PDA készülékek

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Ag (vitalap | szerkesztései) 2012. február 8., 20:12-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/pda.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Árban és tudásban közel azonos PDA készülékek hasonlóságelemzéssel történő összevetése.

A feladat előtörténete

Egyik kedves barátom megkért, hogy egy bizonyos árkategóriába tartozó PDA készülék közül keressek neki megfelelőt, mert ő nem tud dönteni a sok lehetőség között. Bizonyítékokkal alátámasztott indoklást szerettem volna neki nyújtani, ezért a termékeket hasonlóságelemzésnek vetettem alá.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az internetet bújva számos PDA készüléket találunk, és léteznek oldalak ahol össze is hasonlíthatjuk őket. Ezt többnyire csak ár alapján tehetjük meg. A tananyag ismerete nélkül én csak úgy tudtam volna tanácsot adni a barátomnak, hogy megnézegettem volna az adatlapokat és szimpátia, illetve másoktól hallott vélemény alapján kiválasztottam volna neki egyet. Az első döntési szempontom természetesen az ár, mivel kikötötte melyik árkategóriában nézelődhetek. A másik fő szempontnak a beszélgetési időtartamot jelölte meg. Kigyűjtöttem egy pár terméket ezen szempontokra ügyelve. Elemzés nélkül én a Nokia 5250-es PDA-t ajánlottam volna neki, viszonylag olcsó és a beszélgeti időtartama sem rossz. Ezzel az a baj, hogy nem tudom alátámasztani érvekkel, csupán a személyes szimpátiám és a másoktól hallott tapasztalatokra alapozok. A hasonlóságelemzés viszont ott próbál tényekkel alátámasztott döntést nyújtani, ahol nincsen best practice.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumokként az egyes PDA készülékeket szerepeltettem. Ezek kiválasztásánál az ár volt első szempontom. Ezek a termékek, viszonylag olcsók, viszont elégséges tudással rendelkeznek a funkciójuk ellátásához. Az adatok közül a legfontosabbakat vizsgáltam, amit egy átlagos vásárló először megnéz egy vásárlásnál. Az adatvagyon beszerzése az internetről történt, az URL címeket mellékeltem.

Objektumok (sorok)

A szempontok figyelembe vételével 7 PDA készülék került kigyűjtésre:

LG KM900 Arena

Nokia 5250

Nokia E52

Nokia X7-00

Samsung GT

Sony Ericsson C902i

Sony Ericsson XPERIA X10 Mini Pro

Attribútumok (X, Y oszlopok)

beszélgetési idő (óra)

garancia (év) 0

kamera (megapixel) 0

készenléti idő (óra) 0

memória (GB) 0

súly (gramm) 1

listaár (Ft)


Az attribútumoknak természetesen irányt is kell adni a későbbi rangsoroláshoz. Az irány 0 ha egyenes arányosságról beszélünk, tehát ha a nagyobb érték a jobb. Az irány 1 ha fordított arányosság áll fenn vagyis a kisebb érték a megfelelő.

A feladat által érintett célcsoportok

Bárki érintett lehet, aki ilyen típusú készüléket szeretne vásárolni. Még akkor is ha esetleg más az árkategória és más szempontokat vesz figyelembe, ugyanis ennek alapján el tudja készíteni a saját elemzését.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Ebben a bekezdésben ez elemzéshez szükséges időt és erőforrásokat vetjük össze akkor, ha az elemzést szakértővel végeztetjük, illetve magunk látunk neki.

  • Szakértői elemzés költségei:
    • Adatvagyon beszerzése
    • Elemzőprogramok beszerzése (Excel/Open office)
    • Időszükséglet
  • Saját hasonlóságelemzés
    • Adatvagyon beszerzése
    • Elemzőprogramok beszerzése (MY-x)
    • Időszükséglet

Az adatvagyon és az elemzőprogramok beszerzése, mindkét esetben ingyenes, tehát 0 Ft. Az időszükségletben láthatunk eltérést. Az adatok rendelkezésre állásától számítva körülbelül 35-40 perc a szakértői elemzés, viszont ha magunk végezzük az elemzést ez 15-20 percre csökkenthető. Ebből kifolyólag a megtakarítás hozzávetőlegesen 6000 Ft.

A szakértői véleményt nem árt leellenőrizni és kikérni másnak a véleményét is. Ez egy elbeszélgetés keretein belül kb 1 - 1,5 órát vesz igénybe és forintban kifejezve kb. 15 ezer Ft. Így azt mondhatjuk, hogy összesen 21 ezer Ft megtakarítást várunk a 15-20 perces saját elemzéstől.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az adatok kigyűjtése után az excelben rendszerezzük azokat.

Ezen adatokból Pivot táblát készítünk, kimutatásvarázslóval.

A kimutatás alapján egy Objektum-attribútum mátrixot hozunk létre, majd ez alapján a sorszám függvénnyel rangsoroljuk az adatokat, a megadott irányok szerint.

A "lépcsők" táblát előkészítjük a Solvernek, ez alatt pedig a COCO táblát az Fkeres függvénnyel szerkesztjük.

Az így létrejött COCO munkalapot másoljuk, majd fordított irányokkal is elvégezzük az elemzést, és az itt kapott értékeket ellenőrzésként összevetjük a direkt elemzéssel. Ez azt jelenti, hogy adott objektum esetében a minősítés hiteles, ha az az inverz futtatásnál megfordul, vagyis alulértékeltből felülértékelt lesz, és fordítva.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az elemzés elvégzése után azt az eredményt kaptuk, hogy a termékek közül három (LG KM900 Arena; Nokia E52; Nokia X7-00) egyensúlyi árban van, tehát megfelelő az ár-érték aránya.

Két PDA (Nokia 5250; Sony Ericsson XPERIA X10 Mini Pro) túlértékelt, tehát többért kínálják, mint a valós értéke.

Két készülék (Samsung GT; Sony Ericsson C902i) viszont alulértékelt, az egyik 3500, a másik 5000 Ft-tal. Ha ezt megvizsgáljuk árelőny/tényár alapján akkor láthatjuk, hogy a Samsung esetében a 3500 Ft 4,67%-os nyereséget jelent a listaárhoz képest, viszont a Sony esetében az 5000 Ft 5,89%-os megtakarítás.

Ennek értelmében mondhatjuk, hogy a legjobb döntés az 5000 Ft-tal alulértékelt Sony Ericsson C902i PDA-t megvásárolni.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Most már egyértelműen látjuk, hogy melyik terméknek milyen az ár-érték aránya. Én az elemzés nélkül a Nokia 5250 készüléket javasoltam volna a barátomnak, nem pedig a hasonlóságelemzés által legjobb döntésnek ítélt Sony Ericsson C902i PDA-t. Lehet, hogy később rájött volna, hogy nem ez a legjobb döntés és újat vett volna, de így ettől meg tudom kímélni és számokkal alátámasztott érveim vannak.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Már csak az maradt hátra, hogy megnézzük mennyit is spóroltunk. Egyrészt megspóroltunk 21 ezer Ft-ot azzal, hogy saját magunk láttunk neki az elemzésnek, ami kevesebb időt is vett igénybe, másrészt pedig azt az 5 ezer Ft-ot amivel a győztes termék alulértékelt volt. Összességében tehát 26 ezer Ft a megtakarításunk. Ezért megéri a tananyagot segítségül hívni.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet