2008:Létszámtervezés
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A közszférában alkalmazottak létszáma és további létszám és gazdasági adatok közötti összefüggés vizsgálata hasonlóság elemzés módszerével, a KSH adatai alapján
A feladat előtörténete
A közszféra (a központi költségvetési szerveknél, valamint önkormányzatoknál foglalkoztatott közalkalmazottak és köztisztviselők) létszámának alakulása napjainkban egyre élesedő vitát vált ki. A „karcsúbb állam” hívei a létszámcsökkentésben az állami kiadások lefaragásának lehetőségét látják, míg a munkaügyi szakemberek és a szakszervezetek a munkanélküliség további növekedését, a jól képzett szakemberek elvesztegetését. Közszférában dolgozó és „újságolvasó” emberként is érdekel, hogyan vizsgálható, jelezhető előre a létszám alakulása.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A közszféra létszámának alakulását mindeddig nem úgy vizsgálták, mint a gazdasági helyezet, a munkavállalók szabad választása és mozgása következtében is kialakuló foglalkoztatotti számot. A jelenlegi gyakorlat ugyanis úgy tekinti, hogy a létszám központi döntésekkel tetszőlegesen alakítható, azaz elbocsátásokkal szinte bármilyen mértékben csökkenthető, az engedélyezett létszámkeret emelésével pedig rövid időn belül feltölthető. Ez a szemlélet figyelmen kívül hagyja a munkavállalói döntést, amely pedig egyre gyakrabban jelentkezik a közszféra önkéntes elhagyásában. (A létszámadatokat nem befolyásolja, de külön elemzést érdemelne, hogy a saját döntésük alapján távozók képzettségi szintje, nyelvtudása, szakmai tapasztalata valószínűsíthetően átlag feletti – hiszen az ilyen embereket fogadja szívesen a vállalkozói szféra.)
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A probléma megoldásához szükséges adatokat (alkalmazásban állók száma a költségvetésben, alkalmazásban állók száma összesen, egyéni vállalkozások száma, regisztrált gazdasági szervezetek száma, 15-74 éves népesség, munkanélküliek száma, GDP folyó áron) a KSH honlapján megtalálható, nyilvános adatbázisából gyűjtöttem. Az adatok a 2004-től 2007-ig terjedő időszakot fedik le, negyedéves bontásban. Kiválasztásukat szakmai szempontok (annak szakmai megítélése, hogy milyen tényezők lehetnek hatással a vizsgált létszámra), illetve az adatok konzisztenciájának követelménye (valamennyi adatnak rendelkezésre kell állnia a teljes vizsgált időszakban, negyedéves bontásban) befolyásolták.