2007:autosiskola

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen PetoI (vitalap | szerkesztései) 2008. január 31., 12:18-kor történt szerkesztése után volt. (Forrás)

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy autósiskola tanulóinak nemekre, életkor kategóriákba bontott elemzésének értékelése; figyelembe véve a forgalmi és rutin vizsgák számát.

A feladat előtörténete

A témakör, melyet választottam egy Budapest mellett működő autósiskola. Fontos megemlíteni, hogy Magyarországon folyamatosan növekszik az autós illetve motoros oktatással foglalkozó iskolák száma. Rendkívül sokszínűek ezek az iskolák, némelyek magán formában működnek, mások pedig centralizálódtak, csoportokat alkotnak. Ezen vizsgálat középpontjában egy egyszemélyes, magán autós iskola áll, melynek segítségével be szeretném mutatni ezen iskolák teljesítményét, működését.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Attribútumokként szerepelnek a vizsgálatban:

Kategória Neme Kora Életkor kategória Kötelező járművezetési óraszám Kötelezően előírt órákat teljesítette További oktatási órákat vett További oktatási órák száma Rutin vizsgák száma Forgalmi vizsgák száma Jogosítványt szerzett Jogosítvány megszerzése óta eltelt év


Fontosnak tartom megemlíteni ennél a módszertani pontnál az életkorok kategorizálását. Négy életkor csoportot határoztam meg.

1: 14-25 évesek

2: 26-35 évesek

3: 36-45 évesek

4: 46 évesnél idősebbek


Vizsgált időszak:

2003

2004

2005

2006


Vizsgált kategória:

"B" autó

Életkor kategóriák (nők és férfiak esetében egyaránt):

14-25, 26-35, 36-45, 46-

A feladat által érintett célcsoportok

Célcsoportnak tartom azokat, akiket érint az elemzés által kapott eredmény. Ezek lehetnek autós iskolákban dolgozok, oktatók, esetleg adminisztratív munkatársak. Viszont érdekességnek tekintheti a következtetéseket egy tanuló is, aki épp jogosítványa megszerzésénél tart.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Mint minden kutatás, ezen vizsgálat első lépése is a téma kiválasztása volt. Számos feltevésem volt, mielőtt elkezdtem a munkát. Ilyen volt például az, hogy legfontosabb tényezőnek, ami befolyásolhatja a jogosítvány megszerzését (saját tapasztalat alapján) a forgalmi vizsgát tartottam. Valamint meg szerettem volna vizsgálni azt az általánosan elterjedt véleményt, mely szerint a férfiak jobban vezetnek, mint a nők. Persze a vizsgálat során a jogosítvány megszerzésének feltételei voltak a központban, de gondoltam erre a kényes kérdésre is válasz kaphatok.

Felmerült az eredmények egy új felhasználási lehetősége is. Marketing. Az üzleti életben az ügyfelek megszerzése, megtartása a fő cél. Oktatóként az is fontos, hogy a legnagyobb hasznot hozó célcsoportot célozza meg reklámaival. Jelen esetben, ha ilyen szempontból közelítjük meg a témát, akkor a legtöbb További oktatási órát vásárló, viszont kevés Forgami, ill. Rutin vizsgával rendelkező csoport a legmegfelelőbb. A 46 év feletti nők veszik a legtöbb plusz órát, viszont sikeresen teljesítenek átlagosan már az első forgalmi vizsgán, átlagosan pedig két rutin vizsgájuk van. Ez abból adódhat, hogy az idősebb emberek megfontoltabbak és biztosra mennek, persze ez csak személyes vélemény. Úgy gondolom, hogy egy esetleges korkedvezmény bevezetésével jó eredményeket lehetne elérni a fogalom növelésében.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A válaszokat befolyásoló tényezőket nehéz meghatározni. Mivel az összes adatból átlagot számoltam, nem választható befolyásoló tényezőként az egyes csoportokba tartozó egyének száma, neme. Amit fő befolyásoló tényezőként választok, az a rutin illetve forgalmi vizsgák helyszíne. Régen Gödöllőn történt ezeknek a vizsgáknak a lebolyolítása, viszont pár éve áttették a központot Vácra. Vácról már a XI. században is megjelentek írásos emlékek, tehát egy közel ezer éves városról van szó. Közlekedési adottságai sajátosak (az elemzés szempontjából egyben fontosak is). Ritkaságnak számít az a sok egyirányú utca, illetve jobbkezes utca, amely megtalálható Vác szívében ,ahol a forgalmi vizsgák többsége lezajlik. Ezek a tényezők a forgalmi vizsgák számát erősen befolyásolják, hiszen az oktatók elbeszéléseiből megtudtam, hogy amióta itt történnek a forgalmi vizsgák, azóta nagyobb a bukási arány. A rutin vizsgákat ez szabványban meghatározott pályán kell lebonyolítani, tehát a budapeseti, váci, győri rutinpályák között nincs különbség, ezért ezt nem tekintem befolyásoló tényezőnek.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Adatok bevitele

2. Kimutatások elkészítése

3. COCO 1 elkészítése oktatói szempontból

4. COCO 2 elkészítése hallgató szempontból

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A kutatás eredményének kifejtése szövegesen:


Rangsor

A rangsor táblázatból megtudhattuk, hogy a három X szempont alapján milyen sorrend van a nők ill. férfiak különböző csoportjai között.

További oktatási órák száma: A legtöbb további oktatási órát a nők 4 csoportja, tehát a 46 év felettiek veszik, átlagosan 15 órát. A legkevesebbet pedig a férfiak 3 csoportja a 36-45 éves korúak (0,5 órát).

Forgalmi vizsgák száma: A nők elég rosszul szerepelnek a forgalmi vizsgákon, hiszen az ő kategóriájukba esik az 5., 7., és 8. helyezés is tehát átlagosan 1-1,8 forgalmi vizsgájuk van, miközben a férfiak 2., 3., 4., helyen végeztek 1-1,73 forgami vizsgával. Jó hír a nők számára, hogy a 46 év feletti nőknek van átlagosan a legkevesebb forgalmi vizsgájuk.

Rutin vizsgák száma: Ebben a feladatban nem térnek el nagy mértékben a férfiak és nők eredményei, hasonlóan teljesítenek.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A számítások után kapott eredmények értelmezése

A Jogosítvány megszerzését befolyásoló három szempont közül a További oktatási órák száma mindkét nemnél, ill. azok négy-négy korcsoportra bontásánál ugyanolyan fontosságot kapott: 0,34539119. Tehát a jogosítvány megszerzését körübelül 34-35%ban befolyásolja, hogy a tanuló hány oktatási órát vesz a kötelezőkön túl.

A Forgalmi vizsgák átlaga legmagasabb értékként a férfiaknál jelent meg, tehát itt jelent igazán erős tényezőt.

A Rutin vizsgák átlagának vizsgálatánál érdekesség, hogy a nők 36-45 éves kategóriába tartozók körénél a többi hét kategóriával szemben kiugróan magas értéket kaptam. A náluk kapott eredmény 0,413725099 (tehát körübelül 41,7 %) viszont a többi kategiránál ugyan olyan eredmény jött ki 0,259879079. Talán a Rutin vizsgák elemzésénél ez a legmeglepőbb eredmény.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok