Logisztika
A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Evecsey (vitalap | szerkesztései) 2005. december 5., 16:55-kor történt szerkesztése után volt. (→Ontológiai modul)
Angol megnevezés:"Logistics means having the right thing, at the right place, at the right time."
Tartalomjegyzék
Történeti modul
- Kr.e. I. század A Római Birodalom egyik pedagógusa, Marcus Terentius Varro említi először a "Logisticon" c. művében, mint a gyerekek teljes körű gondozását és ellátását jelentő tevékenységek összességét.
- 886 VI. Leó bizáci császár a "Háború művészetének összefoglaló magyarázata" c. művében írja: "A logisztika dolga, hogy a hadsereget zsolddal ellássa, a feladatnak megfelelően felfegyverezze és elossza, védelmi és harci eszközökkel felszerelje a hadművelet minden igénye szerint, időben és jól."
- XVIII. században a hadseregek létszámának jelentős megnövekedésével az ellátás problémája még nagyobb hangsúlyt kapott. Kialakult az az alapelv, hogy nem szabad öt napi menettávolságnál messzebbre vezényelni a saját központi utánpótlás bázistól.
- 1917 Cyrus Thorpe katonai szakíró |"Pure Logistics" (Tisztal Logisztika) c. művében a logisztikát a stratégia és a taktika mellett a hadviselés harmadik fő pilléreként mutatta be. [[1]]
- a II. világháborúban minden 10 amerikai katonából 3 vett részt a harcban, s a többség logisztikai feladatot látott el.
- 1960-as évek végén Európában először a logisztika elsődlegesen az üzemgazdaságtan területén jelent meg.
- 1970 a logisztika gazdasági alkalmazásának nagy lendületet adott, az 1970-es években a japán tömegtermékek megjelenése az amerikai és európai piacokon.
- 1980 a logisztika az 1980-as években már Európa fejlett gazdaságaiban is bevonult a mindennapok gyakorlatába.
- 1993 a(Council of Logistics Management, ) szerint „… a logisztika alapanyagok, félkész- és késztermékek, valamint a kapcsolódó információk származási helyről felhasználási helyre történő hatásos és költséghatékony áramlásának tervezési, megvalósítási és irányítási folyamata, a vevői elvárásoknak történő megfelelés szándékával.”[[2]]
- Mai értelmezés szerint a logisztikai rendszer magában foglalja az anyagáramlást és a hozzá kapcsolódó információ, érték és munkaerő áramlást. Ezek mind fontosak és szükségesek a logisztikai elvek megvalósításához..”[[3]]
Ontológiai modul
*"ez egy kapcsolattípus"
- "van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:
- ellátás
- elosztás
- anyagáramlás
- információ
*"a szócikk része valaminek" kapcsolattípus:
- gazdaság
- hadviselés
- rendszer
Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja
- ...
Definíciós modul
- A logisztika magában foglalja az anyagáramlást és hozzá kapcsolódó információ-, érték-, energia- és munkaerő áramlást, tehát az a vállalati tevékenység, amely biztosítja, hogy a vállalati folyamatok zavartalan lebonyolításához szükséges termékek a megfelelő helyen és időpontban a szükségleteknek megfelelő mennyiségben, minőségben, választékban rendelkezésre álljanak. A katonaságnál és az üzleti életben a logisztikai szakemberek feladata megszervezni azt, hogy hogyan és mikor kell az erőforrásokat eljuttatni oda, ahol szükség van rájuk.
Tesztkérdések modul
- Igaz-e az a kijelentés, hogy a logisztika csak áruk fuvarozásával foglalkozik?....nem, mivel a logisztika interdisziplináris tudomány is.
- Mit jelen a "raktár-élelmezési elv? (nagyobb létszámú hadsereget nem volt szabad öt napi menettávolságnál messzebbre vezényelni a saját központi utánpótlás-bázistól)
Ajánlott irodalmak modulja
- Angol nyelvű irodalom
- G.C. Shaw, Supply in Modern War (1938)
- S.L.A. Marshall, The Soldier's Load and the Mobility of a Nation (1950)
- Martin van Creveld, Supplying War: Logistics from Wallenstein to Patton (1977)
- Magyar nyelvű irodalom
- Kovács Zoltán (1998): Logisztika. Veszprémi Egyetemi Kiadó.
- Prezenszki József (szerk., 1999, 2000): Logisztika I–II. Budapesti Mûszaki Egyetem, Mérnöktovábbképzô Intézet.
- Szegedi Zoltán – Prezenszki József (2003): Logisztika-menedzsment. Kossuth Könyvkiadó.
- Sebestyén László: Kiemelt szerep (Supply Chain Monitor 2005. május)
- Gyenge Balázs (szerk.): Logisztikai alapismeretek, Egyetemi jegyzet, SZIE GTK, Gödöllő 2002
- Szegedi Zoltán - Prezenszki József: Logisztikamenedzsment, Kossuth Kiadó 2003