Tükörreflexes fényképezőgépek összehasonlítása
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/ka.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Középkategóriás félprofesszionális tükörreflexes fényképezőgépek összehasonlítása különböző tulajdonságok alapján.
A feladat előtörténete
Vásárlás előtt többször felmerül a kérdés, hogy a kínálatból mely fényképezőgépet vegye meg a vásárló. A vizsgálat segít eldönteni, hogy a különböző paraméterek mennyibe befolyásolhatják az készülék árát.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Vásárlás előtt a nem tudatos vásárló jobb esetben információt gyűjt a kereskedelemben kapható különböző típusú fényképezőgépekről és különböző szempontok alapján megpróbálja azokat összehasonlítani. Személyes információgyűjtésnél, például műszaki áruházban a vásárló nehezebb helyzetben van az összehasonlítás szempontjából, mintha interneten nézelődne. A legtöbb internetes oldalon már össze lehet hasonlítani a kiválasztott termékeket a tulajdonságok alapján, azonban a sok paraméter miatt a nézelődő elveszhet a részletekben. A gyártók sokszor olyan paramétereket hangsúlyoznak ki, amelyek nem biztos hogy a leendő vásárló előnyére válnak. A hasonlóságelemzés a főbb szempontok alapján hasonlítja össze a termékeket, irányt mutat, hogy mely termék a legkedvezőbb árazású a tulajdonságai alapján.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Jelen összehasonlításban hat különböző típusú, középkategóriás fényképezőgép-váz szerepel. Az objektumok kiválasztásánál szempont volt, hogy a kategória olcsóbb és drágább tagjai is bekerüljenek a vizsgálatba, szemléltetve hogy a közel hasonló tulajdonságok milyen mértékben befolyásolják az termék árát. A termékek adatai a gyártók honlapjairól, az árak az internetes árukereső oldalakról származnak, ahol az internetes vásárlási lehetőségekhez képest a legolcsóbb árakat találhatja meg a leendő vásárló.
Objektumok (sorok)
A vizsgálat során 6 különböző készüléket hasonlítottam össze amelyek a közel hasonló tulajdonságok és ár alapján kerültek kiválasztásra.
1. Canon eos 5D mk II
2. Pentax K7
3. Nikon D7000
4. Nikon D3100
5. Sony Alpha 580
6. Canon eos 50D
Attribútumok (X, Y oszlopok)
X1-ergonómia (kezelőszervek elhelyezkedése 1-5;a kisebb jobb)
X2-Képfelbontás (megapixel)
X3-Sebesség (kép/mp)
X4-Tömeg (g)
X5-Élettartam (gyártói adatok alapján sorszámozva 1-5;a kisebb jobb)
Y-Piaci ár (Forint)
A attribútumok meghatározásánál a számokban kifejezhető és összehasonlítható adatok voltak döntőek. A szubjektív, nehezen mérhető szempontok kimaradtak a mérésből, mivel nehezen számszerűsíthetőek. Az elsődleges cél a tulajdonságok árra való hatásának vizsgálata.
A feladat által érintett célcsoportok
Mindenki érintett aki új fényképezőgépet szeretne vásárolni, és ezzel a módszerrel szeretné a kiválasztott termékeket összevetni, kiválasztani magának árban vagy ár-érték arányban a legmegfelelőbbet. Valamint annak is hasznos lehet akit érdekel egy ilyen fajta megközelítése a kiválasztás folyamatának.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1. Adatok munkalap létrehozása-alapadatok.
2. Privot munkalap létrehozása-Privot tábla létrehozása az alapadatokból kimutatásvarázslóval.
3. OAM+COCO munkalap létrehozása-Primer adatokat tartalmazó objektum-attribútum mátrix létrehozása, ez alapján a rangsor tábla elkészítése a sorszám függvénnyel.
4. A lépcsők tábla a Solver segítségével történt, annak kimeneti eredményeit tartalmazza.
5. A COCO táblázat a Lépcsők tábla adataiból jött létre amihez az FKERES függvényt használtam.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az eredményeket a COCO táblázat végén lévő Eltérés(%) és az ez alapján hozott itélet oszlop tartalmazza. Ennek függvényében olcsó az a készülék amelynek ára a becsült árszintnél kevesebb, drága pedig az amelynek ára magasabb a becsült értéknél.
-Két készülék esetében eltérés nem mutatkozott(Olympus MJU 1200, Casio Exifilm Pro EX-FH20), ezért ezek arányosnak tekinthetők.
-A becsléshez képest olcsó készülékek: Nikon Coolpix S700, Panasonic DMC-FS20
-A becsléshez képest drága készülékek: Canon Digital Ixus 950IS, Olympus FE-190
Az elemzés győztese a Panasonic DMC-FS20, mivel a becsült értékéhez képest ez a legolcsóbb.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Ezen módszer segítségével jól látható, hogy melyik fényképezőgépet érdemes megvenni, illetve melyek azok amelyeknek jobb az ár-érték aránya. Azonban mindenki más szempontot tart fontosnak ezért a végső döntés és a vásárlás előtt érdemes a végső eredményen kívül a rangsorokat valamint az egyes tulajdonságok fontosságát és súlyát is figyelembe venni. Nekem az ár a legmeghatározóbb ezért valamelyik olcsóbb készülék mellett tenném le a voksomat.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A hasonlóságelemzés elvégzése után Panasonic DMC-FS20 került ki győztesként, amelynek listaára 58875Ft. Ez 7525Ft-al kevesebb mint az elemzés elvégzése elött általam választott Canon gép ára. Ennek a különbözet függvényében, és az elemzés által látható jobb ár/érték arány alapján én a győztes Panasonic gépet venném meg. Gyakorlatilag kijelenthetjük, hogy 7525Ft-ot kevesebbet kell költenem fényképezőgépre amit mindenképpen nyereségként lehet elkönyvelni. Nézve a befektetett energiát és figyelembe véve, hogy az én összehasonlításom viszonylag alacsony árú termékeket vizsgáltam és ahhoz képest így is jelentős összeget lehet megtakarítani, mindenképpen célravezető és nyereséges hasonlóságelemzést készíteni. Megjegyzem, hogy ez egy meglehetősen új megközelítése számomra a kiválasztás folyamatának amit mindenképpen népszerűsíteni kéne a megfelelő fórumokon hiszen ezzel komoly összegeket lehet megtakarítani.