Téma:PalatinusMiklós
Tartalomjegyzék
- 1 A szakdolgozat címe
- 2 A feladat előtörténete, motivációk
- 3 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete és ennek értékelése (best practice)
- 4 A feladat által érintett célcsoportok
- 5 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 6 A tervezett megoldás bemutatása, avagy miben tervezi meghaladni a hallgató a best practice-t
A szakdolgozat címe
Mezőgazdasági termelés műszaki paramétereinek hatása a termelési eredményre, avagy termelési függvény létrehozása a tervezés bevételi hipotézisének bizonyítására a gép-optimumok számításának alapjaként
A feladat előtörténete, motivációk
Mivel a mezőgazdaság nem tartozik a magas jövedelmű gazdasági ágak közé, fontos, hogy minél inkább az optimum közelében történjen az erőforrások kihasználása. A termeléstechnológiák költségein belül a gépüzemeltetés költsége az egyik legjelentősebb, aránya 30-70% között alakul. (Az arány függ a kultúrától, a termelési ágtól, a gépesítés színvonalától, a táblák méretétől stb.) Mivel a szántóföldi növénytermesztésben a gépköltségek aránya igen magas, a gazdaság profitjának növelése, vagy egyszerűen életben tartása szempontjából fontos az optimális munkagép-összetétel meghatározása, melynek segítségével jelentős pénzmennyiség takarítható meg, amely fordítható a gazdaság fejlesztésére, így az elkövetkező években nyereségessé válhatnak hosszú távon is.
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete és ennek értékelése (best practice)
A döntéstámogató rendszereket segítő mezőgazdaságban alkalmazható modellek az optimalizáló módszerekre építenek. Ezek sajátossága, hogy a korlátozó tényezők között olyan tervalternatívákat alakítanak ki, ahol a tervcél valamilyen szélső értéket céloz meg – maximumot, vagy minimumot. Általában az optimumot szükséges keresni. A mezőgazdasági tervezéskor a jövedelem maximalizálását kell biztosítani, így a lehető legjobb termelési szerkezetet kell meghatározni. A módszerek szinte minden esetben matematikai programozási eljárások alkalmazását jelentik, amelyeknek elsődleges feltétele, hogy valamennyi a végső eredményre befolyást gyakorló tényezőt valamilyen formában számszerűsíteni szükséges.
De ez csak elméletben létezik, az alkalmazása gazdálkodók számára érthető-és használható módon nem áll rendelkezésre.
A feladat által érintett célcsoportok
Azon szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó kis-közepes és nagy gazdaságok, melyek az optimum közelében szeretnék használni műszaki berendezéseiket, s így elérni a lehető legmagasabb termésátlagot az adott körülmények között.