Szoftver

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Markow (vitalap | szerkesztései) 2006. december 16., 22:13-kor történt szerkesztése után volt.

(eltér) ← Régebbi változat | legfrissebb változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Szoftver: a számítógépet működtető és azon futó programok összességét, a tárolt adatokat, valamint a programokhoz tartozó dokumentációkat összefoglaló néven szoftvernek nevezzük. A szoftverek három nagy csoportba sorolhatók: I. Rendszerprogramok (operációs rendszerek) II. Felhasználói programok III. Fejlesztői programok Szoftverek csoportosítása a felhasználói jog szempontjából Szabad szoftverek _I. • Ingyenes, szabadon használható és terjeszthető szoftverek, a forráskód megismerhető. Freeware programok _II. • Szabadon felhasználhatók és terjeszthetők, de nem szabad visszafejteni a forráskódot. A szerzői jog az alkotóé, a cégé. A programot nem adhatjuk el és nem változtathatjuk meg. Shareware programok _III. • Ingyenesen beszerezhetőek és terjeszthetőek, de nem működnek teljes körűen, illetve csak bizonyos ideig használhatók. A teljes verzióért fizetni kell és regisztrálni. (Vevőcsalogató változat.) Félig szabad szoftverek _IV. • Valamilyen felhasználási célra, kedvezőbb vásárlási feltételekkel kerülnek forgalomba, például ha az oktatásban alkalmazzák. Kereskedelmi programok _V. • Pénzbe kerülnek és meghatározott feltételekkel alkalmazhatók. A licencszerződés Leírja, hogy a szoftvert milyen feltételekkel szabad használni.

  • A megvásárolt (VI. vagy V. kategória) szoftvert csak annyi példányban használhatjuk, amennyire a jogot megvettük.
  • Nem adható tovább. Általában egy tartalék biztonsági másolat készíthető róla. A számla és az eredeti lemez megőrzendő.
  • A regisztrációs kártyát vissza kell küldeni, vagy az interneten kell regisztrálni.

A szoftver is szellemi termék A szoftver is szellemi termé, mint az irodalmi mű, vagy a találmány. Etikai vonatkozások – egy jól használható kereskedelmi szoftver igen sok és nagy szaktudással fejlesztenek ki – a szoftver kibocsátó cégnek ez éppen olyan terméke, mint például egy gyárnak a televízió – szüksége van megfelelő bevételre, az alkalmazottait fizetnie kell. Az elektronikus formában lévő szellemi termékek – a szoftverek – általában igen könnyen és gyorsan másolhatók anélkül, hogy értékükből bármit is veszítenének. A másolást technikailag igyekszik megakadályozni a másolás elleni védelem, de gyakori a védelem feltörése. A jogtalan szoftverhasználat visszaszorítása érdekében dolgozik a BSA (Business Software Alliance) nemzetközi civil szervezet is. A szoftvert, mint szellemi alkotást elvileg találmányként is kezelhetnénk és szabadalommal védhetnénk. Valószínű azonban, hogy ez nagy nehézségekbe ütközne, az egyik az időtényező. (A szerzői jog attól az időponttól véd, amikor a mű megszületett.)