Tej

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Yendayi (vitalap | szerkesztései) 2011. május 29., 19:32-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Két szupermarketben vásárolt literes tejek beltartalmi adatai és árai alapján végeztem hasonlóságelemzést.

A feladat előtörténete

Népélelmezési szempontból nagyon fontos élelmiszer a tej és a tejtermékek. Manapság a Magyar tejipar válsága az EU csatlakozással és a megnövekedett importtal fokozódik, melynek eredményeképpen egyre több külföldön gyártott tejtermék kerül a hazai boltok polcaira, melyeknek a minősége sokszor nem egyezik a magyar tej kiváló értékeivel.

A tej fogyasztása nagyon fontos mindenki számára az egészséges életmódhoz. Magas kálcium tartalma miatt gyermekkorban elengedhetetlen a rendszeres fogyasztása.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A folyadéktejeket a Match szupermarketben vásároltam. Mivel a szakdolgozatom témája szorosan kapcsolódik az itt elvégzett elemzéshez, ezért nem okozott meglepetést a piac kínálata és szokszínűsége.

A csomagoláson feltűntetett tulajdonságok alapján hasonlítottam össze a kiválasztott tejeket. A tulajdonságok az alábbiak voltak: energiatartalom (kcal), zsír tartalom (g), fehérje tartalom (g), szénhidrát tartalom (g) és az ár.

A folyadéktej legfontosabb értékmérő tulajdonsága a zsírtartalom, a piacon 1,5 %-os, 2,8%-os és 3,5 %-os zsírtartalmú tejeket lehet kapni. Az ár általában a zsírtartalommal egyenesen arányosan növekszik. Szerencsére a tejgazdaságban dolgozók több demonstrációja nyomán nagyobb számbantalálhatunk magyar tejet a boltok polcain, azonban több fajta (főleg német és lengyel) tej és tejtermék is megtalálható, melyek árai jóval alacsonyabbak a hazainál.

Csak a beltartalmi adatokat és az árat figyelembe véve a külföldi tej tűnik a legjobb választásnak.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet