(Piacvezető digitális fényképezőgépek összehasonlításának elemzése)

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Rdk9 (vitalap | szerkesztései) 2013. december 13., 19:17-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)

GYES

Forrás

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Diabetikus lekvárok ár/minőség összehasonlítása hasonlóság elemzéssel.

A feladat előtörténete

Számomra fontos, hogy a rónafalsi Vendégségi Nap keretében végzett vendéglátás során a cukorbetegek, illetve étkezésükre odafigyelők is megkóstolhassák a messze földön híres puffancsot – pánkót. Ezért azt vizsgálom meg, hogy melyik lekvár felelne meg leginkább az ízesítés során. Mint tudjuk ha a gyümölcsöket áttört vagy ledarált állapotban édesítőszerrel főzzük és sűrítjük, diabetikus lekvárt kapunk. A nagyobb gyümölcscukor tartalmú gyümölcsöket, mint a szilva, érett alma, édesítőszer nélkül is sűríthetjük. Általánosságban minden lekvárnál egyforma az eljárás. Abban bízok, hogy a módszernek a segítségévet a lekvárok ár- érték arány nyilvánvalóbb lesz.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az eddigi falunapokon szinte kizárólag az otthon illetve a rokonságban előállított lekvárokat használtuk fel. Mivel ezek előállítási költségét csak becsülni lehet, és ezek nem használhatók diabetikus táplálkozásra, más lekvárokat kellett megvizsgálnom. Az előállítás körülményessége miatt, az interneten megrendelhető lekvár fajták közül igyekszem kiválasztani, hogy melyik típus felel meg leginkább a céljaimnak. Mivel a lekvárokat általában más-más kiszerelésben és gyümölcstartalommal árulják fejben ezeket nehéz összehasonlítani, úgy gondolom, hogy a hasonlósági elemzés megfelelő lehet az összehasonlítás elvégzésére.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok: • Canon EOS 1100D digitális fényképezőgép (18-55mm IS objektívvel) • Nikon D3100 digitális fényképezőgép kit (18-55mm DX VR objektívvel) • Nikon D5100 Kit (18-55mm VR) • Olympus E-410 SE digitális fényképezőgép kit (17,5-45mm objektívvel • Pentax K-30 digitális fényképezőgép kit (18-55mm WR objektívvel) • Sony Alpha SLT-A37K digitális fényképezőgép kit (18-55mm objektívvel) Attribútumok (x,y oszlopok): • LCD • Bruttó ár • Súly • Garancia • ISO érték (MAX) • Effektív pixelszám • Autofókusz

A feladat által érintett célcsoportok

A feladatunk által érintett célcsoportok azok a vásárlók, akik nagyobb értékű, komolyabb digitális tükörreflexes fényképezőgépet szeretnének venni maguknak. Mi nekik szeretnénk segíteni a feladatunkkal, amiben néhány gyártó fényképezőgépét hasonlítjuk, vetjük össze egymással. Illetve szerettük volna tudni, hogy jól döntöttünk-e a vásárláskor.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A hasznosság szempontjából először is objektív képet szeretnék kapni a hasonlóságelemzés segítségével. Megvizsgálni, hogy az általunk adott súlyok mennyiben tükrözik a valóságot. Nem csak az számít, hogy melyik fényképezőgép a legolcsóbb. Az is lényeges, hogy milyen tulajdonságaik vannak a gépeknek és a vásárlónak melyik érné meg jobban azok alapján. Lehetőleg minél tovább szeretnénk használni, így lényeges szempont még a garancia megléte és annak hossza.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az adat munkalapon készítettem egy adatbázist, amit a gyűjtött adatokkal töltöttem fel. Ezt követően egy„pivot” kimutatást csináltam. A pivot felhasználásával elkészítettem az alapadatok táblázatot – coco. A coco munkalapon az alapadat tábla létrehozását követően, megadtam az irányokat. Sorszám függvény segítségével rangsoroltam az adatokat. Coco elemzést készítettem. Inverz coco elemzés lefuttatása. 'H' függvény felhasználásával ellenőriztem a coco és az inverz coco értékeit.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A döntés a valóságban is nehéz volt, hiszen nem sok választotta el egymástól az objektumokat az értékeik alapján. A feladat eredménye is ezt igazolja, bármelyik gépre eshet a választásunk, ár-érték arányban mind megfelelő. Ha vásárló esetleg egy adott márkát kedvel, akkor az segít a helyzetet könnyebbé tenni.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A végeredményeket figyelembe véve alapgépnek szinte bármelyik gépet választhatjuk, ha csak a felsorolt tulajdonságokat nézzük.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Felmerülhet lényeges szempontnak, hogy milyen jellegű képek készítésére szeretné használni a vásárló a gépet. Emiatt fontos lehet az is, hogy az adott típusokhoz, márkákhoz milyen minőségű és mennyiségű tartozék vásárolható. (pl. objektív, vaku, állvány, szűrők)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok