2008:Tandíjak

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pitlik (vitalap | szerkesztései) 2008. március 21., 13:27-kor történt szerkesztése után volt.

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy adott szak vizsgálata több felsőoktatási intézmény függvényében

AZ ILYEN JELLEGŰ CÍMEK ÉRTELMETLENEK: KI VIZSGÁL MIT MIÉRT HOGYAN?

A feladat előtörténete

Azon diákoknak akik felsőfokú tanulmányaik elkezdése előtt állnak, nehéz lehet eldönteni, hogy mely főiskolát válasszák. A főiskola kiválasztásánál egy adott szakot vettem alapul (= KO-feltétel).

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

MANAPSÁG KI MIKOR HOL HOGYAN DÖNTI EL, MELYIK FŐISKOLÁRA MENJEN?

MILYEN KIVÁLASZTÁSI MÓDSZERTAN TEKINTHETŐ BEST PRACTICE-NEK?


A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok: I1, I2, I3, I4, I5 (anonimizált) oktatási intézmény IDE AZ ADATGYŰJTÉS FORRÁSAIT, ANOMÁLIÁIT KELL FELSOROLNI...

A feladat által érintett célcsoportok

Elsődleges célcsoport egy felsőoktatási intézmény leendő hallgatói, akik nem tudják eldönteni, hogy melyik intézményt válasszák. Ilyenkor a kapott ár/érték arány figyelembevételével esetleg könnyebben tud dönteni a leendő hallgató egy intézmény mellett vagy ellen.


Másodlagos célcsoport = ....

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Célom annak megállapítása, hogy megéri-e az adott oktatási intézményt választani a megadott szempontok alapján egy adott hallgatónak.

A válaszokat befolyásoló tényezők


Attribútumok:
- felvételi ponthatár
- országos rangsor
- végzett hallgatók átlaga
- végzett hallgatók átlagfizetése


Az attribútumok a következő feltételezések alapján lettek kiválasztva:
- az oktatási intézmények statisztikát vezetnek arról, hogy egy adott évben mennyi a végzett hallgatók átlaga, ami azt jelenti, hogy az adott szakot elkezdő hallgatók közül mennyi azon hallgatók átlaga, akik "rendesen" (pl. 3 éves képzésnél 3 év alatt) be is fejezték az adott szakot.
- az oktatási intézmény statisztikát vezet arról, hogy a végzett hallgatóknak mennyi az átlagfizetése. Ebbe szintén csak azon hallgatók tartoznak bele, akik "rendesen" végezték el az adott szakot.

Mi a cél: az egyes változók maximalizálandók? minimalizálandók, optimalizálandók? Vagyis mikor érdemes többet fizetni, ha magasabb vagy alacsonyabb a ponthatár, ...?


A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  1. Adatgyűjtés
  2. PIVOT táblázat elkészítése (MIÉRT?)
  3. COCO-Online táblázat elkészítése (MIÉRT?)
  4. Solver elkészítése (MIÉRT?)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Mind a Coco, mind a Solver megoldás azt az eredményt mutatja, hogy az intézmények a megfelelő tandíjakat kérik a hallgatóktól. MELY ATTRIBÚTUMOK FONTOSAK? REÁLIS EGY-EGY LÉPCSŐ-PÁR ÉRTÉK-TÁVOLSÁGA? (PL. FELVÉTELI PONTHATÁR 190-RŐL 180-RA CSÖKKEN, AKKOR EZ KB. 5000 FT)


Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az eredményből a következőket lehet levonni:
- A két "elit" intézmény a tandíjat nem csak a hallgatók arányából állapíthatja meg, hanem annak megállapításánál fontos szempont az "elismertség" is, ami az attribútumok között az "országos rangsor"-nál jelentkezik.
- Látszik, hogy melyek azok az intézmények, melyek a megfelelő tandíjat kérik el a hallgatóktól (I1 ill. I4) illetve az is, hogy az "elit" intézmények lényegében akármennyit (BIZONYÍTÉK = .............) kérhetnének tandíjra, mindig lesznek, akik oda jelentkezni fognak.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

MEGÉRTE ELVÉGEZNI A VIZSGÁLATOT, VAGY A BEST PRACTICE MELLETT KELLENE MARADNI?

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet