2007:Targoncák

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Eni (vitalap | szerkesztései) 2007. december 28., 18:13-kor történt szerkesztése után volt. (A válaszokat befolyásoló tényezők)

Forrás

Cím

Targoncák elemzése a vásárlás során felmerülő fontosabb kritériumok alapján

A feladat előtörténete

Munkám során a teljesség igénye nélkül néhány targonca vásárlás során felmerülő fontosabb adatait dolgoztam fel, illetve ismertettem áraikat. Kiszámítottam a szervízköltségét is az egyes gépeknél öt évre előre, majd a kapott adatokat összeadva a vételárral hasonlítottam össze a gépeket. Azért választottam ezt a témát, mert szakdolgozatomat egy targoncákat forgalmazó vállalatról készülök írni, és kíváncsi voltam, hogy az általuk forgalmazott gépek hol helyeszkednek el a piacon, azaz érdemes e őket megvásárolni. Munkámmal segítséget tudok nyújtani azoknak a tapasztalatlan, laikus vásárlóknak, akik életükben elősször szeretnének ilyen gépet venni válalkozásuk számára, és nem tudják, hogy a közel azonos tulajdonsággal rendelkező munkagépek közül melyik lenne számukra megfelelő.

A feladatmegoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A feladatom adatainak egyik részét személyes konzultáció során egy targoncákat forgalmazó cégtől gyűjtöttem, a többi targonca adatainak megszerzéséhez pedig az internet adta lehetőségeket használtam ki. Munkámhoz hasonló elemzéssel nem találkoztam. Vannak ugyan a forgalmazó cégek honlapjain műszaki leírások az egyes gépekről, de elemzésen során célom az volt, hogy a sok műszaki adathalmaz között elvesző cégvezetőknek gyakorlatias összehasonlítást kínáljak, mellyel olyan szögből kapnak információkat, melyek mellett vásárláskor hajlamosak esetleg elsiklani, pedig hosszútávon mérlegelni kéne őket. Kiszámítottam az egyes targoncák öt évi szervizköltségét, melyet összeadtam az árral. Ennek értelme az volt, melyet az adatok jól tükröznek is, hogy nem mindegy milyen típusú a targonca. Az elektromos üzemeltetésű targoncák vételár szempontjából drágábbak, mint a dízel vagy gáz meghajtásúak, de öt évre kiszámolt szervizköltség alapján megállapítható, hogy a szervizköltségük jóval olcsóbb, mivel kevesebb alkatrész van bennük, mely meghibásodhat. Tehát a kezdeti nagyobb beruházás ezeknél a gépeknél hosszútávon megtérül, míg dízel vagy gáz üzemeltetésű gépek szervizköltségére öt évre vetítve nem egy esetben több, mint a gép vételára.

Az általam kérdezett cég gyakorlatibtapasztalatai azt muataják, hogy a fogyasztók nincsenek tisztába a targoncák üzemmódban rejlő eltérésének lényegével. Sok esetben csak kevesebb tőkéjük van vásárlásra, így akár zárt csarnokba is képesek dízel, vagy gáz meghajtású gépet vásárolni. Ez több okból is visszaüthet később, mellyel vásárláskor a cégvezető nem törődik, csak a pillanatnyi probléma megoldására koncentrál. Ilyen lehet egy esetleges egészségügyi ellenőrzés során megítélt magas bírság, mivel zárt térben a gépekből távozó káros anyagok megrekednek, vagy a magas szervizköltség nyírbálja meg jelentősen a vállakozás tőkéjét. Fontos tehát, hogy a fogyasztó átgondolja milyen gépet, és milyen használatra, hova vesz. Továbbá nem árt, ha mérlegeli azt is, hogy esetleg egyes kevésbé lelkiismeretes targonca forgalmazóknak még érdeke is lehet, hogy ne elektromos üzemeltetésű gépet adjon el, főleg ha a szervízelést is ő fogja végezni a későbbiek folyamán, hisz ezeknél a gépeknél jóval nagyobb nyereségre tehet szert az évek során.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A munkámhoz az adatokat több helyről győjtöttem: internetről,személyes interjú során, és saját számítások alapján. A következő szempontokat vizsgáltam:

Teherbírás

Emelési magasság(mm)

Szervízköltség 500 üzemórára(Ft)

Teherbírás(kg)

Szervízktg.(5évre)+Vételár(Ft) Ez számított adat, mely során 355 nappal, napi 16 munkaórával,és 5 évvel számoltam az 500 üzemórára vetített szervízköltség alapján.

A feladat által érintett célcsoportok

Munkám célcsoportjául elsősorban olyan cégeket tekintem, akiknek tevékenységi körük végzese során szükségük lehet targoncák megvételére, üzemeltetésére.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A válaszokat befolyásoló tényezők

A targoncák vásárlasa során a két legfontosabb kritérium, amit mérlegelni kell, az az emelési magasság, és a teherbírás. Ezeken kívül fontos szempont még az üzemmód kiválasztása is, mely jelentősen befolyásolhatja a jövőben a gép fentartási költségeit. Fontos tehát a cégvezető számára, hogy a forgalmazó cégek által közzétett műszaki paraméterek mellett ezekről az adatokról is tudomást szerezzen döntése meghozása előtt.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A megoldás lépései:

Vizsgált objektumok:

Dalian CPCD30

DESTA D30

DESTA E20

EP FD30T

EP J széria

Hangcha CPCD35HBW13

Hangcha CPD25J-DC

Hanse-Lifter JS20

HELI 25E

HELI 35D

Hyundai HBF25-7

TCM FD30T9

Vizsgált attribútumok:

Emelési magasság

Szervízköltség 500 üzemórára

Teherbírás

Vételár

Szervízktg.(5évre)+Vételár

Feladat megoldása

Adatbázis készítés a gyűjtött adatok alapján.

PIVOT-kimutatás készítése az adatokból

Adattáblázat készítése (hivatkozva)

Rangsoror tábla készítése (szorszám függvénnyel)

COCO és Lépcsők tábla készítése (fkeres-sel hivatkozik a coco a lépcsőkre)

Solver program beállítása és futtatása

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Manapság elég sok targonca típus van jelen a piacon, melyek közül nehéz kiválasztani a vevőnek a számára megfelelőt. Az általam gyűjtött adatok olyan szemszögből nyújtanak segítséget a fogyasztó számára, melyről várásárlás során hajlamos az ember megfeletkezni. Ezen adatok mérlegelésével a vásárlók pénzt, és időt is megtakaríthanak.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

A munámban szereplő adatokat személyes konzultációk alapján, és az inteneten feltüntetett adatokból gyűjtöttem. Az interneten a kapcsolódó oldalak között nem találtam ilyen szempontok szerintei másik elemzést. Ez a téma nem csak számomra lehet fontos a diplomamunka készítése során, de a kutaásomat segítő cég számára is érdekes adatokkal szolgálhat.