Teleház

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Jkv1 (vitalap | szerkesztései) 2013. december 11., 23:41-kor történt szerkesztése után volt. (A tervezett alkalmazás/megoldás címe)

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2013osz/telehaz.xlsx


http://miau.gau.hu/oktatas/2013osz/telehaz2.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Pc konfigurációk összehasonlítása hasonlóságelemzéssel, a Magyar Teleházak részére, avagy a legjobb számítógép kiválasztása az ár/teljesítmény összevetésével.

A feladat előtörténete

Szakdolgozati témám a településfejlesztéshez kapcsolódik, így ennek aktualitásában szerettem volna megvizsgálni, hogy hazánk informatikai központjaiban a Teleházakban, ha megtörténik a géppark lecserélése, azt mely pc típussal érdemes megtenni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Annak érdekében, hogy a lehető legjobb döntést hozzam meg a beszerzésre, a fix paraméterek szerint összegyűjtött számítógépek közül, azokat az áraik alapján rangsorolnám. Ily módon a következő rangsort kapom:

  • 1. Fujitsu Esprimo P400
  • 2.HP Pro 3500 MT
  • 3.ASUS CM 6730
  • 4.Dell Vostro 270 MT
  • 5.Lenovo ThinkCentre
  • 6.HP Pro 3520 B5J29EA

A fenti számítógépek tulajdonságai megfelelnek a beszerzés kritériumának, de hasonlóságelemzés nélkül nem lehetek biztos a döntésem sikerességégben, ehhez szükség van egy ár/érték arányú vizsgálatra.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladat célkitűzése után elsőként elkészített táblázat (telehaz.xls véletlenszerűen kiválasztott objektumokat tartalmazott, így ki lett választva egy olyan objektum (HP Pro Liant), amely nem felelt meg a versenytársainak, ez mellett ki lett nevezve egy olyan attribútum (kártyaolvasó), amely monoton. Ezekkel az adatokkal történő elemzés során nem született hiteles eredmény. Módosítani kellett a kiválasztott objektumokat, aszerint, hogy egymással versenyezhetőek legyenek. A következő KO feltételekkel az objektumok kiválasztásának feltételi: Legfontosabb tényezők: Memória- legalább 2 GB, de legyen minél nagyobb. Merevlemez nagysága- legalább 500 GB, de legyen minél nagyobb. Processzor értéke- legalább 2900 Mhz, de legyen minél nagyobb. Az USB pontok száma legalább 4 db legyen, de ha ennél több az nem növeli a hasznosságot. Az eszköz használatához elegendő a 4 db is. HDMI kimenet- nincs értéknövelt hatása a kiválasztásnál, de praktikai szempontból hasznos.

Objektumok (sorok)

  • ASUS CM 6730
  • Dell Vostro 270 MT
  • Fujitsu Esprimo P400
  • HP Pro 3500 MT
  • HP Pro 3520 B5J29EA
  • Lenovo ThinkCentre

Attribútumok (X, Y oszlopok)

X1: HDMI kimenet(van/nincs), iránya 0, mert praktikai szempontból hasznos, ha megtalálható a pc konfigurációban.

X2: Memória(GB), iránya 0, értéknövelt hatású, minél nagyobb az érték annál jobb.

X3: Merevlemez(GB), iránya 0, értéknövelt hatású, minél nagyobb az érték annál jobb.

X4: Processzor órajel(Mhz), iránya 0, értéknövelt hatású, minél nagyobb az érték annál jobb.

X5: USB pontok száma(db), iránya 1, mert a pc hasznosításának szempontjából elegendő a KO feltételt tartalmazó 4 darab is.

Y: Pc konfigurációk ára, irány nélkül.

A feladat által érintett célcsoportok

  • Az általam végzett vizsgálat hasznos lehet a Magyar Teleház Szövetség részére, egy esetleges géppark lecserélés esetén.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Költségek:

  • Saját hasonlóságelemzés:

Irodai programszoftver beszerzése, licenc megvásárlása -30.000 Ft, adatgyűjtés, kimutatáskészítése, 1 fő, órabér 2000 Ft, 4 óra: 8000 Ft.

  • COCO hasonlóságelemezés:

My-x online elemző rendszer használata-ingyenes, adatgyűjtés, elemzés elkészítése, szakértői munka, 1 fő, órabér 2000 Ft, 4 óra: 8.000 Ft.

Bevétel: Ezt nem lehet számszerűsíteni, de a Teleház Szövetség részére nagymértékben és hosszútávra hasznosítható a hasonlóságelemzéssel történő legjobb ár-érték arányú számítógép kiválasztása. Ezen adatokkal, akár 120.000 Ft is profitálható, hiszen ezen számítással költségcsökkentés eszközölhető.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Bevezetés: A feladat célját mutatom be, illetve az objektumok kiválasztásához a KO feltételeket.

Metaadatbázisban találhatóak az összegyűjtött adatok a forrás megjelölésével(A1:H37). Darabnézet: Kimutatásvarázslóval készült a kimutatás darab/összeg(A4:H13) formában, a Pivot fülön(A4:G12), pedig érték/összeg formában.

A Solver fül tartalmazza hivatkozással a Pivot táblából a kimutatásvarázslóval kapott érték/összeg adatokat. (A1:G8). Az itt található számok rangsorolása történt, rangsor függvénnyel, növekvő (irányultság 1) vagy csökkenő (irányultság 0) sorrendben.(A14:G19) Kivételt képez a megjelölt termékek árai, ezek az Y értékek szintén hivatkozással lettek feltüntetve. A Lépcsők tábla (B24:F29), illetve a segédtábla(H24:L28) sorai üresen lettek hagyva, ezeket az üres helyeket az elindított Solver töltötte fel. A solver futtatásához szükséges még: FKERES függvény használata, ezen értékek a lefuttatás után lesznek véglegesek,(B34:F39), tartalmazza a termékek árait (G34:G39), a lefuttatás után kapott számított árakat( H34:H39), a két árból származtatott eltérést (I34:I39), illetve százalékos eltérést (J34:J39). HA függvénnyel( K34:K39) számoltam ki, hogy az objektum "alul" avagy "felülárazott-e". Kettő eredményt ellenőrző oszlop került még ide be (L34:L39), itt látszódik, hogy a Solver inverz lapon kapott eredmény hogyan viszonyul a solver lefuttatása után kapott eredménnyel. A kapott eredmény "hiteles" vagy "nem hiteles". A dolgozatom tartalmazza a Coco számítást is, a második ellenőrző oszlop ennek (M34:M39) az eredmény összehasonlítását tartalmazza. B42:F43 a tulajdonságok jelentőségét mutatja meg átlag és rangsor függvénnyel. B44:F45 megmutatja, hogy mennyire különülnek el az objektumok, ehhez a szórás, majd a rangsor függvényt használtam.

A már korában fent említett Solver inverz munkafüzetben található a Solver lefuttatása azzal a különbséggel a Solver munkafüzethez képest, hogy az irányultságnál mindegyiknek az ellenkezőjét vettem. Így letudjuk ellenőrizni, hogy a kapott eredmény hiteles-e.

A Coco fül tartalmazza a coco-elemzés lefuttatását a my-x online elemző szolgáltatással.

A Coco inverz munkafüzettel ellenőrzöm a Coco fülön végzett számítás hitelességét, szintén az irány megfordításával.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A korábban már említett teleház. xls-ben kapott eredmény, az ellenőrzés során kiderült, hogy nem hiteles eredmény, így ez számunkra nem releváns. Ezzel szemben a módosított objektummal és attribútummal elkészített teleház2.xls-ben hiteles eredmény született. A két leginkább alul árazott termék az ASUS cm 6730(1.66% J34) és a Lenovo ThinkCentre(1,61% J39) típusúak.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az elemzés eredményét figyelembe véve, a leginkább legjobb ár-érték arányú pc az ASUS CM 6730 (Solver fül, A34). Tartalmazza a támasztott paramétereket és a kapott eredmény annak ellenőrzése során hiteles minősítést kapott. A következő pc, amelynek elemzése során szintén hiteles eredmény született és jó ár/érték arányú a Lenovo ThinkCentre (Solver fül A39), bár igen csekély a százalékos eltérés a két objektum között én az ASUS CM 6730-at választom, mert a vételi ára kedvezőbb.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az általam tett elemzést, amelynek eredménye ellenőrzéssel alátámasztott 120.000 Ft-ért értékesíteném a Magyar Teleház Szövetség részére, így számukra ez költségcsökkentést eredményezne.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet