2007:Notebook3

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Andrea (vitalap | szerkesztései) 2007. november 3., 18:59-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A 180.000,- Ft alatti árkategóriába tartozó notebook-ok ár-érték aránya.

A feladat előtörténete

Munkámban a teljesség igénye nélkül a 180.000,forint alatti árkategóriába tartozó notebook-ok jellemző adatait vizsgáltam, majd összehasonlítottam ezeket az árakkal. Mivel a lányom abba korba került, hogy már kevésnek bizonyult számára az én számítógépemen kialakított partíció, amiért folyamatosan zavartuk egymást a munkában/tanulásban, úgy döntöttem a lehetőségeimhez mérten ( ezért a 180.000,forintos limit ) megajándékozom magunkat a nyugodt otthoni munka/tanulás lehetőségével: veszek a lányomnak egy notebook-ot. Munkámmal segítséget tudok nyújtani azoknak a családoknak, szülőknek, akik hasonló körülmények között hasonló korú gyerek(ek)et nevelnek és hasonló problémákkal kénytelenek szembesülni ebben az internet és információ függő világban. Természetesen minden olyan potenciális vásárló számára is hasznos lehet a munkám, aki a közeljövőben meghatározott anyagi lehetőségekkel megbízhatóan működő notebook-ot szeretne vásárolni

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Elsősorban az internet adta lehetőségeket kihasználva de tekintettel a lányom igényeire és figyelemmel a saját tapasztalataimra, hozzá értő szakemberek véleményére is alapozva választottam ki azokat a márkákat és típusokat, amelyet ezután olyan összehasonlító elemzéssel vizsgáltam, ahol a legfontosabb szempont az ár volt. Mivel a megadott árkategórián belüli lehetőségek közül elvileg - ha csak az árat vizsgálom – bármelyik megfelelő lenne, ahhoz hogy az optimális megoldást megtaláljam további jellemzőket is vizsgálni kellett a teljesítmény arányában elsősorban a lányom preferenciáira tekintettel. Ennek alapján a következő négy jellemző tulajdonság alapján folytattam a vizsgálódást: a processzor sebessége, a memória nagysága, a merevlemez tárkapacitása és az írható DVD tárkapacitása. Ez utóbbinál még külön extra szempont volt az, hogy a DVD író lehetőség szerint multifunkcionális, azaz két oldalas, CD és DVD írós, dupla sebességű legyen.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A vizsgált témához 4 forrásból gyűjtöttem adatot: 1. Az internetről, itt nagyon gazdag és jól áttekinthető, rendszerezett információ és adathalmaz segítette a munkámat. 2. Saját tapasztalat alapján. 3. Általam megkérdezett hozzáértő szakemberek véleménye alapján. 4. A szaküzletek és a nagy áruházláncok kínálatának alapos vizsgálata alapján.

A notebook-ok összehasonlításánál 6 szempontot vettem figyelembe:

 Processzor sebessége (Mhz)

 Memória (Mb)

 Winchester (Gb)

 Képátmérő (”)

 Írható DVD tárkapacitása (n-szeres)

 Jótállás (hónap)

Az írható DVD tárkapacitásának vizsgálatánál a multifunkcionalitást is figyelembe vettem, mint a döntést segítő minőségi pluszt nyújtó tényezőt.

Továbbá minden vizsgált szempontra meghatároztam egy minimális értéket, amely alulról is korlátossá tette a lehetséges megoldások halmazát Az általam megfogalmazott - felhasználói tapasztalataimra alapozott - minimum követelmények az egyes szempontok esetében a következők voltak:

 Processzor sebessége:740 Mhz

 Memória: 512 Mb

 Winchester: 60 GB

 Képátmérő: 15”

 Írható DVD tárkapacitása: 1-szeres

 Jótállás: 12 hónap

A feladat által érintett célcsoportok

A termék használata nem életkorhoz kötött, inkább a feladat és a végzett munka, tevékenység a meghatározó abban, hogy milyen terméket választ a felhasználó. A statisztikák azt mutatják, hogy minél fiatalabb a felhasználó, annál szélesebb körben alkalmazza a számítástechnikában rejlő lehetőségeket a gyakorlati élet minden területén: legyen szó adat gyűjtésről , információ szerzésről, kapcsolat tartásról vagy csak egyszerű szabadidős tevékenységről. Esetemben fontos megjegyezni, hogy kifejezetten a korosztályos igényekre tekintettel kerestem és az adott célcsoport (12-13 éves korosztály) igényeit (gyorsaság, nagy tárkapacitás és memória, multirecorder) maximálisan szem előtt tartva vizsgáltam a lehetséges megoldásokat.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Munkám hasznos lehet minden potenciális vásárló számára, aki hasonló keretfeltételekkel keresi a megfelelő megoldást ebben a témában. Továbbá jól használható támpontként szolgálhat még az általam célcsoportként definiált korosztályt nevelő szülők, családok számára is, mivel a célcsoport igényeinek leginkább megfelelő jellemzőkkel bíró lehetőséget mutatja be.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A vizsgált árkategóriában a lehetséges megoldások közti választást esetemben a processzor sebessége, a memória és a tárkapacitás nagysága, valamint az írható DVD tárkapacitása segítette. Feleslegesen megadott jellemzőnek (zajnak) bizonyult a képátmérő. A jótállási idő hossza pedig – várakozásaimmal ellentétben - csak nagyon csekély súllyal befolyásolta a döntést.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A megoldás menete: vizsgált termékek (objektumok):  Acer Aspire 5310,  Fujitsu-Siemens Li1818,  Dell Inspiron 1501,  HP Compaq 6715s,  LG K1-335QH,  Toshiba Satellite L30-113; A vizsgált attribútumok:  Processzor sebessége,  Memória nagysága,  Winchester (tárkapacitás nagysága),  Képátmérő,  Írható DVD tárkapacitása,  Jótállás időtartama.


Adatbázis összeállítása elsősorban az internetről vett adatok alapján, kiegészítve a saját magam gyűjtötte adatokkal.* Az egységesen értelmezhető adatok összevonása.* Pivot-kimutatás készítése.* A feldolgozandó adatok adattáblájának elkészítése (adatbázisból) és rangsor felállítása (sorszám függvény alkalmazásával).* COCO táblázat készítése, amely Fkeres függvény alkalmazásával hivatkozik a Lépcsők táblázatra.* Solver beállítása és futtatása.* Az eredmény kiértékelése Ha és Sorozatösszeg függvények alkalmazásával.*A kiegészítő számítások elvégzése Átlag és Szórás függvények alkalmazásával.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok