HR:mukorom
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Az ideális köröm kiválasztása hasonlóságelemzéssel
A feladat előtörténete
Napjainkban már szinte minden nőnek van műkörme. Viszont sokan vannak, akik nagyon szeretnének a műkörmöt, de nem mernek csináltatni, mert már próbálták és nem volt tartós, vagy éppen a minőséggel voltak elégedetlenek. A hiba vagy a műkörmös vagy a köröm választásánál van. Viszont ha a vendég a neki megfelelő körmöt választja, akkor akár 1,5 hónapig is gyönyörködhet benne. Adatokat gyűjtöttem a folyamatról amit táblázatba foglaltam.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A hasonlóságelemzés igénybevétele előtti módszer főleg emocionális alapokon állt, azaz az eddigi tapasztalataim alapján, "érzésből" tettem javaslatot az ügyfélnek a műköröm fajtáját illetően. Mivel a döntésem alapja nem konkrét, mérhető mennyiség, így csak valószínűsíthető, hogy hasonló eredményre jutottam volna, mint a hasonlóságelemzéssel. A táblázat adatai alapján látható, hogy a fiatalabb réteget célozza meg leginkább a műköröm. az idősebbeknek nincs rá akkora igénye. Ugyanakkor látható az is, hogy aki fizikai munkát munkát végez, azoknak a személyeknek nehezebb a választás, nekik a rövid köröm a legmegfelelőbb, mivel a fizikai munka elvégzésével a hosszú köröm bárhová beakadhat, majd letörhet. A szellemi munkát végzőknek viszont szinte teljesen mindegy milyen hosszúságú a körme, ezt nekik adott helyzetben leginkább az ujjuk és a körömágyuk fajtája adja meg. Az első táblázatban sajtá tapasztalt vendégeim eredményei állnak. Látható, hogy a Zs. Zs. rövödítéső vendégem számára a táblázat adatai alapján legmegfelelőbb köröm a kocka végű rövid köröm, a a T. Zs. rövidítésűnek a hosszú gömbölyű köröm, és így tovább. A további számítások pedig megmutatják, hogy milyen életkorú vendégnek az adott elemzési helyzetben milyen köröm lenne a legmegfelelőbb.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az adatokat öt vendégemtől, és a saját tapasztalataim alapján gyűjtöttem össze. Ezt egy adatbázisban rögzítettem, a tapasztalatok munkalapon találhatók. Itt a táblázat adatai alapján kiderül, hogy mely korosztályt célozza meg elsősorban a műkörömkészítés, ezen belül a szellemi és fizikai munkát végzők is két csoportra bonthatók, ugyanakkor az elemzés során figyelembe vesszük a műkörmöt készíttető fél hörömágyát, és ujjait is. Ezen adatok alapján kaptuk meg az eredményeket, melyek ebben az esetben véletlenszerű adatokkal lett elkészítve. Bár az öt vendég által készített táblázat adai alapján jól látható, hogy akinek kicsi a körömágya, de hosszúk az ujjai, annak a rövid-kocka végű köröm a legmegfelelőbb, vagy akinek hosszú a körömágya de az ujjai nem olyan hosszúak, annak a hosszú-gömbölyű végű köröm a legmegfelelőbb, mivel az hosszítja az ujjait is.
A feladat által érintett célcsoportok
A feladat által érintett célcsoport elsősorban a fiatal réteg, mivel az idősebbek nem fektetnek hangsújt a körmeikre. Akik csak egy-egy alkalomra készíttetnek körmöt azok számára is tökéletes, mert arra az egy alkalomra gyönyörű körmöket varázsolnak nekik, de ha az életstílusuk nem engedi, akkor nem hordják tovább. Vannak akik viszont a mindennapos viselésre készíttetik. Ezek a körmök általában egyszerűbbek szoktak lenni. A házimunkát végző nők például kifejezetten szeretik, mert mosogatásnál nem ázik el, nem törik be, nem púhul meg a köröm. Tehát a körömnek hazsnossága is van, nem csak a szépítő funkciót tölti be.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A körmök összehasonlításával szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy nem mindig az a körömforma a jó amit elképzelünk magunknak, hanem ami a táblázat által adott adatok alapján is látható. Például, hogy a körmünkhöz melyik illik, melyik a legalkalmasabb. Ha nem a nekünk megfelelő körmöt választjuk, előbb letörhet, vagy bekadhat. Aki megtalálja a számára megfelelő körmöt, annak sokáig szépíti ujjai végét. A táblázat segíthet a köröm kiválasztásában.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1. Objektumok meghatározása ( körömfajták ) 2. Attribútumok meghatározása 3. Adatbázis létrehozása 4. Pivot tábla készítése 5. Rangsor tábla elkészítése 6. Lépcsők és a Solver tábla elkészítése 7. Solver futtatása 8. Eredmény értékelése
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az eredmények az egyetértés nevű oszlopban találhatók. Ez alapján az új vendégek könnyebben el tudják dönteni milyen körmöt szeretnének csináltatni. A többi levezetett táblázat alapján kiderül, hogy a fiatalok körében sűrűbben csináltatnak körmöt, és a legcélszerűbb ami kocka, tippes és rövid.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A végeredményeket tekintve az új vendégeknek tehát azt javasolná, hogy rövid körmöt csináltassanak, mivel egyrészt a megszokás miatt is kényelmesebb, és nem törik le olyan könnyen. Formáját tekintve pedig a kocka köröm a legideálisabb. Persze akad, aki ezt nem fogadja meg, ők sűrűn járhatnak körmöshöz, mert rövidebb lesz a köröm élettartama.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az elemzés a tulajdonságokat elemezve nyújt segítséget az egyes műköröm-fajták közötti választásban.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Feladatom megoldása során nem találkoztam konkurens megoldásokkal, vagy dokumentumokkal.