2007:SZR:Gázártámogatás

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen E.monos (vitalap | szerkesztései) 2008. január 9., 15:58-kor történt szerkesztése után volt. (Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Gázártámogatáshoz való hozzájutás feltételei

A feladat előtörténete

Azért választottuk ezt a témát, mert igen nagy jelentősége van a gáz használatának. Minden családnak nagy kiadás, főleg a téli hónapokban. A gázártámogatást mindenki igénybe veszi aki teheti; mi abban nyújtunk egy kis segítséget, hogy mikor érdemes benyújtani az igénylést, és hogy ki jogosult a támogatásra.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Milyen formában/módon lehet ma hozzájutni az információkhoz?

  • Interneten keresztül, például: www.szmm.gov.hu
  • Telefonon, vagy személyesen felkereshető a helyi gázszolgáltató, ahol részletes tájékoztatást adnak a támogatásról.

Előbbi az egyszerűbb és gyorsabb lehetőség, elvégre néhány kattintás után rendelkezésre áll az információ. Utóbbi megoldás pedig jóval időigényesebb: telefonon rendszerint sokat kell várni az ügyintézőhöz való bekapcsolásra, s nem biztos, hogy ő választ tud adni a kérdésre. Személyes megkeresés esetén pedig az oda- és hazautazás, valamit a gázszolgáltatónál várakozással eltöltött idő kárba vész.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A gázártámogatást a 289/2007. (X. 31.) Kormányrendelet szabályozza. A jogi megfogalmazás és ennek megértése elég nehéz, és az abban leírtak alapján elég időigényes papíron kiszámolni a támogatást. Emiatt a szakértői rendszer elkészítése során még egy forrást igénybe vettünk (www.szmm.gov.hu), ahol azonban egymástól eltérő információkat is találtunk. Így a feladat megoldása során elég sok időt elvett, hogy rájöjjünk, melyek az éppen aktuális, valós adatok.

A feladat által érintett célcsoportok

Bárki, aki gázártámogatást szeretne igénybevenni, illetve nem tudja, jogosult-e a gázártámogatás igénybevételére.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Egyszerűsége miatt mindenképp hasznos: összesen 5, egyszerű információ megadásával a felhasználó megkapja a választ. Ugyanakkor, ha más hasonló (pl.: távhő) támogatást is magábafoglalna, nagyobb hasznosságú lenne a rendszer; illetve ha nem csak letölthető formában (vagyis inkább online) lenne elérhető.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A gázártámogatás mértékét az egy háztartásban élő ún. fogyasztási egységek száma, valamint az egy főre eső havi nettó jövedelem határozza meg. A fogyasztási egységek számát az egy háztartásban élő nagy- és kiskorúak száma, a közülük esetlegesen fogyatékossági támogatásban vagy családi pótlékban részesülők száma és a gyermekek nevelésére vonatkozó családi körülmény (egyedülálló, elvált özvegy, stb.) határozza meg.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A témaválasztás nehézkessége és halogatása miatt rövid idő maradt a szakértői rendszer létrehozására, ezért a számunkra legegyszerűbb és leggyorsabban megvalósítható megoldást választottuk: a szakértői rendszer Excel-ben való elkészítését.

A rendelkezésre álló források alapján a szükséges információkat táblázatba szedtük. A táblázat normalizálása után kerülhetet sor a felhasználói felület kialakítására. Ennek során áttekinthetőségre és könnyű kezelhetőségre törekedtünk.

A fogyasztási egységek kiszámítása HA és SZUM függvények használatával történt. A gázártámogatás összegének kiszámításához az FKERES függvényt használtuk fel. A nem kívánt felhasználói beavatkozások elkerülése érdekében lap- és cellavédelmet állítottunk be és a számítás alapjául szolgáló adatokat tartalmazó oszlopokat elrejtettük.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A szakértői rendszer eredményként a Gázártámogatás mértéke rovatban a bevitt adatok alapján kiszámított gázártámogatás számszerű értékét jeleníti meg.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A gázártámogatást jogszabály szabályozza, amelynek értelmezése bonyolult. A felhasználó számára hasznos segítség, ha csupán néhány kérdést kell megválaszolnia, és rögtön meg is kapja a választ.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet