2008:Tandíjak

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Edugard (vitalap | szerkesztései) 2008. március 9., 11:39-kor történt szerkesztése után volt. (Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy adott szak vizsgálata több felsőoktatási intézmény függvényében

A feladat előtörténete

Azon diákoknak akik felsőfukú tanulmányaik elkezdése előtt állnak, nehéz lehet eldönteni, hogy mely főiskolát válasszák. A megfelelő főiskola kiválasztása különböző szempontok figyelembevételével történhet. Egyik ilyen szempont annak vizsgálata, hogy mennyire van arányban a követelt tandíj az iskola népszerűségével illetve a későbbi jövedelmezőségével.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A főiskola kiválasztásánál egy adott szakot vettem alapul, és azt néztem meg, hogy azt az adott szakot milyen eredményességgel végezték el az egyes felsőoktatási intézmények hallgatói.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A vizsgálatban szereplő adatok több főiskola adatai, vizsgálatai alapján kerülnek meghatározásra, azonban nem biztos, hogy a megoldásban szereplő adatok ténylegesen is rendelkezésre állnak illetve állhatnak.

A feladat által érintett célcsoportok

Elsődleges célcsoport egy felsőoktatási intézmény leendő hallgatói, akik nem tudják eldönteni, hogy melyik intézményt válasszák. Ilyenkor a kapott ár/érték arány figyelembevételével esetleg könyebben tud dönteni a leendő hallgató egy intézmény mellett vagy ellen.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A válaszokat befolyásoló tényezők

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Objektumok: I1, I2, I3, I4, I5 oktatási intézmény Attribútumok:
- felvételi ponthatár
- országos rangsor
- végzett hallgatók átlaga
- végzett hallgatók átlagfizetése

Az attribútumok a következő feltételezések alapján lettek kiválasztva:
- az oktatási intézmények statisztikát vezetnek arról, hogy egy adott évben mennyi a végzett hallgatók átlaga, ami azt jelenti, hogy az adott szakot elkezdő hallgatók közül mennyi azon hallgatók átlaga, akik "rendesen" (pl. 3 éves képzésnél 3 év alatt) be is fejezték az adott szakot.
- az oktatási intézmény statisztikát vezet arról, hogy a végzett hallgatóknak mennyi az átlagfizetése. Ebbe szintén csak azon hallgatók tartoznak bele, akik "rendesen" végezték el az adott szakot.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az eredményből a következőket lehet levonni: - A két "elit" intézmény a tandíjat nem csak a hallgatók arányából állapíthatja meg, hanem annak megállapításánál fontos szempont az "elismertség" is, ami az attribútumok között az "országos rangsor"-nál jelentkezik. - Látszik, hogy melyek azok az intézmények, melyek a megfelelő tandíjat kérik el a hallgatóktól (I1 ill. I4) illetve az is, hogy az "elit" intézmények lényegében akármennyit kérhetnének tandíjra, mindíg lesznek, akik oda jelentkezni fognak

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az eredményből a következőket lehet levonni:
- A két "elit" intézmény a tandíjat nem csak a hallgatók arányából állapíthatja meg, hanem annak megállapításánál fontos szempont az "elismertség" is, ami az attribútumok között az "országos rangsor"-nál jelentkezik.
- Látszik, hogy melyek azok az intézmények, melyek a megfelelő tandíjat kérik el a hallgatóktól (I1 ill. I4) illetve az is, hogy az "elit" intézmények lényegében akármennyit kérhetnének tandíjra, mindíg lesznek, akik oda jelentkezni fognak

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet