2007:selejtfigyelés

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Koza Gáborné (vitalap | szerkesztései) 2007. november 4., 16:35-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Önköltségek és selejtek felülvizsgálata a legyártott darabok alapján, valamint a gyártott selejtek összevetése a műszakok számával és az iskolai végzettséggel.

A feladat előtörténete

Cégünk minőségbiztosításán dolgozom. Sajnos elég sok selejtet gyártunk a termelés során, ezen belül is különböző a selejtek típusa. Ezeket hasonlítottam össze az önköltségek alapján. Jelen vizsgálat során nem az a kérdés, hogy a termékeket a jelenlegi önköltségeken továbbra is megéri-e gyártani ekkora selejt-termelés mellett, hanem az, vajon a vizsgált tényezők alapján reális-e az önköltségszámítás, ill. mely tényezők fontosak az önköltség alakulása szempontjából...

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Jelenleg egy hónap adatait dolgoztam fel, azon belül is öt terméket vettem figyelembe, melyekből volt gyártás is és selejt is. Az értékelés alapján nem éri meg cégünknek a jelenlegi önköltségen gyártani a termékeket, ha továbbra is selejtek lesznek a legyártott termékek között. Felül kell vizsgálni az önköltségek összetevőit illetve kiszámításának módszerét. Figyelembe kell venni azt is, hogy egyes termékek gyártása hány műszakban folyik. Megéri-e egy terméket három műszakban folyamatosan gyártani és a munkaerő iskolai végzettsége jelenleg megfelelő e ezen termékek gyártásához.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A választott témában az adatgyűjtés valós cégen belüli forrásból történt. A mellékelt oldal tartalmazza azokat az adatokat, amelyek alapján készült a kimutatás.

A feladat által érintett célcsoportok

Célcsoportnak elsősorban cégünket tekintettem. Másodsorban közvetlen kollégáimat a minőségbiztosításon és a kereskedelmi részlegen dolgozó kollégákat.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Érdemes-e befekteni új, korszerűbb gépekbe illetve technikákba. Esetleg szükségszerű-e a jelenleg rendelkezésre álló munkaerő állományt is felújítani, bővíteni, továbbképezni. Melyek a kritikus termékek. Mely termékeknél van a legnagyobb selejt gyártása és a selejt pontosan milyen selejtet jelent (égett, sorjás, indulási stb.). Továbbá megéri-e cégünknek három műszakban gyártatni és dolgoztatni.

A fenti listából jelenleg az esetlegesen irreális önköltség-számítás kérdése került elemzésre. Majd a táblázat bővítése után elemezhető a műszakok száma is és az iskolai végzettség megfelelősége a legyártott selejtek függvényében. Valamint figyelembe vettem a gépek kihasználtságát is.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A következő tényezőket vettem figyelembe: • termékek (rajzszám) • összes legyártott termék (darabszám) • összes legyártott jó termék (darabszám) • összes legyártott selejt (darabszám) • a legyártott selejtek típusai (darabszám) • termékenkénti önköltségek (forint)

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Objektum:


-GR2C -GR5 Attribútumok: összes gyártott, gyártott jó, gyártott selejt, égett, hiányos, indulási selejt, sorjás, szennyezett, törött Gyakorlati lépések: • Adatbázis készítése • Pivot kimutatás előállítása • Primer adattábla elkészítése • COCO tábla készítése F-keres függvény segítségével • Kapott eredmények kiértékelése • Kiegészítő számítások Átlag és Szórás függvény segítségével

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

???????????

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Ajánlom mindazon kollégáknak, akik hasonló munkakörben dolgoznak és hasonló adatokat dolgoznak fel. Véleményem szerint egy rendszeresen, havonta elkészített ilyen kimutatás egyszerű és gyors áttekintést tesz lehetővé a vezetőség számára. Havonta figyelemmel lehet kísérni a költségek alakulását a selejtek gyártásával összefüggésben.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Véleményem és tapasztalataim szerint cégünknél nem történt ilyen módszerű kimutatás. Nekem tetszik és könnyen áttekinthető. Nagy munkát igényel a 2007-es évre elkészíteni az összes termékre, de ha készen van, a jövőben sokkal egyszerűbb kezelni az egészet és figyelemmel kísérni a gyártás során keletkezett selejteket. Ezáltal pedig az önköltségeket rendszeresen, havonta felül lehet vizsgálni és a jövőben felmerülő apróbb problémákat esetlegesen kevesebb költségekkel korrigálhatjuk. Most mindenképpen egy nagyobb összegű befektetésre van szükség. De sajnos ennek eldöntése már nem az én hatáskörömbe tartozik.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A legyártott darabszámok és az önköltségek alapján termékenként látható, hogy mennyivel térnek el a tényleges önköltségek a becsült, számolt önköltségektől. Ezen belül is a selejtek között melyik az a típus/fajta, amelyiknél a legnagyobb a veszteség. Melyik típusú selejtből van a legtöbb darab és ez tovább bontható termékenként. Összes gyártott darabszám összefügg az összes legyártott selejttel, amiből láthatjuk a kritikus selejt-típust (ebből van a legtöbb darabszám), ez pedig visszavezethető a termékre, amelyből ezt a fajta hibát észlelték.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Munkám során nem találtam ilyet, mivel belső céges adatokkal dolgoztam. És a weben mások tapasztalatai alapján???