes pályázatok száma, nyertes pályázatok átlagos támogatási összege). Banki hitelnél, részletfizetési szerződésnél a kockázat elemzők megadott paraméterek alapján döntenek, így mivel a cég ismeri a saját mutatóit, így könnyen tud egy előkalkulációt végezni. Ha az önerő felmerül, mint alternatíva, akkor annak nincs ilyen jellegű kockázata, itt ez az érték 100%. Minél magasabb ez az érték, annál kívánatosabb az adott alternatíva. (iránya: 0)

A feladat által érintett célcsoport

A feladat hasznos lehet minden olyan vállalkozás részére, mely mérlegeli, hogy bizonyos beszerzéseket milyen forrásból kíván támogatni. A konkrét esetet könnyen át lehet alakítani és a megoldási utat alkalmazni lehet más eszközök/szolgáltatások beszerzésére, illetve más alternatívákat is lehet mérlegelni.


A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Egy ilyen döntés megalapozásához szükséges felmérések és kalkulációk előkészítése sokkal kevesebb idő- és anyagi ráfordítással jár, mint pl. egy komplex pályázati anyag vagy banki hiteligényléshez szükséges dokumentáció előkészítése. Az adott vállalat szempontjából mindenképpen megéri döntés előtt egy ilyen döntéstámogató kalkuláció elkészítésére áldoznia. Ez becsléseim szerint 4 munkanap alatt elvégezhető.