Biztosítók Pozícionálás
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A feladat által érintett célcsoportok
- 6 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 7 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 8 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 9 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 10 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 11 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 12 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Aegon Általános Biztosító ZRt. piaci pozíciójának változása
Hogyan változott iparágában a piaci pozíciója a 2008-2011 között közzétett mérlegadatok alapján?
A feladat előtörténete
Szakdolgozatom témája az Aegon Biztosító ZRt. stratégiai elemzése napjainkban. Folyamatos tapasztalataim, tanulmányaim alapján egyre világosabbnak tűnt milyen módszerek, modellek, hipotézisek, elméletek elengedhetetlenek, ahhoz, hogy egy vállalat megfelelő, sikeres, profitorientált működést legyen képes megvalósítani. Jelen feladatban azt szeretném megvizsgálni, hogy milyen piaci részaránnyal rendelkezik az AEGON ZRt. egyes pénzügyi mutatókszámok alapján.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Az iparágat képező 31 vállalkozás adatai alapján kettő, általam fontosnak tartott, a piaci pozíciót meghatározó statisztikai adatot vettem figyelembe, melyeket egy Excel táblázatban a "Piaci részesedés, Y Érték" munkalapon található .
Az iparági verseny táblázata a díjbevételek és piaci részesedések alapján:
Média:Y.jpg 1. ábra: .... (forrá:...s)
Fontossági és érzékenységi vizsgálatot végeztem az iparágra és a Aegon Zrt.-re. Az Aegon ZRt. vizsgálatánál megállapítható, hogy a saját tőke a legfontosabb tényező, amely alapján alakul a piac. Sem az érzékenységvizsgálat sem a fontosságvizsgálat nem vezetett megfelelő eredményre. Egyik tényező sem mutatja, vajon melyik biztosító lehet a legpiacképesebb.
Olyan elemzési módszerre van tehát szükség, mely megmutatja az attribútumok tényleges fontosságát, azaz a pozíció változásban játszott szerepüket. Ilyen a tanulmányaim során megismert COCO hasonlóságelemző-módszer és a hitelesség viszgálat. Oktatóm segítségével tovább boncoljuk a leendő eredményeket, és nemcsak a megadott attribútomok alapján vizsgáljuk az adott iparágat később. Ezen kimutatások és diagrammok a 'Hagyományos' munkalapon tekinthetőek meg.
Az elemzés elvégzéséhez szükséges adatok az érintett biztosítók nyilvános konszolidált mérleg adatai, illetve kiemelt piaci pozíciót meghatározó mutatószámok. Az elemzés adatigénye kezdetleges, mélyebbre ható vizsgálat esetén több attribútummal kellene hasonlóságelemzést végezni. Az adatok ellenőrzése nehéz feladatnak bizonyult, hiszen a megadott adatok védett fájformátumban volt közzétéve az interneten. Az adatok rögzítését az Elektronikus Beszámoló Portál alapján végeztem. Sok felesleges időtöltés után be lehetett vinni az Excel fájlba. EGYEZTETÉSI JEGYZŐKÖNYV (részlet)
Egyeztetési folyamat, megállapítások:
Összesen 96 db (konszolidált) mérlegkimutatás típus rögzítése történt
Cégek listája:
rekordszám:
eredetileg 496 rekordból állt (31 cég, 4 év adata, 4 mutatószám alapján)
Felvetettem egy KO feltételt a felesleges csak zavaró adatok kiszűrése céljából.
Feltétel az 5%-nál kisebb piaci részesedéssel rendelkező biztosítók elhagyása. Az így keletkezett 6 legnagyobb biztosítóra nem jelent különösebb befolyást a kisebb biztosítók összes piaci részesedése, mert a 6 legnagyobb biztosító birtokolja a piac közel 75%-át!
Kimutatás ellenőrzése és egyeztetése Mérleg Eszköz oldali egyeztetés: eszköz oldali sorok belső algoritmusainak egyeztetése ('Alapadatok' munkalap) Forrás oldali egyeztetés: forrás oldali sorok belső algoritmusainak egyeztetése ('Alapadatok' munkalap)=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=