2007:ásványvizek
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A lakóhelyem közelében található kis ABC-ben fellelhető ásványvizek árainak és beltartalmi értékeinek összehasonlítása, hasonlóságelemzés segítségével.
A feladat előtörténete
Az egészséges életmód alapfeltétele minden korosztály számára a megfelelő mennyiségű folyadék bevitel. A helyzettől is függ, mi a legmegfelelőbb ital. Manapság az emberek nem szívesen nélkülözik az oly népszerű, jóízű üdítőitalokat. Ám az üdítőitalok általában nagy mennyiségben tartalmaznak cukrot, és különböző mesterséges adalékanyagokat. A cukros, édes italok nem túl jó szomjoltók, mindemellett még jelentős energia bevitelt is jelentenek, ezáltal rendkívül hizlalnak. A legideálisabb innivaló, kiváltképp nagy melegben, az ásványvíz. Az egyszerű csapvíz is megfelelő lehet, azonban célszerű emellett még valamilyen ásványvíz fogyasztása, a különféle ásványi anyagok pótlására. A ásványvíz kiválóan oltja a szomjúságot, leghatékonyabban fedezi szervezetünk folyadékszükségletét, emellett nincs kalóriatartalma, ezáltal akármennyit fogyaszthatunk belőle a hízás veszélye nélkül. A vásárlók között vannak akik a márka, vagy az ár alapján döntenek és vannak akik az összetevők alapján. Mindenképpen érdemes vásárlás előtt ellenőrizni az összetételt, hisz nem mindig a legdrágább, a legtöbb ásványianyagot tartalmazó ásványvíz a legjobb.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Saját tapasztalatom és szakértőm szerint is, nem jó, ha mindig egyforma ásványvizet fogyasztunk. Mivel összetételük jelentősen eltér, így mindenki maga dönti el, hogy mikor melyiket választja. Sportolás során a jelentős ásványanyag vesztést pótolni kell ezért célszerű magasabb magnézium, kalcium tartalmú vizet inni. Nyáron, hőségben, szinte minimális ásványanyag tartalmú "tiszta" vizet javasolt választanunk, hisz a folyadékbevitel akár háromszorosára is nőhet, mint a téli hónapokban. Az általam kiválasztott ásványvizek
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A feladat által érintett célcsoportok
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A válaszokat befolyásoló tényezők
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1. adatgyűjtés 2. metaadatbázis készítés 3. ellenőrzés (pivot-tábla) 4. vizsgált objektumok: különböző motoros háti permetezők 5. adattábla létrehozása 6. rangsorok kialakítása sorszám függvénnyel 7. COCO tábla készítése, FKERES függvény segítségével 8. Solver beállításai 9. Solver futtatása
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A COCO lefuttatásakor 2 féle eredmény születhetett: ár-érték kiegyenlített, alulértékelt vagy túlértékelt.
Az alulértékelt ásványvizek:
* Balfi - ásványvíz * Mohai Ágnes - ásványvíz * NaturAqua - ásványvíz * Nestlé Aquarel - ásványvíz
A túlértékelt ásványvizek:
* Margitszigeti kristályvíz - ásványvíz * Óbudai Gyémánt - ásványvíz * Vera - forrásvíz
Az Ivóvíz tekintetében érdekes következtetésre jutottam... Adatgyűjtésemből sajnos csak "negatív" adatokat sikerült megállapítanom. Vezetékes vizünket a szolgáltatók csak mechanikusan szűrik. Továbbá minden mást benne hagynak, a vegyi anyagokkal nem foglalkoznak, a baktériumokra, vírusokra koncentrálnak, elavult módszerrel (klórral) fertőtlenítik.