BA3:Joghurt

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Ágnes (vitalap | szerkesztései) 2008. október 8., 21:51-kor történt szerkesztése után volt. (Objektumok (sorok))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy diszkont áruházban vásároltam különböző gyártók által készített joghurtokat, és a beltartalmi adatok, valamint az ár viszonyának alapján készítettem elemzést.

A feladat előtörténete

Családomnak és nekem is reggelink kedvenc kiegészítője a joghurt. Áruházakban, szupermarketekben rengeteg féle joghurtot lehet kapni. Az emberek nem igazán ismerik a különböző gyártókat, és azok termékeit. Sokan megszokásból veszik le a polcokról az ismert joghurtokat, szinte csak egy-két félére korlátozva a vásárlást. Nagyon sokan nem is vásárolnak, mert úgy gondolják drága, nem megfizethető.

A joghurt jótékonyhatást fejt ki a bélrendszerünkre, emésztésünkre. Rendszeres fogyasztása segíti fenntartani a bélrendszer baktérium flórájának egyensúlyát. Mivel immunerősítő hatása van, szerepet játszik a daganatok kialakulásának megakadályozásában. Csökken a vastagbélben található enzimek (ártalmatlan anyagokat alakítanak át rákkeltővé) aktivitása. Akik másnaposak, vagy sokat cigarettáznak azoknak is ajánlom a joghurt fogyasztását. Magasabb zsírtartalmú fajták növelik a gyomor ellenállását a káros anyagokkal, savakkal szemben. A joghurt a "fittség" egyik szimbóluma lett. A joghurt diéta nemcsak a felesleges kilóktól szabadít meg, de a fentieket figyelembe véve alacsony energiatartalma miatt gyomorbarát is.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A kedvenc PLUS Diszkont áruházamban vásároltam joghurtokat. Olyat is, amit ismertem, családom és én is mindennap fogyasztunk, és olyanokat is amelyeket reklámokban láttam, de még nem kóstoltuk, továbbá olyan terméket is vásároltam amelyről nem hallottam, nem ismertem.

A csomagoláson feltűntetett tulajdonságok alapján hasonlítottam össze őket. Ezek a tulajdonságok: Energiatartalom (kJ/kcal), fehérje tartalom, szénhidrát tartalom, zsírtartalom, ár.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Hat különböző gyártó termékét elemeztem., hat attribútum alapján, amelyek a termékek csomagolásán megtalálhatók.

  • ZOTT (Jogobella)
  • LANDMILCH (Probiotikus joghurt)
  • DANON (Könnyű és finom)
  • SPAR (Natur joghurt)
  • S-FRUTTISSIMO (Krém joghurt)
  • NORBI UPDATE

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az attribútumok meghatározásakor a termékek csomagolásán

  • Energiatartalom (kJ/100g)
  • Energiatartalom (kcal/100g)
  • Fehérje tartalom (g/100g)
  • Szénhidrát tartalom (g/100g)
  • Zsírtartalom (g/100g)
  • Ár (HUF/doboz)

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat célcsoportjába a gyerekektől az idős emberekig - egy éves kortól életünk végéig - mindenki beletartozik, aki egészségesen akar élni, egészségtudatosabban szeretne étkezni!

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A beltartalom és az ár arányai, valamint a paraméterek egymáshoz hasonlítása segíthet megismerni a kevésbé ismert termékeket, illetve segíthet kiválasztani a számunkra legmegfelelőbb terméket. (Pl: fittség, illetve joghurt diéta esetében a zsírszegény termék választása a megfelelő, viszont másnaposságra kitűnő ellenszer a magasabb zsírtartalmú joghurt)

Danon termék vásárlásával hozzájárulhatunk a daganatos betegségben szenvedő gyermekek életminőségének javításához kezelésük alatt csakúgy, mint a rehabilitáció időszakában. A "Tegyünk együtt a gyermekekért" program keretében a Danone Kft. minden egyes eladott Könnyű és Finom terméke után 1 Ft-ot adományoz a daganatos gyermekek gyógyítása és rehabilitációja céljából.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásának lépései:

1. Adatgyűjtés

  • A termék csomagolásán található adatokat dolgoztam föl.

2. META-adatbázis készítés

  • A gyűjtött adatok alapján készítettem el a DATA táblát, amely tartalmazza a forrás adatokat és a kiegészítő információkat.

3. PIVOT kimutatás elkészítése

  • Az alapadatok táblázatból kimutatás varázsló segítségével elkészítettem a PIVOT táblát. Szintén a kimutatás varázsló segítségével készítettem egy ellenőrző táblát, amely megmutatja, hogy a DATA táblában elgépelés, duplikáció nem történt.

4. Rangsorolás készítése

  • Az attribútumok alapján, sorszám függvény alkalmazásával a fontossági sorrendet és arányt foglaltam táblázatba. Fontos, hogy azonos értékeket, azonos számokkal jelöljünk.

5. Lépcsők táblázat készítése

  • A Solver kimeneti paramétereit tartalmazza.

6. CoCo táblázat készítése

  • FKERES fügvénnyel hivatkozik a lépcsők táblázatra. A CoCo táblázat eleme az eltérés oszlop, valamint annak négyzetösszeg függvény segítségével feltöltött összege. A Solver célcellája ez a mező. Az ítélet oszlop tartalmazza az egymásba ágyazott HA függvény értékeit.

7. Szórás és átlag függvényekkel való kiegészítés, valamint a számítások elvégzése

  • Szórással kimutattam, hogy az értékek a várható értéktől milyen mértékben térnek el.
  • Az átlag egyszerű számtani közép érték.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A CoCo táblázatban az utolsó oszlopban található az ítélet, amely az alábbi értékeket tartalmazza:

  • olcsó
  • értékarányos
  • drága

Olcsó:

LANDMILCH (Probiotikus joghurt)
NORBI UPDATE
S-FRUTTISSIMO (Krém joghurt)
SPAR (Natur joghurt)

Értékarányos:

ZOTT (Jogobella)

Drága:

DANONE (Könnyű és finom)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Hasonlóság elemzéssel, különböző attribútumok alapján könnyebben tudunk választani a termékekből. Nem kell végigjárni az összes joghurtot forgalmazó üzletet.

A termékek jellemzése azonban, pontosabb lenne, ha egyéb paramétereket is figyelembe vennénk. Például a vásárlók szubjektív értékelését, közértek, szupermarketek, hipermarketek eltérő árait, kiszerelés gazdaságosságát.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet

Dr.Pitlik László: Üzleti informatika jegyzet, Gödöllő (2007)

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Ba3_Ati

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:sbebe

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:terepj%C3%A1r%C3%B3k