Turizmus:Hárskút
Tartalomjegyzék
Hárskút bemutatkozik
Hárskút a Bakony hegység és egyben a Dunántúl legmagasabban fekvő települése, tengerszint feletti magassága 499,5 m. Veszprémtől 18 km-re, Zirctől 12 km-re van közúton. A legközelebbi vasútállomás Márkóról menetrendszerű autóbusz járattal közelíthető meg. Személygépkocsival Márkón át a 8-as főközlekedési útról, Zircről és Pápa felől Lókút érintésével szép vonalvezetésű, kicsit meredek úton érheti el a látogató. Havas, jeges időben a megközelítés a 8-as út felől ajánlott.
A falu közvetlen környékén nem működik környezetszennyezést kibocsátó tevékenység. Hárskúton igen tiszta a levegő, csend van, a források, patakok vize iható. Ideális környezet pihenésre, természetjárásra. Az erdőket, melyek körülveszik a falut, gyertyán, kőris, tölgy és bükkfák alkotják zömmel, de más fák, pld. fenyő is előfordul. Az erdőkben sok nagyvad él, szarvas, őz, vaddisznó, a csendes, türelmes turista megfigyelheti a rókát vadászat közben.
Az erdők, mezők rengeteg fajta ehető gombát nevelnek március végétől a kemény fagyok beálltáig, például óriás pöfeteg, sárga rókagomba, őzláb gomba és tucatnyi csiperkefaj nyújthat élményt a hozzáértő turistáknak
Növényvilága olyan ritka - az országban talán már máshol nem található - fajjal dicsekedhet, mint a medvefül kankalin (primula auriculassp. hungarica), de sok helyen él a boroszlán, a kosborok színpompás fajtái, vagy a csodálatos nagy ezerjófű. A község környékén számos karsztforrás található, a legjelentősebb az Anti-forrás, mely a szomszédos településeket (Lókút, Pénzesgyőr) is ellátja kiváló minőségű vízzel. Több barlangot is felfedezhet az idelátogató (Rendkő barlang, Borzás hegyi barlang). A környék természeti adottságai révén lehetőséget biztosít sportolásra, a szabadidő hasznos eltöltésére, a növény- és állatvilág megismerésére.
Forrás:http://www.harskut.hu/harskut/harskut_bemutatkozik/
Történelem
Hárskút település 1956. július 1.-én egyesült az addig külön közigazgatáshoz tartozó Hárságy és Gyertyánkút pusztákból. A világon nem sok példa akad arra, hogy a látszólag teljesen egységes település egy láthatatlan vonal mentén elválasztva, mégis kettő. Hárságy Szentgál községhez, Gyertyánkút Lókút községhez tartozott. Az önállóság nem sokáig tartott, mert 1968-ban Herend társközsége lett, viselve annak minden következményét. Ismételten 1991. január 1.-én lett önálló az újonnan megválasztott képviselőtestület első döntése alapján.
Az 1960-as években az országos fellendülés Hárskúton is jelentkezett. A javuló jövedelmi viszonyok megengedték sok új ház építését, vagy a régi átépítését. A lakosság jelentős része már Veszprémben és Herenden ipari munkásként dolgozott. 1969-ben ismét nagyot változott a falu élete. Herendhez csatolták, mint társközséget. 1978-tól a felső tagozat az Általános Iskolából a korszerűbb herendi iskolában folytatta tanulmányait. Tehát most már az egyesült Hárskút is elvesztette önállóságát. Eleinte még jól mentek a dolgok, mert 1971-re elkészült a kistérségi vízmű és minden házban folyhatott a tiszta víz. Később azonban fejlesztés alig történt, inkább csak fenntartásra futotta a közös költségvetésből. 1988-ban nyílt lehetőség a telefonhálózathoz való csatlakozásra, így 50 telefon szólalhatott meg a faluban az országos hálózathoz kapcsolódva. Az új képviselőtestület és polgármester nagy lendülettel fogott az elmaradt fejlesztések pótlásához: felújították a kúltúrházat, a régi tanácsháza és óvoda együttest, új út épült Lókúttal közösen Óbányáig, így megszűnt "zsákutca település" mivoltuk. Elkezdődött a csatornahálózat és a szennyvíztisztító telep építése. 1996-ra befejeződött a falu teljes telefonhálózatának kiépítése, ingatlanonként két vonallal. Távlati terveik között első helyen szerepel a turizmus fellendítése, ami elképzelésük szerint a falu biztos jövedelemforrása lehetne. Forrás: http://www.harskut.hu/harskut/harskut_bemutatkozik/
Népesség, demográfia
A lakosság létszáma 650 fő körül állandósult, ebből 8 személy lakik külterületen (2 család), a többi a község belterületén családi házakban.
Az iskoláskorúak száma, 18 éves korig 170-180 fő körül mozog.
A nyugdíjasok aránya eléri a 190 főt.
A születések száma évi 3-5 főre csökkent, a halálozások száma 8-10 fő évente.
A lakosság kb. 85 %-ban német nemzetiségű, a többiek beköltözők, beházasodottak, magyar nemzetiségűek, így ők a "kisebbség". 1994. óta Német Nemzetiségi Önkormányzat is működik a faluban, több éve hagyománnyá vált, hogy évente Pünkösdkor megrendezik a német nemzetiségi napokat.
Forrás http://www.harskut.hu/harskut/harskut_bemutatkozik/
Gazdasági élet
A község környezeti és földrajzi adottságai révén iparral nem rendelkezik. A termelőszövetkezet mellék üzemágaként 1992-ig működött fafeldolgozó üzem, de a szövetkezet átalakulásával ez is megszűnt.
A kezdettől fogva megélhetést biztosító mezőgazdaság és fakitermelés lassan elvesztette meghatározó szerepét, a fiatalok eljártak a veszprémi ipartelepekre dolgozni, vagy a herendi Porcelángyárba. Jelenleg a szövetkezetből alakult társaságokban 4-5 ember dolgozik, a többi "ingázó".
Ebben a magasságban nem érik be a kukorica, a szőlő nem terem meg, de jó kenyérgabona termelhető.
Az idegenforgalom feltételei most kezdenek kialakulni, ennek gazdasági hatása még nem érezhető.
Forrás http://www.harskut.hu/harskut/harskut_bemutatkozik/
Szélerőmű Hárskúton
2005 Októberében megkapta a jogerős környezetvédelmi engedélyt az EETEK Hungary Energia-hatékonyság Technológiai Rt. bágyogszováti és hárskúti szélerőmű beruházása, amelyek tervezett összértéke eléri a 26 milliárd forintot. Az egyenként 25-30 széltoronyból álló két park - a kiválasztott turbina típusától függően - összesen akár 250 ezer MWh energiát is termelhet évente, így éves szinten mintegy 140 ezer tonnával csökkentheti Magyarország szén-dioxid kibocsátását. "A bágyogszováti és a hárskúti beruházás jelentősen hozzájárulhat Magyarország energiapolitikai és környezetvédelmi célkitűzéseinek teljesítéséhez" - nyilatkozta Lansing Gatrell, az EETEK vezérigazgatója. A két, hazánkban egyedülálló szélerőmű projekt építési engedélyezése lényegében azonnal megkezdődik, és a tervek szerint 2006-07-re már a beüzemelésük is megtörténhet.
Forrás I.:http://www.zoldtech.hu/cikkek/20051011harskut ForrásII.:http://www.sg.hu/cikkek/39656/amerikai_penzbol_epul_a_harskuti_szeleromupark
Ökoház Hárskúton
2005 novemberében megújuló energiával működtetett ökoházat avattak a Bakonyban, a Hárskút községben. A 30 millió forintos beruházással felépített irodaház energia-ellátását négy napkollektor, nyolc napelem, két szélturbina és egy apríték- kazán biztosítja.
Forrás:http://www.archilink.hu/php/modules.php?name=al_News&file=article&sid=1465
A „Hárskút Fejlődéséért” Közalapítvány
Az alábbiakban ismertetem a helyiek által létre hozott alapítvány célkitűzéseit: - Hárskút község lakosságának német nemzetiségi kultúrájának megőrzése, feltárása, továbbfejlesztése. - A német nemzetiségi nyelv elsajátításának, megőrzésének lehetőségét kívánja biztosítani. - A falu fejlődése érdekében a tehetséges gyermekek, fiatalok támogatása, tehetséggondozás. - A nemzetiségi lét megnyilvánulási formáit támogatja. Például énekkart működtethet, támogathat rendezvényeket, előadói esteket, koncerteket szervezhet anyagi lehetőségeihez mérten. - Fentiek érdekében a testvérnéppel való kapcsolatteremtés lehetőségét támogatja, szervezi, kezdeményezi. - Egészségmegőrzés, betegségek megelőzése, szociális tevékenység, családsegítés, tudományos kutatás, nevelés, oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés, kulturális és sporttevékenység, valamint bármely olyan tevékenység támogatása, mely Hárskút fejlődését elősegíti. Mivel nem önállóan gazdálkodó szervezet, pályázatokból, támogatásokból (ami lehet anyagi, tárgyi, erkölcsi), valamint az adó 1%-ából tartja fenn magát és segíti a falu fejlődését. A közalapítvány közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, a szervezett politikai pártoktól független, és azoknak anyagi támogatást nem nyújt. Köteles olyan nyilvántartást vezetni, mely elkülönítve tartalmazza a ráfordításokat és bevételeket. Röviden szeretném összefoglalni, hogy az elmúlt években milyen célra nyújtottak támogatást: 2002-ben segítették az óvoda konyhagarnitúrájának a megvásárlását, támogatták az iskolai kerámiaégető kemence vásárlását, valamint a Hársfa Dalkört. 2003-ban iskolai-, óvodai-, nyugdíjasklub és énekkari kirándulásokat támogattak. Sor került a Kultúrház és a sportnap támogatására is. Alapítványuk kapott 6 db számítógépet, melyeket az iskola és az óvoda részére ajánlottak fel. 2004/2005-ben a Művelődési Házba egy mobil kül- és beltérre alkalmas pingpong asztalt vásároltak. Támogatták a sportnapot és parlagfű-gyűjtési akciót szerveztek, a gyermekeket díjakkal jutalmazták. Megszervezték a búcsú-bált. 2006-ban Befejezték a játszóteret emellett a sportpálya melletti öltözőt és kiszolgáló helyiség építését.
Forrás: Heblinger Petronella Elnök
Önkormányzat
8442 Hárskút Fő u. 10. telefon:88/272-916fax:88/361-116 Polgármester:Kiss Árpád
http://www.belfoldiutazas.hu/harskut
--Poker 2006. november 2., 14:12 (CET)