2007:Ajax függvények
Az AJAX definíciója és története megtalálható a Wikipedia.hu weboldalon.[1]
Az alábbi cikkben bemutatom az egyik népszerű függvénykönyvtár, a prototype.js függvényeit.
Prototype.js
Mi is ez?
Abban az esetben ha még nem találkoztál volna vele, a prototype.js egy JavaScript könyvtár,melyet Sam Stephenson készített. Ez a szabványos, nagyon jól átgondolt és megírt könyvtár nagy terhet vesz le mindazok válláról, akik a Web 2.0-t jellemző interaktivitást szeretnének az,oldalaikon implementálni. Ha már próbáltad használni ezt a könyvtárat akkor feltünhetett, hogy a dokumentáció nem a legerősebb oldala. Mint sok más hozzám hasonló fejlesztő, próbáltam a forráskódot olvasgatni és kísérletezni vele. Gondoltam jó dologl enne jegyzetelni miközben megismerem és ezt megosztani másokkal is. Ezenkívül figyelmedbe ajánlok egy nem hivatalos referenciát a könyvtár által szolgáltatott objektumokról, osztályokról, függvényekről és kiterjesztésekről. Azok a fejlesztők akik járatosak a Ruby programozási nyelvben, a példák és a referencia tanulmányozása közben észreveszik majd a hasonlóságot a Ruby sok beépített osztályával és a könyvtár által implementált kiterjesztésekkel.
Segédfüggvények
A könyvtár rengeteg előre definiált objektumot és segédfüggvényt tartalmaz. Ezen függvények nyilvánvaló célja, hogy sok felesleges gépeléstől és munkától mentse meg a fejlesztőt.
A $() függvény használata
A $() függyvény egy könnyen használható rövidítése a gyakran használt document.getElementById() DOM függvénynek. Az eredetihez hasonlóan a paraméterben átadott azonosítóval rendelkező elemmel tér vissza. De tovább is megy egy kicsit, így több azonosítót is át lehet adni neki paraméterként és ebben az esetben egy objektum tömbbel fog visszatérni, ami tartalmazza az összes kért elemet.
Egy másik hasznos tulajdonsága ennek a függvénynek, hogy nem pusztán az azonosítót lehet neki átadni szövegként, hanem magát az elemet mint objektumot, ez pedig igen hasznos lehet azokban az esetekben amikor új függvényeket készítünk melyekben mindkét fajta paraméterezésre lehetőséget szeretnénk biztosítani.