2007:Készletgazdálkodás

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pitlik (vitalap | szerkesztései) 2008. január 29., 12:06-kor történt szerkesztése után volt.

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Rendelendő mennyiség előrejelzése 1 hétre az elmult 4 hét és nap fogyása alapján.

A feladat előtörténete

Azért választottam a készletgazdálkodás témakörét, mivel ebben a szakmában dolgozom, és kihívásokkal szembesülök naponta (úgy mint kollégáim), például, hogy mit, miért, mennyit rendeljek. A készletgazdálkodás azért fontos,hogy biztosítsuk a termék elérhetőségét a vásárló részére, és ne essünk a túlkészletezés hibájába. A megfelelő készlet szint azért fontos egy cég számára, hogy a vevőt teljes mértékben ki tudják szolgálni. Minél inkább elnyerjük a vásárló elégedettségét, annál biztosabb, hogy legközelebb is visszatér hozzánk vásárolni. Ebből adódik, hogy minél jobb az elérhetőségi mutatónk annál nagyobb a forgalom, és ezáltal a nyereség. A túlkészletezés azért probléma, mivel a termék helyet foglal a raktárban, nő a készletértékünk, így likviditási gondjai támadhat a cégünknek. A romlandó áru még egy nagy probléma. Ha túl rendeljük magunkat akkor rengeteg lehet a veszteségünk a lejárt termékekből. Persze 100%-ban nem lehet előre "megjósólni", hogy mennyi lesz a fogyása adott terméknek, de törekednünk kell rá, hogy minél nagyobb hatékonysággal dolgozzunk, ezáltal csökkenteni tudjuk a költségeket, és maximalizálni a nyereséget.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladatomban a fogyási adatokat a VÉL függvénnyel hoztam létre, tejesen függetlenül a termék nevétől, szezonalitásától és árától.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat által érintett célcsoportok köre igen széleskörű. Érinti a beszerzést, készletgazdálkodást mind a kereskedelemben mind gyártóüzemekben, legyen szó késztermék vagy alapanyag beszerzéről. Hiszem, hogy minden cég hasznát veheti, ha csak az irodaszerekre gondolunk akkor is. A családok is érintettek mivel rengeteg időt és pénzt spórolhatunk meg, ha előre megtervezzük, hogy miből mennyit kell megvásárolni, és nem érik az embert olyan meglepetések, hogy főzés közben vesszük észre, hogy elfogyott az egyik alapanyag.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat hasznossága az, hogy a cégek minimalizálni tudják az elfekfő készleteteket. Minél nagyobb hatékonysággal ki tudják szolgálni a fogyasztókat, a termelőegységeknél mindig legyen alapanyag biztosítva a készülő termékhez. Ne rendeljenek túl sokat azokból a termékekből amelyeknek a jövőbeni fogyasztása csekélyebb és többet készletezzenek azokból a termékekből amelyeknek nagyobb lesz a fogyása. A cégeknek így nő a készpénz tartaléka és kevesebb az esély rá, hogy likviditási gondjaik támadnak. Kisebb raktárt kell fenntartaniuk vagy bérelniük a készlet számára, esetleg meg is szüntethetik a raktárt, ha a megfelelő készletgazdálkodással olyan szinten lecsökkentik a készletet, hogy az eladóterük lesz egyben a raktár is.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A válaszokat az befolyásolja, hogy milyen volt a fogyás visszamenőleg 1-4 napig és az utolsó négy héten. Persze a végleges adatokat a szezonalitás, az árváltozás és a szállítási határidő is befolyásolná, de ezeket az adatokat most mellőztem.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának lépései:

  • Excel tábla létrehozása 25 hét adatait figyelembe véve.
  • Ezután SORSZÁM függvény használatával kiszámítva, gogy az adott szám hanyadik az oszlopban.
  • Ismét SORSZÁM függvény használata, csak fordítva.
  • Feltöltve a COCO-online-ra.
  • A visszakapott megoldás lépcsős táblázat.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A mért egység a jövő heti értékelés. Két közelítésből hoz ki egy eredményt. Minél nagyobb a szum összeg, annál nagyobb a vásárlás. A tény és a becsült értékek közötti eltérés sokkal csekélyebb amilyen eredményre korábban számítottam. Természetesen még van mit finomítani a rendszeren, de ezekből az adatokból is kiderült, hogy van értelme foglalkozni vele.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok