Mobilszolgáltatók antennái

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen KTatiana (vitalap | szerkesztései) 2011. november 4., 18:37-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Az ERP piacon található megoldások közötti választás, hasonlóságelemzéssel.

Forrás

[1]


A feladat előtörténete

Egy Oroszországban tevékenykedő vállalat az ERP rendszer bevezetéséről dönt. A célja az orosz ERP piacán bemutató 9 legelterjettebb megoldások közül olyanot választáni, amely legjobban beváltja a beruházott eszközöket és forrásokat.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A mai vállalatok egyik legfőbb struktúra alakító részlege az Informatika. A vállalatirányításban az egyik legnagyobb és leglátványosabb informatikai változás az ERP bevezetéséhez kapcsolódik. Az illető vállalkozás a rendszer kiválasztása érdekében mindent figyelembe vehető szempontot sorszámozta, a védső döntést a legkisebb hibapont alapján hoz (Adatlap G17:I25). Az elemzés eredményeként a vállalkozás a HansaWorld Enterprise nevű rendszer bevezetése mellett dönt. De mivel a vállalkozás nem figyelt a szempotnok eltérő fontosságát a kiválasztási folyamatot tovább érdemes folytatni.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A vizsgálat során az Oroszországi piacon legelterjettbebb 8 fejlesztő vállalkozás 9 különböző ERP rendszere kerül összehasonlításra. Az adatgyűjtés során következő nehézségekkel talalkoztam: - az ERP rendszerek forgalazók nem tüntetnek fel elég információt a hivatalos oldalákon. Ilyenkor az információt alternatív nem hivatalos oldalokon szereztem, ami természetesen kérdőjelezi az adatok hitelességét; - a költségeket különböző valutában szerepeltek, amelyiket xe.com honlap segítségével az aktuális árfolyamon euróba átváltottam; - a rendszer bevezetéséenk sebessége sok esetben intervallumban volt adva (pl. 8-10 hónap), ebben az esetben a számításba legmagasabb értéket vettem.

Objektumok (sorok)

- Business One (SAP) - E-Business Suite (Oracle) - Dynamics AX (Microsoft) - Dynamics NAV (Microsoft) - Predprijatie 8 (1C) - iScala (Epicor) - Baan (SSA) - Enterprise (HansaWorld) - Galaktika ERP (Galaktika)

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az összehasónlítás alapjáként következő attribútumok szerepelnek: 1. Az ERP rendszer bevezetésének sebessége (hónap). Iránya egy, hiszen a vállalkozás előnyben részesit azokat a rendszereket, amelynek a bevezetése gyorsabban történeik. 2. Az ERP rendszer trjesztése (bevezetések száma). Iránya nulla, ez a tényező valamilyen mértékben az ERP rendszer sierességét tükrözi és minél sikeresebb, minél szélesebb referencia köréval rendelkezik a rendszer, annál magasabb lesz a rendszer bevezetésének összköltsége. 3. Az ERP rendszer kompexitása (modulok száma). Iránya nulla, mivel a rendszer annál dragabb, minél nagyobb modul számát tartalmazza. 4. Az ERP rendszer földrájzi terjesztése (országok száma). Iránya nulla. A tényező szintén egy fájta sikeresség mutatóként értelmezhető. A rendszer minél szélesebb terjesztése, minél egyszerűbb elerhetősége a hasznalátát kényelmessébé teszi. A kényelemhez magasabb árát szokták parosulni. Így feltételezem, hogy minél szélesebb a rendszer földrájzi terjesztése, annál nagyobb bevezetési költségére kell számitani. Y oszlop: Az ERP rendszer bevezetésének költsége (euró/munkahely)

A feladat által érintett célcsoportok

Bármilyen vállalkozás, a vállalkozáson belül vezetőség, döntéshozó és más érintő személy, aki az ERP rendszert szeretne bevezetni azért, hogy a nagytömegű, átláthatatlan adathalmaz strukturált információs rendszerként álljon a vállalati folyamatok zavartalan működésének szolgálatába. Valamint az IT tanácsadó cégek, amelyek pénzért segítenek más vállalkozásoknak legoptimálisabb rendsyer kiválasztásában.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az ERP rendszer kiválasztása és bevzetése során a vállalatnak még arról kell dönteni, hogy kire bíz a feladat elvégzését: a saját IT osztály munkatársaira vagy a külső cég szakértőire.

A saját IT osztály költségvonzatai: Számításokhoz szükséges keretrendszer (MS Office/Open Office) A felelős személy munkaidő az adatgyűjtéshez (2óra*5000Ft=10000Ft), adatallomány elemzéséhez(5óra*5000Ft=25000Ft), a saját vélamény ellenőrzése (1óra*5000Ft=5000Ft) Összkiadás: 40000Ft

A tanácsadó cég költségvonzatai: A tánácsadó cég egyszeri konzultációja (50000Ft) A tanácsodóra szánt idő (1fő*3óra*5000Ft=15000Ft) Összkiadás: 65000Ft

Hasonlóságelemzés költségvonzata: Adatgyűjtés (2óra*5000Ft=10000Ft) Számításokhoz szükséges keretrendszer (My-x) Adatelemzés (0,5óra*5000Ft=2500Ft) Önellenőrzés az adatelemzés egyi része (0óra*0Ft) Összkiadás: 12500Ft

Tehát, a hasonlóságelemzés köszöntketően a vállalkozás nem csak 52500Ft-ig megtakaritáshoz, hanem a legoprimalisabb döntéshez is juthat. Az ERP rendszer bevezetése nem egyszeri, hanem folyamatos kiadást jelent a vállalkozás számára, azért különösen fontos kizárni a szubjektititást a döntési folyamatból és pontosan megkapni a legoptimalisabb válaszandó rendszert.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Az objektumok és attribútomok meghatározása, az adatokgyűjtése, valamint az alap adattáblázat készítése (Adatlap A5:F14).

2. Rangsorolás. Először meghatároztam az egyes attribútomok irányait. Az attribútomok más és más irányt kaptak attól függően, hogy milyen mértékben befolyásolják a rendszer bevezetésének költségét (pl. a rendszer bevezetésének sebessége 1 irányú, mert a vállalat akarata minél gyorsabban befejezni a rendszer bevezetésével; a rendszer komplexitása pedig azért 0 irányt kapta, mert a vállalkozás azt a rendszert részesit előnyben, amely nagyobb modul számát tartalmazza). Így az irányok hozzáádásával, valamint a Sorszám függvény alkalmazásával kialakítottam a rangsor táblát (Adatlap A16:F25).

3. Coco elemző modul használata. Az előző lépesben leítr és kialakított rengsor tábla (Adatlap B17:F25) másolásával a Coco Standad-ba a lépcsőket és a solver táblát kapok. Ezek kerülnek további elemzésre. A vizsgálat eredménye - a vállalatnak a HansaWorld Enterprise ERP rendszert érdemes bevezetni, hiszen ez a rendszer 4426 euróval/munkáhely több értéket nyújt, mint amennyit a vállalkozás bevezetésékor kiad (Coco I40:I49).

4. Inverz Solver használata. Azért, hogy kiszűrjék az elemzésből az esetleges hibákát és csak látszólag jó eredményeket az Inverz Solvert futottam. Ehhez az inverz tálát használtam, amelyben a sorszámozás az eredezi adatlaphoz képest az attribútumok fordított irányai alkalmazásával történt (Adatlap(2)A16:F25).

Az elemzésből kiderült, hogy Coco-val kapott eredmény, illetve a HansaWorld Enerprise ERP rendszer bevezetése csak látszólag jó döntés, hiszen az Inverz Solver futtatása után a Delta/Tény oszlopban található és a HansaWorld Enerprise objektumhoz kapcsolodó szám előjele nem változott (Inverz I40:I49).

A HA függvény segítségével kiválasztom azokat az objektumokat, amelyeket tovább is érdemes vizsgálni és azokat, amelyiket ki kell hagynom az elemzésből (Coco K40:K49).

Így az ellenőrzés segítségével sikerült az összes objektumok közül sikerült kiválasztani az az ERP rendszer, amely a vállalkozásnak tényleges hasznot fog hozni, az az Oracle E-Business Suite ERP rendszere.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet