Gyogyfürdö2010

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen DomahidiJne2010 (vitalap | szerkesztései) 2011. január 30., 21:24-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)

Gyógyfürdő 2010 

Forrás

A letölthető Excel URL-je: http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/dj.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Magyarországi néhány kiválasztott termál- és gyógyfürdő napi családi belépőjegy árainak összehasonlítása hasonlóságelemzéssel.

A feladat előtörténete

2010. szept 01-től kezdődő szezonban a kiválasztott gyógyfürdő közül melyik lenne a legkedvezőbb választás egy 4 tagú család ( 2 felnőtt és 2 gyermek számára) ? A vizsgálandó időszakban iskola szezon miatt elsősorban a hosszú hétvége lehet a legmegfelelőbb a pihenésre, „feltöltődésre”. Az elemzésemben a tervezett utazáshoz a legelőnyösebb úti cél meghatározásához keresem a választ, melyben a fürdőbelépő ára az egyik kritérium , a szolgáltatásokkal párhuzamban

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A gyógyfürdők összehasonlításához az Interneten fellelhető anyagokat, gyógyfürdők honlapjait vettem alapul. A klasszikusnak számító gyógyfürdők szolgáltatásait, gyógyvíz összetételét, gyógyhatásait vettem figyelembe, és ezt hasonlítottam össze a feltörekvő gyógyfürdők kínálatával. Magyarország termálvízben gazdag , és ennek a kiemelt adottságnak a kiaknázására nem megfelelő gondot fordítanak. A globalizálódó világunkban , megnyíltak a határok és más igények kerültek előtérbe, már nem elsődleges szempont egy gyógyvíz összetétele, gyógyhatása, mert a figyelem középpontjába a wellness, és fitnesz szolgáltatások kerültek és csak másodrendűvé vált a gyógyvíz gyógyhatása. Az elemzéshez létszámát tekintve egy átlagos család szempontjából vizsgálódtam. Fontos szempont volt a gyógyfürdő helyszíne, környezete, mennyire ismert ( bevezetett ) és kiépített, avagy régi műemlék közelében található. A gyógyvíz kémiai összetételét tekintve mindegyik gyógyfürdő gyógyvizének alapvető alkotó eleme a hidrogén karbonát ezért azt hasonlítottam össze. A gyógyfürdők vizének gyógyhatását tekintve összehasonlítottam hogy melyik hány betegségre „gyógyír”. A szolgáltatások összehasonlításánál a balneoterápiás, wellness (egészség megőrző) és fitnesz szolgáltatások nyújtását vettem górcső alá. A rohanó világunkban a pihenésre jut a legkevesebb idő, amire pedig nagy szüksége van az emberi szervezetnek. Tehát egy hosszú hétvégén kiszakadni a megszokott környezetből, egy ilyen gyógyfürdőbe és élményfürdőbe elmenni biztos kikapcsolódást garantál az egész családnak. Én is ennek fényében közelítettem meg ezt a témát. A gyermekeknek biztosított szolgáltatásokat is figyelembe vettem a szolgáltatások összehasonlításánál. A gazdasági válság hatására a fogyasztás beszűkült, ezért az ár - „érték” arány nagyon is meghatározó tényező egy családi hétvégi pihenés kiválasztására. Az elemzés abban segít, hogy a hasonló kínálatból a legoptimálisabb kerüljön kiválasztásra. Elemzés nélkül valószinüleg ha csak racionálisan az árat veszem figyelembe ,mivel más szubjektiv tényezők, ismeret hiányában nehéz a döntés,akkor biztos a Cserkeszőlői Gyógyfürdőt választom amelynek a legalacsonyabb az ára, és ez nem a legideálisabb választás lett volna.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A kiválasztott öt gyógy- és termálfürdő értékelési szempontjainak részletezése.

Objektumok (sorok)

  • 1.Bükfürdő
  • 2.Cserkeszőlői Gyógy- és Strandfürdő
  • 3.Harkányi Gyógyfürdő
  • 4.Gyulai Várfürdő
  • 5.Sárvári Gyógyfürdő

Választás indoka régi ismert közkedvelt gyógyfürdők és megújuló gyógyfürdők. A gyógyvíz és relaxációs lehetőségek , színvonalas szolgáltatások miatt kerültek kiválasztásra és eltérve a szokványos összehasonlításról.Nehéz volt annak meghatározása , hogy milyen jellemző tulajdonságok legyenek a fontosak, nem minden gyógyfürdőnek található hiteles adata pl.a vizösszetételéről, ezért elsődlegesen , le kellett szükiteni a tőbb objektumot tartalmazó összehasonlitást azokra akiknek fellelhető volt valós adata, értékelhető belépőjegy ár.A kiindulási adatbázis 9 objektumból állt és 6 attributumból.

ATTribútumok (X, Y oszlopok)

  • X oszlopok
  • 1. Helyszín (fokozat) Ha X(i) kisebb akkor Y nagyobb értéket vesz fel.
  • 2. Gyógyhatás (fokozat) Ha X(i)nagyobb akkor Y nagyobb értéket vesz fel
  • 3. Hidrogénkarbonát (mg/l) Ha X (i) nagyobb akkor Y nagyobb értéket vesz fel
  • 4. Szolgáltatások (fokozat) Ha x(i) nagyobb akkor a Y nagyobb értéket veszi fel


  • Y oszlop = napi családi fürdőbelépő jegyár (Ft)


Célfüggvény: napi családi belépőjegyár meghatározása, törekedve a legideálisabb, alacsonyabb árra.

A feladat által érintett célcsoportok

Jelen esetben azok a családok akik ( 2 felnőtt és 2 gyermek), akik egy hosszú hétvégén fürdéssel egybekötött kikapcsolódásra vágynak az őszi vagy téli időszakban . Akik számára meghatározó a környezet, és a szolgáltatások, és a gyógyvíz, és fizetendő ár.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A vizsgált szempontok (jellemzők) alapján kaptunk egy ár-érték arányt és egy rangsorolást amely segíti a célcsoportot a legideálisabb döntés meghozatalában. A jól kiválasztott gyógyfürdő amely kellemessé, élmény dússá varázsolja a hétvégét, megéri az árát. Az értékeléskor minden figyelembe vett tulajdonság döntően befolyásolja és alakítja ki a végleges eredményt.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának lépései:

  • 1 Magyarország gyógy és termálfürdőiből interneten adatgyűjtés
  • 2. Adatbázis készítése az alapadatok alapján (Data tábla)
  • 3 PIVOT tábla elkészítése az irány megadásával (PIVOT munkalap)
  • 4. Rangsor készítése Sorszám függvénnyel (PIVOT munkalap)
  • 5. COCO tábla elkészítése rangsoronként, (COCO munkalap)
  • 6. Segédmátrix elkészitése a lépcsők megadásával (L1-L6)
  • 7. Solver programmal a becslés elkészítése, ellenőrzés
  • 8. A kapott eredmény kiértékelése (eredeti ár és becsült ár )(COCO munkalap)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Hasonlóságelemzésem az összes jellemzési szempont alapján az alábbi eredményt hozta.

  • 1. helyezés: Bükfürdő becsült napi családi bel.jegyár: 5940.-Ft
  • 2. helyezés: Gyulai Várfürdő becsült napi családi bel.jegyár: 7000.-Ft
  • 3. helyezés: Harkányi Gyógyfürdő becsült napi csal.bel.jegyár: 5940.-Ft
  • 4. helyezés: Cserkeszőlői Gyógy- és Strandfürdő becsült napi be.jegyár:4500.-Ft
  • 5. helyezés: Sárvári Gyógyfürdő becsült napi belépőjegy ár 5900.-Ft

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Magyarországon sok gyógyfürdő található. Ezek között sok hasonlóság mutatható ki. A gyógyfürdők gyógyvíz összetételükkel, gyógy terápiás, wellness, fitnesz , egyéb szolgáltatásaikkal egymással nagyon versenyeznek, így megnehezíthetik a döntést egy család számára , ahol az ár nagyon is meghatározó tényező .Több személyről lévén szó, nem mindegy hogy milyen ár- érték arányt vesznek figyelembe. Az érték meghatározásánál a szolgáltatások táguló köre is második súlyponti kérdés. Ezért érdemes COCO hasonlóság elemzést végezni , hogy egy családnak egy hétvégére hová célszerűbb elutazni pihenni , kikapcsolódni amelynek költsége még nem elviselhetetlen mértékben terheli meg a családi büdzsét. Összeségében csak két vizsgált gyógyfürdőnél van különbség az eredeti gyógyfürdő belépőjegyár és a becsült ára között. Az. 1. helyezett Büki gyógyfürdő esetében a valós érték 840.- Ft-tal alacsonyabb a becsült ártól. Ami azt jelenti hogy ez a gyógyfürdő még növekedhet, megvannak az adottságai hozzá. A elemzés mutatja hogy a gyógyhatás, és a helyszín egyenlő mértékben befolyásolja és ami jelentős mértékben befolyásoló tényező a becsült ár növekedésében. Vagyis ideális lehet egy átlagos családnak , mert a kedvező valós áron kiváló szolgáltatásban, és kellemes , idilli környezetben pihenhetnek. A 2. helyezett gyógyfürdő esetében a valós ár megegyezik a becsült árral. Itt a jegyár a legmagasabb a vizsgált gyógyfürdők áraihoz viszonyítva. De a magas ár megtérül, mert teljesen azonosnak ítéli meg kiváló szolgáltatásait , azonos súlyúnak minősíti a helyszínt , a gyógyhatást az első helyezett gyógyfürdőjével. Megállapíthatjuk hogy a 2. helyezett gyógyfürdő esetében domináló tényező a gyógyvíz kémiai összetételét alkotó hidrogén karbonát nagyobb mennyisége a többi fürdő gyógyviz összetételéhez képest. 3. helyezett Harkányi gyógyfürdőnél a napi belépőjegy eredeti ára 840.- Ft-tal haladja meg a becsült árat . 4. és 5. helyezett gyógyfürdő egyedi elemzésekor nem mutatható ki eltérés. Az 5. helyezett gyógyfürdő előnytelen pozicióját leginkább determinálja a szolgáltatásainak, gyógyhatásának, helyszinnek az alacsonyabb szinvonala. Az elemzés végső győztese Bükfürdő az eredeti ár alacsonyabb a becsült ártól 840.-Ft-tal.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az elemzés során jelentős mértékben szubjektív tényezők az attribútumok, ezáltal elemzésük sem olyan egyszerű. A gyógyfürdők mivel egyre inkább törekednek bőviteni szolgáltatásaikat ,ezért egyre nehezebb választani közülük, viszont a hasonlóságelemzés megoldja ezt a problémát, mivel már több gyógyfürdőt lehet eredményesen összehasonlitani az alkalmazásával, tehát nagyon hasznos . Ilyen új innovativ megoldással sokkal könnyebb lesz a döntés.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

http://bukfurdo.hu/hu/furdo/gyogy_es_strandfurdo

-http://www.cserkeszolo.hu -http://www.harkanyfurdo.hu -http://www.varfurdo.hu/arlista.html -http://www.sarvarfurdo.hu/files/download_files/4/picwater02.jpg



nyilatkozat és kitöltési segédlet