JZI

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Juhászné Ziegler Ildikó (vitalap | szerkesztései) 2010. december 7., 08:37-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/jzi.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A piacon kapható fényképezőgépek minőségi értékeinek és árainak összevetése, majd ennek eredményeként az optimális termék kiválasztása.

A feladat előtörténete

A piacon nagyon sok fajta fényképezőgép található. Ezek közül választottam ki tíz darabot, amelyek megfelelnek kis- és középvállalkozások vagy magánszemélyek elvárásainak. Ezek a fényképezőgépek nem a legújabbak a piacon, kiválasztásuknál szempont volt, hogy a beszerzési ár 100 és 200 000 Ft között legyen. Ez a feladat segít, hogy a munkájukhoz, szolgáltatásukhoz vagy éppen a hobbyjukhoz szükséges fényképezőgépek közül könnyebben tudjanak választani a érdeklődők. Nem biztos, hogy az a fényképezőgép a tökéletes választás egy adott célra, amelyik drága. A feladat segítségével megismerjük ezeknek a fényképezőgépeknek a minőségi ismérveit is.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Sok kis- és középvállalkozásnak vagy magánszemélynek gondot okoz, hogy a piacon lévő –fényképezőgépek közül melyiket válasszák. A fényképezőgépek széles választéka megvásárolható ma már minden szuper- és hipermarketben is. Nekem a legszimpatikusabb a Sony Alpha DSLR-A350x (18-70mm + 55-200mm objektívvel) típus, mert a környezetemben több Sony berendezést is megelégedéssel használok, illetve ezzel a márkával találkoztam leggyakrabban a reklámokban.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Vizsgált objektumok: - Canon – Sony - Nikon – Olympus.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Vizsgált attribútumok: - LCD mérete – valós pixelszám – legnagyobb ISO érték – garancia - ár

A feladat által érintett célcsoportok

Feladatomban elsősorban a kis- és középvállalkozások és magánszemélyek voltak a célcsoport.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Vizsgálatom hasznos lehet azok számára akik szintén a felsorolt szempontok alapján keresnek fényképezőgépet. Fontos, hogy vásárláskor ne csak a fényképezőgép márkáját nézzük, hanem azt is, hogy a kiválasztott fényképezőgép minőségileg is megfelelő legyen. Egy termék kiválasztása, akkor tekinthető helyes döntésnek, ha a legkedvezőbb áron sikerül hozzájutni, ahhoz a fényképezőgéphez, amelyik a legkedvezőbb tulajdonságokkal bír.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Adatgyűjtés saját kutatás és kísérlet alapján. Meta-adatbázis készítése egy értékoszlopos és egy attribútum oszlopos struktúra alapján. Ez alapján pivot-kimutatás előállítása. Primer adattábla készítése, majd a rangsorok kialakítása "SORSZÁM" függvény segítségével. COCO tábla készítése, mely az FKERES függvény segítségével hivatkozik a LÉPCSŐK táblára.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az összesítő táblázatban láthatjuk, hogy az attribútumokat figyelembe véve háromféle nyomtató esetében nincs eltérés a valódi és a becsült ár között. A Nikon D3000, a Nikon D5000, a Sony Alpha DSLR A350x esetében nincs különbség a valódi és a becsült ár között. A Canon EOS 450D (18-55.. IS objektív) esetén 28 908 Ft, a Canon EOS 450 (18-55 mm IS + 5-250 mm IS objektív) esetén 19 092 Ft, az Olympus EOS 500 D esetén 7 091 Ft, a Canons EOS 500D esetén 5 708 Ft az eltérés, vagyis ezen termékek alulértékeltek a többi fényképezőgéppel összehasonlítva. ASonyi Alpha DSLR A300K esetén 10 509 Ft, az Olympus E 520 esetén 19 091 Ft, a Canon EOS 1000D esetén 13 611 Ft az eltérés, vagyis ezen termékek felülértékeltek a többi fényképezőgéphez viszonyítva. Az elemzés során a vizsgált attribútumok mindegyikénél vannak változások azaz eltérések mutatkoznak. Ez a rendszer segít az optimális fényképezőgép kiválasztásában. Az egyes fényképezőgépek beszerzését figyelembe véve mérlegelni kell, hogy milyen távolságra esnek az egyes boltok, mennyi időráfordítást jelentenek. Ha az egyik termék, még ha drágább is, de közel van, lehet, hogy jobban megéri megvásárolni, mint egy másik olcsóbb terméket, amely még plusz utazási költséggel is jár számunkra.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az adatbázis alapján több terméknél megegyezik a számított ár és a valódi ár, mégis minőségileg vannak eltérések. Érdemes kipróbálni a kisebb hírnévvel rendelkező termékeket is.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az elemzés célja, hogy megtaláljuk a legjobb ár-teljesítményű fényképezőgépet. Aki több pénzzel rendelkezik az átlagosnál az általában a drágább, márkásabb terméket vásárol, míg az átlagosnál kevesebb pénzzel rendelkező emberek az olcsóbb terméket helyezik előtérbe. Nem mindig a drága termék a jó, az olcsóbb termék is nyújthat kedvező ár-teljesítmény arányt.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

HA a vizsgált fényképezőgép ár/minőség aránya 15% körül mozog ÉS a fényképezőgép minősége abszolút értékben is kedvező AKKOR az a fényképezőgép használata ajánlott.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Az adatokat kizárólag saját kutatás és kísérlet alapján állítottam össze. Az Interneten az egyes fényképezőgép forgalmazók honlapján kizárólag az adott fényképezőgép részletes leírása található, az egyes fényképezőgépekre vonatkozó összehasonlító kimutatást, táblázatot nem találtam