Feladatterv:Magyar kereskedelmi bankok benchmarkingja
Tartalomjegyzék
- 1 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 2 A feladat előtörténete
- 3 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 A feladat által érintett célcsoportok
- 6 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 7 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
- 14 Kommentárok
- 15 A feladat megoldásához potenciálisan szükséges IT-kompetenciák
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Magyar kereskedelmi bankok benchmarkingja az adózási kötelezettségnek való elégtétel szempontjából
Célcsoport: Adóhatóság
A feladat előtörténete
Az általam érintett téma az adóhatóságok szempontjából folyamatosan megjelenő problémaként kezelendő. Rendszeres és részletes ellenőrzést igényel, hogy a különböző vállalkozások milyen mértékben tesznek eleget az adózási kötelezettségüknek. 2007. január 1-jén lépett hatályba az elvárt adóról szóló szabályozás, melynek célja, hogy a veszteséges vállalkozások is fizessenek társasági adót. A feladat előtörténetéhez tartozik továbbá, hogy eredményei segítségével fontos információkat szerezzek készülő szakdolgozatomhoz.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A magyarországi vállalkozások a társasági adóról és osztalékadóról szóló törvény értelmében 16%-os társasági adót kötelesek befizetni. A társasági adó alapja az adózás előtti eredmény, figyelembe véve különböző ezt növelő, illetve csökkentő tételeket. Az ellenőrzések terén folyamatos szigorítások várhatók, melyek az elvárt adó (forrás:.............) funkcióját veszik át.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A felhasznált adathalmazok közül a "Mérlegfőösszeg", a "Saját tőke" és az "Adózás előtti eredmény" primer adatok, melyek online forrásból származnak, de anonim módon kezeltek. A "Saját tőke aránya" a "Mérlegfőösszegből" és a "Saját tőkéből" származtatott (szekunder) adat. Az adatgyűjtés során tapasztalt legnagyobb nehézségnek az egységes, mindenre kiterjedő adathalmazok hiánya bizonyult.
A feladat által érintett célcsoportok
A probélmát egyrészt meg lehet közelíteni a kereskedelmi bankok oldaláról, másrészt az adóhatóságok oldaláról. Mivel a fenti megközelítések közül az utóbbi mellett köteleztem el magam, ezért a feladat által érintett célcsoportnak az adóhatóság tekinthető.
(Megj.: Mivel a pénzügyi szektor közteherviselésben betöltött szerepe több, mint érzékeny társadalmi kérdés, így egyes konkrét pénzintézetek, ill. tulajdonosi csoportok minősítése komoly politikai tényező lehet és nem elhanyagolható marketing értékkel bírhat...)
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A benchmarking módszertanának segítségével a feladat megoldásaként kapott eredmények alapján megállapíthatóvá válik, hogy a vizsgált pénzitézetek mekkora mértékben tesznek eleget adózási kötelezettségeiknek. Továbbá felbecsülhetővé válik az is, hogy a vizsgált mutatószámok tekintetében mekkorának kéne lennie annak az összegnek amely tőlük jogosan elvárható.
A válaszokat befolyásoló tényezők
'Mérlegfőösszeg' ( Md. Ft): azt jelzi, hogy a vállalkozás számára mekkora eszköz/forrás rendszer áll rendelkezésre. Rangsorolás szempontjából: minél nagyobb, annál pozitívabb helyezést jelent. Beszerezhetősége: a bankok honlapjairól letölthető éves jelentések
Saját tőke (Md. Ft): A vállakozás vagyonának azon része amely a tulajdonosok birtokában van. Rangsorolás szempontjából: minél nagyobb, annál jobb helyezést jelent. Beszerezhetősge: Éves beszámoló.
Saját tőke aránya (%): saját tőke/mérlegfőösszeg. Rangsorolás szerint: Minél nagyobb, annál jobb helyezés. Beszerezhetősége szerint: származtatható alapadatokból
Adózás előtti eredmény (Md. Ft.): Az adott év gazdasági teljesítményének tekinthető. Rangsorolása: nagyobb eredmény, jobb helyezés. Beszerezhetősége: Szintén az éves jelentésekből
Beszerezhetőség szempontjából és fontosság szempontjából azonos súlyúnak tekinthetők.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1. Első lépésként a vizsgálatban résztvevő objektumok, illetve a hozzájuk tartozó attribútumok meghatározása történt.
Objektumok: 15 kereskedelmi bank "A" -tól "O"-ig anonim módon jelölve, (ennyi bankról állt adat rendelkezésemre).
Attribútumok: Mérlegfőösszeg, saját tőke, saját tőke aránya, adózás előtti eredmény.
2. Az adatokból metaadatbázis készítése
3. Pivot tábla készítése
4. COCO feladat definiálása, Y érték: adózás előtti eredmény
5. Rangsorolások:
Mérlegfőösszeg: Minél nagyobb erőforrás kerettel rendelkezik egy vállalkozás, annál nagyobb eredményre legyen képes, ezáltal nagyobb adózási kötelezettség legyen tőle elvárható.
Saját tőke, Saját tőke aránya: Azon vállalkozások, melyek nagyobb saját tőkével rendelkeznek, illetve a saját tőke aránya nagyobb, könnyebben tesznek eleget az adózási kötelezettségnek, mint azok, akik idegen forrásból gazdálkodnak.
6. Solver segítségével történő becsélés, a becsült és a tényadatok közötti eltérések értékelése