BA3:andi

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Andy (vitalap | szerkesztései) 2010. február 22., 22:11-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A kereskedelmi forgalomban kapható macskatápok tápértékeinek és árainak összevetése, majd ennek eredményeként a legoptimálisabbnak tűnő termék kiválasztása.

A feladat előtörténete

Egy macskatenyésztő egyesület számára a cél a pedigrés macskák és a házi macskák ügyének felkarolása, a tenyésztés irányítása, mely során fontos szerep jut a macskák táplálásának, hiszen ez nagyban hozzájárul a sikeres tenyésztéshez, és nem utolsó sorban a fajtanemesítéshez. Mivel a szaporulatokból származó egyedek értékesítése nem kizárt, sőt magától értetődő követelmény, így minden állathoz határozott érték csatlakozik, ami miatt még inkább fontos tenyésztésük során a jó táplálék megválasztása.A tápokat többféle kiszerelésben lehet megvásárolni, az egészen kis csomagtól (85 gr) akár a 10-15 kg-os kiszerelésig, lehet száraz táp formájában, konzerv, valamint tasakos formában is. A választás nem egyedül a macskák fajtájának függvénye, hanem életkoruké is. Mivel ezen egyesületeknél fedeztetés is történik, így külön macskatápra van szükség a kölyök állatok, és kifejlett példányok esetében (fedezőkandúrnál, vemhes nősténynél), a bennük lévő tápértékek függvényében.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Számos macskaeledel gyártó cég honlapján találhatóak az eledelekről adatok, viszont olyan összehasonlító elemzést, mely alapján összehasonlítható illetve könnyebben eldönthető lenne, hogy melyik macskatáp lenne kedvenceink számára a megfelelő, egyik internetes oldalon sem találtam. Ilyen adatbázis hiányában azonban nem biztos hogy megfelelően tudunk dönteni, hiszen sok esetben megtévesztő lehet maga a márkanév, az ár, a reklám, stb. Az általam készült elemzés alapján bővebb információt kaphatunk a termékkínálatról, ami megkönnyíti választási lehetőségeinket, időt és pénzt spórolhatunk meg, illetve meggyőződhetünk arról, hogy jól választottunk. A feladatban szereplő adatokat a macskaeledelek csomagolásáról gyűjtöttem össze.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

6 különböző márkát választottam összehasonlítás céljából, melyek beltartalmi értékei közel azonosak, áraik eltérőek.

Objektumok (sorok)

Különböző fajtájú macskaeledeleket tartalmazza:

-Whiskas

-Sheba

-Royal Canin

-Félix

-Friskies

-Kitekat

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A macskaeledelek árát és összetevőit tartalmazza:

- Nedvesség

- Nyers fehérje

- Nyers zsír

- Nyers rost

- Nyers hamu

- Ár

A feladat által érintett célcsoportok

Feladatomban, első sorban a különféle macskatenyésztő egyesületeket, és macskatartókat tekintem célcsoportnak, de érintett még ebben a kérdésben minden olyan személy/család is, akik éppen házi kedvenc tartásán gondolkodnak.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Munkám a felsorolt szempontok alapján segítséget nyújt az általam célcsoportként megjelölt macskatenyésztőknek, és macskatartóknak, akiknek fontos a macska egészséges fejlődése. Sok állattartóval előfordul, hogy vásárláskor a drágább terméket veszik meg, bízva abban, hogy a márka jegyében az biztos egészségesebb, ez azonban sok esetben nem állja meg a helyét, hiszen az ár nem feltétlenül tükrözi a macskatáp minőségét, a bennük található értékes összetevők, és tápértékek mennyiségét. A feladat segítséget nyújt tehát abban, hogy az állattartók, és tenyésztők egy helyen összegyűjtve információt kaphassanak a különféle beltartalmi adatokról, fogyasztói árakról, amely alapján a legmegfelelőbb eledelt vásárolhatják meg kedvenceik számára.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az elemzés lépései:

  • 1. Adatok gyűjtése a termék csomagolásán lévő adatok alapján. 2. Adatbázis készítése az adatgyűjtés során felhalmozott adatokból. 3. Pivot-tábla készítése. 4. Primer Adattábla készítése, adatokkal való feltöltése. 5. Rangsorolás készítése az attribútumok alapján, sorszám függvény segítségével. 6. Lépcső táblázat készítése, 0-val való feltöltéssel. 7. CoCo táblázat előkészítése, amely FKERES függvénnyel hivatkozik a lépcsők táblázatra. 8. Ár, becslés és eltérés oszlopok előkészítése. A CoCo táblázat eleme az eltérés oszlop, valamint annak szorzatösszeg függvény segítségével feltöltött összege. 9. Solver beállításai és többszöri lefuttatása. 10. Szórás és átlag függvényekkel való kiegészítés, és a számítások elvégzése. 11. A kialakult egyensúlyi állapot feloldásaként COCO-STEP IX számítás, vagyis az egyensúlyi árak körül elhelyezkedő még egyensúlyt jelentő minimális és maximális értékek meghatározása objektumonként. 12. Objektumrangsor felállítása, ezáltal a OAM győztesének "kihirdetése".
  • Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

    Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

    Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

    Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

    Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

    Adatokat csak a dobozok oldalán szereplő táblázatból merítettem. Interneten a kapcsolódó oldalakon nem találtam ilyen részletes vagy ennél részletesebb leírást. A téma számomra és környezetem számára jelenleg a legfontosabb a gyermekeink fejlődése és anyagi szempontok alapján.