BA3:BZS

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Zsófi26 (vitalap | szerkesztései) 2009. november 25., 13:24-kor történt szerkesztése után volt. (Objektumok (sorok))

Forrás

http://www.historicalstatistics.org/

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Ausztria GDP alakulása, 30éves minta alapján következő év becslése

A feladat előtörténete

Bankszektorban dolgozom, ahol a kollégákkal tét nélküli jóslatokba szoktunk bocsátkozni. Mindíg is érdekelt a téma, hogy meg lehet e jósolni a gazdaság alakulását nagy valószínűséggel. Amennyiben igen, akkor miért nem teszik meg. Ezen ötleten felbuzdulva készítettem a Ausztria GDP alakulásáról egy becslést

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Jelenm pillanatban elmondhatjuk, hogy minden elemző csak a már elmúlt eseményeket veszi figyelembe, mikor értékel egy országot. Olyan világban élünk amikor egy ember nem mer saját véleményt alkotni a jövőre való nézetei alapján, mert ha nem igazolódnak be az állításai szakmailag már lesz elfogadott. Ettől függetlenül minden cégvezetőt, államot, és az Uniót is az érdekli, hogy mi lesz a jövőben. Minden döntéshozónak megkönnyítené az életét ha lenne egy jövőt nagy valószínűséggel megjósoló szerkezet, hiszen a döntéseket most kell meghozni a tény bekövezte előtt. Utólag már nem lehet rajta javítani. Ha mi felemelkedésre számítunk beruházunk és gazdasági csökkenés következik akkor valószínű csődbevisszük a cégünket, ezért biztos, hogy minden döntéshozó sok pénzt adna egy olyan támpontért ami megmutatja számukra az irányt. Ilyen jelenleg nincs a világon.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Ebben a feladatban Ausztria GDP adataival dolgoztam. A GDP adatoakt különböző elemzők különböző forrás alapján dolgozzák fel így azokban eltérés lehet. Célszerű egy jól megbízható adatforrást alkalmazni. .

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A feladat által érintett célcsoportok

Érintett minden olyan csoport, felelős személy akinek olyan döntéseket kell hoznia melyeknek kimenetelét előre nem látható külső hatások befolyáslják. Jelen pillanatban külső hatáson leginkább gazdasági hatást értünk. HA tudnánk előre bármely ország GDP alakulását akár csak az irányát is, akkor tudnánk olyan befeketetéseket, üzleteket kötni melyek kiemelt valószínűséggel nyereségesek lennének számunkra.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az, hogy ez hasznos vagy sem szerintem nem eldönthető kérdés. Természetesen annak aki hozzájut hasznos, valahol az erkölcsi oldaláról megnézve viszont már kétségeket támasztok a dolog iránt. Ki fog hozzájutni ehhez a lehetőséghez, ha én egy profitorientált ember vagyok? Aki a legtöbbet fizet érte. Az tud a legtöbbet fizetni érte aki jelenleg is gazdag, így a meglévő gazdasági szakadékot csak szélesítjük. Emellett mi van ha tévedünk, vagy olyan tényező változik, mellyel nem számoltunk az elméletünk kialakításakor? Akkor az az ember aki esetleg erre a döntésre feltette egész életét az el is veszítheti. Minden olyan eszközt hasznosnak látok, melyek utat mutatnak döntést támogatnak, azonban ne legyen egy egyértelmű megoldás, mert így elmúlik a fejlődés ha nincsenek az emberek gondolkodásra késztetve.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet]