2008:Jog

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen BobakH (vitalap | szerkesztései) 2008. június 16., 10:46-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

6 jogi ügyet vizsgáltam meg annak alapján, hogy az ügyfél perztizs, illetve anyagi megfontolás alapján dönt-e a bírósági ügy megindításánál, illetve a végrehajthatósága az ügynek mennyire befolyásolta a döntést.

A feladat előtörténete

Nemzetközi ügyvédi irodában dolgozom, a peres ügyekkel foglalkozó részen vagyok asszisztens. A feladat megoldásához az ügyvédek segítségét kértem, azt vizsgáltuk, hogy milyen szempontok döntenek egy per elindításakor. Természetesen több szempont kerül elemzésre, az ügyfél által mérlegelésre, ezek pl. :

1. az ügy jelentősége: ezt az ügyfélnek kell felismernie, hogy mennyire fontos neki a jogvita megoldása. jellemzően 2 faktor szokott az ügyfeleknél jelentkezni: vagy jelentős összegű a jogvita, a másik faktor a presztízs azaz, hogy az ügyfélnek lényegtelen az, hogy mekkora összeget nyer a lényeg az, hogy nyerjen, mert a vitában felmerült kérdés megoldása a lényeg elvi szinten (pl. példát statuálni a piacon a többi versenytársnak, vagy a munkavállalók felé egy munkaügyi perben).

2. ha az ügyfél tisztában van az ügy jelentőségével akkor rögtön felmerül-e: ha sikeres lesz a perben, akkor az végrehajtható-e: van-e vagyona az adósnak/ellenfélnek, vagy ha van is milyen országban van. vannak olyan országok (pl USA) amellyel Magyarországnak nincs nemzetközi egyezménye a kölcsönös végrehajtásról azaz hiába nyersz egy amcsi cég ellen itthon nem tudod az ítéletet végrehajtani az USA-ban (kivéve ha választottbíróság előtt vagy, mert a választottbírósági tételek ott is végrehajthatók). ilyenkor jön a következő szempont:

3. hol kell a pert elindítani (vitarendezés helyszíne): Magyarországon vagy külföldön. Ezt két tényező befolyásolja: 1. végrehajthatóság azaz, hogy a magyar bíróság ítélete a külföldi ellenfél ellen abban az országban, ahol az ellenfél vagyona van végrehajtható-e, 2. milyen jogot kell alkalmazni. Az 1. pont vonatkozásában pl. egy amerikai cég ellen a pereket érdemesebb az USA-ban indítani , de mondjuk az EU-n belül mindegy, mert az országok elismerik egymás bíróságai által hozott ítéleteket, A 2. pont ott jelentkezik, hogy ha a jogügyletre mondjuk magyar jog az irányadó akkor nem nagyon érdemes az USAban vagy Németországban indítani a pert, mert egy német bíró vagy ami bíró nagyon nehezen fogja tudni feldolgozni a magyar jogot, tanulnia kell, fordítani a jogeseteke stb, és ez egyrészt növeli a költségeket másrészt nagyon elhúzza az eljárást....

4. milyen bíróság előtt kell perelni: 1. rendes bíróság vagy 2. választottbíróság. ez mindig a felek kikötésétől vagy épp annak hiányából adódó szempont. a választottbírósági eljárás gyorsabb, szakszerűbb a feleknek nagyobb a mozgásterük, de ugyanakkor nagyon drága. Viszont további előny, hogy az választottbírósági ítéletek végrehajthatóságáról 135 ország írt alá közös egyezményt, így az majdnem minden országban végrehajtható. A rendes bíróság lassabb, de olcsóbb, néha szakszerűbb és felkészültebb. azt hogy a kell-e a per, ezen esetben az is szempont alperes vagy felperes leszel-e. ha pl. alperes s tudod, hogy a másik félnek van igaza, s jobb esélye akkor érdemesebb a rendes bíróság felé terelni az ügyet, mert jól el lehet húzni az időt vele, s néha a felperes ezen idő alatt csődbe megy, feladja a küzdelmet vagy hajlandó egyezséget kötni.

Persze ezeken a szempontokon kívül vannak még fontos kérdések is, mint pl. a költségek (mennyit hajlandó beletenni az ügyfél, megtérül-e a végén stb.), vagy az eljárás időtartama (milyen gyorsan vagy éppen milyen lassan lehet befejezni az eljárást) , de ennél a feladatnál a fenti 4 kérdést próbáltuk megvizsgálni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladat által érintett célcsoportok

A vizsgált ügyeket általánosítani ugyan nem lehet, inkább csak némi iránymutatást adhat a cégeknek, azonban természetesen mindig saját üzleti érdekeik alapján fogják eldönteni, hogy milyen megoldást választanak majd.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Mint azt már az előzőekben leírtam, az egyes ügyeknél a fenti szempontok megvizsgálása, értékelése igen fontos és döntő jelentőségű, hiszen akár nagyon sok pénz is múlhat ezeken.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet