Csoportmunka projekt:4.csoport

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hute (vitalap | szerkesztései) 2015. március 23., 23:15-kor történt szerkesztése után volt. (Felhasznált, ajánlott irodalmak modul)

Ez a szócikk egy kísérlet része: https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php?title=Csoportmunka_projekt

Humán-Erőforrás-Menedzsment-Rendszer - 4. csoport

Történeti modul

  • ...

Humán erőforrás fogalma: Humán erőforrás menedzsment (EEM) a menedzsment azon része, amely az emberekkel, mint a szervezet alapvető erőforrásával foglalkozik annak érdekében, hogy biztosítsa az alkalmazottak leghatékonyabb felhasználását, a szervezeti és az egyéni célok megvalósítását. Célja szervezeti hatékonyság biztosítása úgy, hogy segíti a szervezetet a céljainak megvalósításában, biztosítja a jól képzett, jól motivált alkalmazottakat, hatékonyan alkalmazza a munkaerő szaktudását és képességeit. Továbbá biztosítja az alkalmazottak elégedettségét, a munkaéletük minőségét és önmegvalósítását. Közvetíti a személyzeti irányelveket az alkalmazottak felé. Biztosítja minőségének fenntartása és fejlesztése.

Tudományos áttekintése a történelemben

Taylor Az emberi erőforrás menedzsment kialakulása során több tudóst is meg kell említeni. Köztük Taylort, aki szerint vizsgálatokkal lehet megállapítani, hogy kinek milyen feladatot kell ellátnia egy adott munkacsoporton belül. Taylorizmus alapelvei:

- munkatevékenység elemzése,

- betanítás,

- együttműködés


Taylor azt vallotta, hogy a megfelelő teljesítmény eléréséhez ki kell dolgozni a legjobb módszert, melyet az adott ember elvégez. Mindenkinek a saját feladatával kell foglalkozni. A csoport munkát elvetette, az egyén alkalmazásában hitt. A bérezést pedig teljesítményi alapon kell kidolgozni. Ezáltal vállalat hierarchikus felépítésében mindenkinek megvan a helye (vezető, munkás). Ő vezette be a pályaalkalmasság fogalmát.

A Taylor által kidolgozott rendszer négy lépése:

a.A kiválasztott tevékenységhez (munkához) keressük meg a legjobb eljárást (technológiát).

b.Válasszuk ki azokat a munkásokat, akik a legrövidebb idő alatt tudják teljesíteni a kívánt munkaműveleteket.

c.Segítségükkel állapítsuk meg az egyes munkaműveletek elvégzéséhez szükséges időt, vagyis a művelet „normaidejét”.

d.Az összes munkást tanítsuk be az új eljárásra és gyakoroljuk nyomást rájuk (bérszabályozással, felmondással való fenyegetéssel), kikényszerítve a normaidő betartását.


Fayol Fayol felismerte a vezetés szükségességét. Taylor elsősorban a munkahelyi szintű vezetést vizsgálta, Fayol a szervezetet, mint egészt vizsgálta. Meghatározta a vezetők legfontosabb feladatait (tervezés, szervezés,közvetlen irányítás, koordinálás és az ellenőrzés)

Fayol szerint a vezetés alapelvei: -A munkamegosztásnak természeti eredete van és jelentősége a társadalmi szervezetek fejlődésével arányosan nő.

-A hatáskör és felelősség azt jelenti, hogy a vezetőnek rendelkezési, utasítási joga van és az engedelmességet ki is kényszerítheti. A felelősségvállalástól való húzódozás, a vezető minden egyéb jó tulajdonságát is megsemmisíti.

-A fegyelem lényegében az engedelmesség, a szorgalom, a kitartás és a tettre kész munkakedv.

-A rendelkezés egysége azt jelenti, hogy bárkiről is legyen szó, csak egy embertől kaphat utasítást.

-A vezetés egysége biztosítja a szervezeti cselekvés egységét és az erőfeszítések koordinálását.

-A részérdekeket az általános érdekeknek kell alárendelni.

-Ellenszolgáltatásra tart igényt mindenki, aki a szervezetért szolgálatot tesz.

-A centralizálás a természetben és a társadalomban egyaránt szükséges.

-A vezetés hatékonyságához szükség van a rendszer hierarchiájának pontos meghatározása.

-Rend nélkül nincs szervezet.


Emberi kapcsolatok'

Mayo Mayo szerint szervezetben szerepek és normák alakulnak ki, amelyek eltérhetnek a hivatalos előírásoktól. Csoport munkában gondolkodott. Az egyéneket nem csak pénzzel lehet motiválni. Fontos tényező a környezet is.A munkások teljesítménye összefügg a megelégedettségükkel. Továbbá fontos a kommunikáció.

McGregor X és Y elmélete

X elmélet

-Az átlagemberben veleszületett idegenkedés van a munkával szemben, és ha lehet, kerüli azt. A vezetésnek ezt kényszerítő eszközökkel kell ellensúlyozni.

-A legtöbb embert irányítani és ellenőrizni kell, hogy megfelelően dolgozzon. Az engedékenység és a jó szándék nem vezet eredményre, csak a kényszer és a szigorú ellenőrzés.

-A legtöbb ember csak a pénzért, illetve az elbocsátástól való félelem miatt hajlandó dolgozni.

-Az átlagember nem szívesen vállal felelősséget, szereti, ha irányítják. Kicsi az ambíciója, mindenekelőtt biztonságot akar.

-A munkás leginkább csak a lógásban leleményes.


Y elmélet

-Az átlagember számára természetes és kívánatos a munkavégzéssel járó szellemi és fizikai erőfeszítés.

-A célokkal való azonosulás esetén az ember képes magát irányítani és ellenőrizni. A belső elkötelezettség erősebb, mint a külső kényszer.

-Megfelelő feltételek esetén az ember vállalja, sőt keresi a felelősséget.

-Az alkotóképesség legtöbb ember veleszületett sajátossága.

-A munkáltatók az átlagember képességeit csak kismértékben használják ki.

Ontológiai modul

"ez egy" kapcsolattípus

  • ...

"van neki" kapcsolattípus

  • ...

befoglaló címszavak

  • ...

egyenrangú (asszociatív) címszavak

  • ...

Történeti ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...

Definíció-alkotási modul

  • ...

Önellenőrző tesztkérdések modul

  1. . elem
  • Kérdés:
  • Válasz:
  • Válasz:
  • Válasz:
  • Kérdés indoklása:
  • Válaszok indoklása:
  1. . elem
  • Kérdés:
  • Válasz:
  • Válasz:
  • Válasz:
  • Kérdés indoklása:
  • Válaszok indoklása:

Felhasznált, ajánlott irodalmak modul

http://old.ektf.hu/~juhasz.istvan/munka_ism/2_az_eem_tortenete.ppt http://eduline.hu/segedanyagtalalatok/letolt/2655 http://eduline.hu/segedanyagtalalatok/letolt/3846 http://hu.wikipedia.org/wiki/Hum%C3%A1ner%C5%91forr%C3%A1s-menedzsment http://energetika.13s.hu/pub/msc/epuletgepesz%20msc/Vezet%E9spszichol%F3gia/1/tortenet.pdf http://www.bdf.hu/oldinformatika/nagy.zsolt/Lists/Hirek/Attachments/11/Menedzsm_1.ppt http://gyoma.blogger.hu/2014/12/26/az-emberi-kapcsolatok-szellemi-atyja