Szerkesztő:KrisztinaS

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen KrisztinaS (vitalap | szerkesztései) 2011. május 25., 22:16-kor történt szerkesztése után volt.

Tartalomjegyzék [elrejtés]

1 Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2011tavasz/sk.xlsx


2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A magyarországi régiók pénzügyi szolgáltatókkal való ellátottságának értékelése


3 A feladat előtörténete

A vállalkozások megtelepülése illetve eredményes működése szempontjából az adott régióban meglévő infrastruktúra (bankfiók, bankautomata) mellett egyre nagyobb szerepe van a pénzügyi szolgáltatások jelenlétének.

Feladatommal arra keresem a választ, hogy az egyes régiókban melyek a pénzügyi szolgáltatásokkal való ellátottság legmeghatározóbb jellemzői, az adott infrastrukturális, jövedelmi viszonyok alapján a pénzügyi üzleti szolgáltatók megjelenése és terjedése milyen feltételekhez kapcsolódik. Ezekre a kérdésekre a forrásdokumentumban adtam választ. Vizsgálatom első lépéseként összegyűjtöttem a 7 magyarországi statisztikai régióban élő lakosok, a pénzügyi szolgáltatások kapcsán az egyes régiókban megtalálható bankfiókok, bankautomaták számát, illetve - tekintettel arra, hogy az egyes régiók pénzügyi szolgáltatásokkal való ellátottsága nemcsak a meglévő infrastruktúra alapján ítélhető meg-, a régióban élők jövedelmi viszonyai, kiadási szerkezete kapcsán a havi bruttó átlagkeresetet és az egyes háztartások megtakarításaira vonatkozó adatokat.


4 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

A szolgáltatások jelenléte alapvető feltétele a régió/térségek gazdasági növekedésének. A szolgáltatási szektoron belül a pénzügyi szolgáltatók, a pénzügyi szolgáltatók által végzett tevékenység egy felértékelődő telepítő tényezőt jelentenek, miközben a területi alakulásuk jól jelzik az egyes régiók között a gazdasági fejlettségi különbségeket.

Saját elképzelésem szerint az adott régióban pénzügyi szolgáltatások nagyobb arányú jelenléte elsődlegesen a nagyobb lakosságszámmal, magasabb infrastrukturális ellátottsággal rendelkező régiókban jellemző, hiszen ezen feltételek megléte vonzóbbá teszi a vállalkozások számára az üzleti szolgáltatások piacát.

Úgy gondolom, hogy az ország egészében érvényes az a tendencia, hogy a szolgáltató vállalkozások a gazdasági fejlődés jeleit tükröző régiókban jelennek meg elsődlegesen, hiszen a gazdaságilag fejlettebb régiókban az adott feltételek kedvezőbbek.



'5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)'

'5.1 Objektumok (sorok): 7 magyarországi statisztikai régió


5.2 Attribútumok (X, Y oszlopok)'

X: bankfiókok száma (db), bankautomaták száma (db), havi bruttó átlagkereset (Ft), háztartások megtakarításai (Ft), lakosság száma (fő)

Y: pénzügyi szolgáltatók száma (db)


'6 A feladat által érintett célcsoportok

Feladatom szélesebb rétegeket érint. Információval szolgálhat a gazdasági szakemberek, a regionális gazdaságfejlesztők számára, illetve azon pénzügyi vállalkozások vezetőinek is, akik megfelelő döntést szeretnének hozni arra vonatkozóan, hogy melyik régióban ajánlott megtelepedni, vállalkozást indítani ahol az adott tényezők mellett a pénzügyi befektetés is megtérül.

7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az egyes régiók pénzügyi szolgáltatásokkal való ellátottságának értékelése révén egyszerűen meghatározható és megállapítható, hogy az egyes régiókban milyen mértékű az ellátottság, milyen mértékben van kiépülve az üzleti szolgáltatások infrastruktúrája. Továbbá vizsgálatom révén következtetéseket lehet levonni arra vonatkozóan is, hogy milyen mértékben telítődött a szolgáltatások piaca, ami egy újonnan piacra belépő vállakozás számára döntést igényel, hiszenfokozódó versennyel kell szembe találnia magát. A helyes kiválasztási mód költséghatékonyságot, termelékenységnövekedést eredményez. A megfelelő telephelyválasztás a pénzügyi befektetés megtérülését biztosíthatja, hiszen a vállalkozás életében haszonnak nevezhető az is, hogy a megfelelő telephelyválasztással erőforrásokat spórolhatunk meg.


8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

12 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok''''