2007:Menü

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Laczkó (vitalap | szerkesztései) 2008. január 6., 20:03-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Különböző típusú gyorséttermek összehasonlítása többek között áraik, minőségük és szolgáltatásaik alapján.

A feladat előtörténete

Mivel egy ideje egyedül élek, így az utóbbi időben alábbhagyott a kedvem a főzést illetően. Hétköznap meg tudom oldani az étkezésemet munkahelyemből adódóan, de a hétvégén erre nincs lehetőségem. Az éttermek drágának bizonyultak – bár, ha az ember nem okosan válogatja meg, mit fogyaszt étkezéskor 1-1 „aprósággal” ezzel az étkezési formával is már éttermi árat érhetünk el - de összességében még mindig olcsóbbak a gyorséttermek. Ezért volt egy idő, amikor kipróbáltam több gyorséttermi lehetőséget, így ezen tapasztalataim ill. ismerőseim tapasztalatai alapján készítettem el a vizsgálatot.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Rohanó mindennapjaink elkerülhetetlen velejárója az étkezés. Az emberek jelentős hányada – a GFK Piackutató Intézet felmérése alapján a felnőtt lakosság 31%-a - fogyasztja el ebédjét vagy uzsonnáját gyorséttermekben (forrás: www.gfk.hu). Ezért úgy gondoltam érdemes megvizsgálni, hogy a mai vezető ill. kevésbé ismert gyorséttermek között, milyen ár és szolgáltatásbani különbségek vannak. A munkámban többségében a nagy gyorséttermi láncok kínálatát vizsgáltam, de mellettük megtalálható két nemrég nyílt étterem is.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Vizsgálatomban a lakóhelyemen található 6 legnépszerűbb gyorséttermet vettem alapul. Vizsgált objektumok: Mc Donalds, Burger King, Főzelékfaló, Subway, Speedy Burritos, Kentucky Fried Chicken

Vizsgált attribútumok: választék, kiszolgálás gyorsasága, ebédidőben, vállalat által meghatározott eladói magatartás, kiszolgáláskor, kényelem, tápanyagérték

A feladat által érintett célcsoportok

Elsősorban az egyedülállókat tekintem célcsoportnak, de a párkapcsolatban lévő hölgyek és urak is besorolhatóak ebbe a csoportba. Számukra segítséget nyújthat, hogy melyik gyorsétteremben legcélszerűbb ételt vásárolni, miután megtekintették, hogy melyik objektumhoz mely attribútumot lehet társtani. S bár több tízezer forintos árkülönbségről nem beszélhetünk, de egyrészről sok kicsi sokra megy, másrészről pedig a több tényezőt is érdemes figyelembe venni.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az előbb említett célcsoportoknak úgy gondolom, hogy megkönnyíthetik az életét a vizsgált lehetőségek. A meleg étkezés hozzátartozik életünkhöz és itt többek között gondolni kell elsősorban pénztárcánkra, ugyanakkor az embernek vannak igényei is, hogy milyen környezetben ill. milyen ízletes ételt fogyaszt el.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Vizsgált attribútumok: választék: hányféle ételből lehet választani. Van olyan ember, akinek fontos, hogy sokféle ételből választhasson, ne csak 2 vagy 3 étel kerüljön kínálatra. kiszolgálás gyorsasága ebédidőben: mennyi időt kell várni, míg a vásárló megkapja az ételt. Ha lassú a kiszolgálás, ez meglehetősen kellemetlen tud lenni. Hiszen Budapesten a hatalmas távolságok miatt rendkívül fontos tényező az idő. Természetesen mindenki azt kívánja, hogy azonnal sor kerüljön a kiszolgálására, ez pedig nem mindig sikerül. Megjegyzem, az általam említett gyorséttermek egyikében sem kellett még többet, mint 10 percet várnom, míg sorra kerültem. vállalat által meghatározott eladói magatartás kiszolgáláskor: milyen magatartást tanúsítanak az eladók, miközben kiszolgálják a vásárlót. Mindegyik gyorsétteremben megtalálható egy az adott étteremre jellemző eladói magatartás. Ez lehet szimpatikus, mint pl. Főzelékfaló, ahol lényegre törő és kellően gyors ez az attitűd, nem úgy, mint pl. a McDonald’s étteremben, ahol az állandó kérdések, hogy nem szeretnék-e még ezt és ezt, feleslegesek időt rablóak és fárasztóak. kényelem: milyen kényelmes széken ill. asztalnál lehet elfogyasztani az ételt ill. mekkora a mozgástér, amely rendelkezésre áll, mire a kiszolgálópulttól elérjük az asztalt. tápanyagérték: megmutatja az adott étterem legkedveltebb menüjében található tápanyagok összességét.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat gyakorlati megoldásának lépései: 1. meta-adatbázis készítése az összegyűjtött adatok alapján 2. Pivot kimutatás - ellenőrzés céljából 3. Adattábla elkészítése a meglévő adatokból és rangsorolás (sorszám függvény) készítése 4. COCO tábla készítése, amely az FKERES függvény segítségével visszautal a Lépcsők táblázatra 5. Solver beállítása 6. Solver futtatása 7. A kapott eredmények kiértékelése a valós és becsült ár különbségével Szorzatösszeg segítségével

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet