Üzleti Intelligencia
Angol megnevezés: Business Intelligence
Tartalomjegyzék
Történeti modul
- 1989: "Olyan módszerek, fogalmak halmazát jelenti, melyek a döntéshozás folyamatát javítják adatok és ún. tényalapú rendszerek használatával.( Howard Dresner)" [1]
- 2003: Az informatika üzleti jelentősége ma már messze túlnő az automatizálási szerepkörön, az Integrált Vállalatirányítási Rendszerek és az azokra épülő Üzleti intelligencia megoldások szorosan összefonódnak a cég alapvető folyamataival, képességeivel. Ezért nélkülözhetetlen, hogy a szervezet stratégiájával összhangban kidolgozásra és megvalósításra kerüljön az informatikai stratégia is. [2]
- 2004: Az üzleti intelligencia megoldások átütő ereje már a kezdetektől a különböző rendszerekben szétaprózódott információ egyesítésében, integrációjában rejlett. De az adatok integrációja mellett a gyakorlatban szükségünk lehet az üzleti intelligencia megoldások egymással történő integrációjára is. Az operatív rendszerekkel való integráció a feladat, ha az alaprendszerekből valós időben kívánunk adatot kinyerni elemzési, döntéstámogatási célokra, vagy ha bizonyos eredményeket "visszatöltünk". A legnagyobb kihívást napjainkban mégis az üzleti intelligencia megoldásoknak az üzleti folyamatokkal, valamint a szervezet irányítási rendszerével való értékteremtő összefűzése jelenti.
- 2005: Az üzleti intelligencia (business intelligence / BI) bevezetések előtt álló vezetők szinte kivétel nélkül felteszik maguknak a következő kérdéseket.
- Mennyire sikeresek a bevezetési projektek? - Melyek a jellemző problémák? - Milyen tényezők befolyásolják leginkább a projektek sikerességét? - Melyek a leggyakoribb buktatók és hogyan kerüljük el őket?
- 2005: Az üzleti intelligencia (Business Intelligence – BI) megoldások kialakítása során felmerülő integrációs feladatok közül egy különleges problémakör a törzsadatkezelés.(Master Data Management).A törzsadatok kezelése az informatikai alapismeretek között jóformán triviális: egységes adatbázisban kell kezelni őket – és kész. Ezt mindenki tudja, vagy csak tudni véli? Ugyanis mindez roppant egyszerű, ha egy egységes célrendszer érdekében ügyködünk, mint pl. az ERP-rendszerek esetében. De ma már ez nem elég. Az alkalmazott kiegészítő, szakmaspecifikus rendszerek, az üzleti intelligencia megoldások szükségessé teszik összvállalati szinten a törzsadatok tervszerű, tudatos kezelését.
Ontológiai modul
- " Van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:
Data mining (DM) = Adatbányászat
Olyan egzakt tudományágak egyesítéséből jött létre, mint a gépi tanulás, a felismerés, a statisztikai módszertan, és az adatbázisok elmélete. A Data Mining egyrészt egy technológia, ugyanakkor az üzleti a technológia által kinyerhető hasznot is jelenti. A két szemléletmód egyesítésével olyan megoldáshoz jutunk, amely a legkorszerűbb technológia felhasználásával, hatékonyan támogatja a gyors és megalapozott döntések meghozatalát, előnyhöz juttatva ezzel a Data Mining technológiát alkalmazó társaságot.
Decision Support System (DSS) = Döntéstámogató rendszer
A döntéshozatal folyamán használható számítógépes rendszerek neve, amelyek a strukturált és kevéssé strukturált feladatok megoldásához is segítséget nyújtanak a beépített döntési szabályok és modellek felhasználásával. E szabályokat és modelleket a felhasználó is módosíthatja, vagy bővítheti.
Enterprise Resource Planning System (ERP) = Vállalati erőforrások tervezését támogató rendszer
A vállalatok legfontosabb feladata a vállalkozás működtetéséhez szükséges technikai, műszaki és humán erőforrások folyamatos újratervezése. Ezt a faladatot ellátó egységes adatbázisrendszerrel működő informatikai rendszer az ERP rendszer.
On-line Analytical Process (OLAP) = Valósidejű adatelemzés
Az üzleti élet két legnagyobb trendje, a kontrolling és a marketing fokozódó igényei alapján jött létre -- olyan cégek esetében, ahol a megfigyelt fizikai vagy gazdasági jellemzőket több tényező mentén értelmezhetjük.
Customer Relationship Management (CRM) = Ügyfélkapcsolatok kezelése
Az koncepció, amelyben egy vállalat átfogó képet alkot az ügyfeléről azért, hogy a lehető legszorosabb kapcsolat jöjjön létre közöttük és az ügyfelet a lehető legjobban szolgálja ki. Magában foglalja a marketing és az értékesítés bizonyos területeit és az ügyfelszolgálatot.
- "Ez egy" kapcsolat tipus:
*BSC (Balanced Scorecard – stratégiai döntéstámogató rendszer) *CRM (Customer Relationship Management – ügyfélkapcsolatok kezelése) *SCM (Supply Chain Management – ellátási, beszállítói lánc kezelése) *MicroStrategy *Business Objects *Cognos PowerPlay *Hyperion Essbase *Oracle Discoverer *SAS9
Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja
- ...
Definíciós modul
- A Business Intelligence (BI), üzleti intelligencia fogalámát Howard Dresner (Gartner Group) definiálta 1989-ben, azóta általánosan elfogadott fogalommá vált. Olyan módszerek, fogalmak halmazát jelenti, melyek a döntéshozás folyamatát javítják adatok és ún. tényalapú rendszerek használatával.
- Önmagukban különálló területek összekapcsolódását fedi, beleértve az adatraktározás, adatbányászat (data mining), lekérdezés, jelentés, vezetői információs és döntéstámogató rendszer, valamint az online elemzői feldolgozás (OLAP) funkcióit.
- Az Üzleti intelligencia megoldások körébe olyan alkalmazások és technológiák tartoznak, melyek célja, hogy a szükséges adatokhoz való hozzáférés biztosításával, ezen adatok megfelelő tárolásával, valamint sokoldalú elemzési lehetőségekkel támogassák a vállalati döntéshozatalt. Az Üzleti intelligencia megoldások magukban foglalják tehát az adattárolási, a valós idejű lekérdezési, analitikai, előrejelzési és adatbányászati eljárások modern formáit.
- Az Üzleti Intelligencia több az adatok és technológiák egyszerű kombinációjánál: az információ tudássá transzformálásáról szól, a megfelelő adat eléréséről, a benne rejlő lehetőségek felfedezésétről és értékeinek megosztásáról.
Tesztkérdések modul
- ...
Ajánlott irodalmak modulja
- ...