2007:Handy

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Handy (vitalap | szerkesztései) 2007. október 30., 23:03-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Mobiltelefonok összehasonlítása, az ár és a minőség alapján - hasonlóságelemzés segítségével - azon lehetséges vásárlók részére, akik a közeljövőben mobiltelefont szeretnének vásárolni és elsődleges szempont számukra a beszélgetési - és készenléti idő nagysága.

A feladat előtörténete

Egy ismerősöm munkahelyén azzal foglalkoznak, hogy a kerületben élő családok különféle problémáira segítsenek megoldást találni. A kollégák személyesen keresik fel a családokat. Az intézményvezető elhatározta, hogy a családokhoz kijáró dolgozóknak mobiltelefont vásárol, hogy amikor nincsenek az intézményben, akkor is elérhetőek legyenek. Döntésében az is nagy szerepet játszott, hogy a munkavállalók személyes biztonságát is jobban lehet garantálni, ha van náluk mobiltelefon készülék. Mivel a munkaidejük nagy részét nem az intézményben, hanem családoknál töltik, ezért a telefon töltésére is kevés idő áll rendelkezésükre. Elsőrendű szempont lett a telefonok kiválasztásánál a készenléti idő, és a beszélgetési idő nagysága. Feladatom megoldásával segítséget szeretnék nyújtani a megfelelő telefon kiválasztásában.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az intézményvezetővel folytatott megbeszélésen sorbavettük azokat az egyéb szempontokat, amelyek a telefon típusának kiválasztásánál még fontosak lehetnek. Ilyen volt a telefonok súlya. Nem mindegy, hogy a szükséges iratok mellett, még milyen súlyú készüléket kell a családsegítőnek magával vinni. Fontos még a mobiltelefon akkumulátorának kapacitása is, hogy kalkulálni lehessen a telefon élettartamára.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A megoldáshoz szükséges adatokat online forrás segítségével gyűjtöttem össze. Mellékletemben megtalálható a felhasznált források címe illetve a szempontok amelyek alapján a telefonokat összehasonlítottam.1

A feladat által érintett célcsoportok

Célcsoportnak mindazok vehetők, akiknek a fent már ismertetett szempontok a fontosak egy mobiltelefon vásárlásakor.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az összehasonlításom segítségével az intézmény vezetője időt takaríthat meg, mivel nem kell felkeresnie mobiltelefonok árusításával foglalkozó üzleteket, cégeket, vagy böngészni internetes portálokat. A számára fontos tulajdonságok segítségével kiválaszthatja a számára kedvező árral rendelkező készüléket.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A mobiltelefonok összehasonlításakor a következő befolyásoló tényezőket vettem figyelembe:

-Tömeg (g, maximalizálandó)

-Készenléti idő (óra, maximalizálandó)

-Beszélgetési idő (óra, maximalizálandó)

-Akkumulátor kapacitása (mAh, maximalizálandó)

-Ár (Forint, minimalizálandó)

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Objektumok: Nokia 5300, Nokia 6111, Nokia 7360, SonyEricsson Z610i, Samsung SGH-D900i, Motorola RAZR V3, LG Shine KE970.

Attribútumok: Tömeg, Készenléti idő, Beszélgetési idő, Akkumulátor, Ára.

Megoldás lépései:

Meta-adatbázis készítése Privot kimutatás előállítása Primer adattábla elkészítése COCO tábla készítése F-keres függvény segítségével Solver beállítása Solver futtatása Kapott eredmények kiértékelése Sorozatösszeg és HA függvény segítségével Kiegészítő számítások Átlag és Szórás függvény segítségével

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A COCO feladatban az adatok alapján a következő következtetések lehettek volna: olcsó, drága, kiegyenlített. A Solver futtatása során ha az ár kevesebb, mint az eredeti ár, akkor drágának, ha több, akkor olcsónak mondható a termék. Legnagyobb meglepetésemre az összes termék a kiegyenlített kategóriába került. Ami azt jelenti, hogy a Solver futtatása során kialakult ár hasonló mint az eredeti ár. A vizsgált attributumok közül legnagyobb jelentőséggel a készenléti idő és az akkumulátor kapacitása bír. Ezt követi a beszélgetési idő és a tömeg tartalma.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok