Intranet

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Km (vitalap | szerkesztései) 2005. október 22., 11:36-kor történt szerkesztése után volt. (Történeti modul)

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

1993. Az Internet hálózat igazi fejlõdése 1993 után indult meg világszerte. Ez a Genfben, a Részecske Fizika Európai Laboratóriumában (CERN) kifejlesztett ún. Web technológiának volt köszönhetõ.

1995 - az elsõ Intranet rendszerek 1995 elején jöttek létre az Egyesült Államokban. Ezeknek a belsõ információrendszereknek a kialakításában elsõsorban a Sun, a Silicon Graphics, a Netscape és a Digital játszottak úttörõ szerepet.


Az intranet az Internet mellett, időben utána megjelent fogalom. Az intranet tulajdonképpen a hálózaton belüli hálozat megjelölésére szolgál, ahogyan azt a neve is mutatja (intra: valamin belül lévő, valamin belüli). Manapság egyre nagyobb figyelem irányul rájuk és a velük kapcsolatos alkalmazásokra. A legtipikusabb intranet egy vállalat belső hálózata, amely természetesen más hálózatokkal összekötve egy internet részeként is működhet.

Forrás: Vincze Tamás: Hálózati kislexikon 

A vallalatok sokasaganal bevezettek az IP -t, mivel a www lehetoseg kezdetben csak az IP-n volt, de, hogy adjanak valamit a biztonsagra, a vallalat halozatat valami technikai uton szeparaltak az InterNet tobbi reszetol. A vallalatok sajat, belso, a tobbiektol szeparalt reszet kezdtek hivni IntraNet -nek. Manapsag az IntraNet (az USA-beli "szak"ujsagirok koreben) kezdi azt jelenteni, hogy "Vallalati halozat www lehetoseggel" Eredetileg az IP alapu, de a tobbi halozattal (az InterNettel) nem osszekapcsolt halozatot jelentette.

Intranet - Belső internet Egy cég vagy szervezet saját belső hálózata, ahol a különböző internet alapú szolgáltatásokat csak a belső számítógépekről lehet igénybevenni.

[ejtsd: intre'net vagy magyarosan: intranet] Az Internetnél is használt TCP/IP protokollra és szoftverekre (e-mail, FTP, Web stb.) épülő, nem nyilvános (helyi) hálózatok összefoglaló neve. Egy ~ rendszerint egy intézmény (esetleg földrajzilag nagyon távol levő) számítógépeit közti össze, és - az Internetnek köszönhetően - olcsó, állandóan továbbfejlesztett és könnyen megtanulható megoldást jelent belső információs rendszerek kialakítására.

Ontológiai modul

  • ...

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...

Definíciós modul

  • ...

Tesztkérdések modul

  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...