BA3:Hőszigetelés
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Milyen vastagságú hőszigetelő anyagot válasszunk ?
A feladat előtörténete
Különböző vastagságú hőszigetelő lemezt kell alkalmazni a homlokzaton, a padlóban és a tetőben, mert az egyes irányokban más-más az épület hőleadása. Hatékony hőszigetelés csak jelentős vastagságú hőszigetelő anyagtól várható el. Megnyugtató megoldást csak akkor kapunk, ha az évek alatt egyre emelkedő energiaárak mellett is gazdaságosan tudjuk működtetni otthonunkat. A régi építésű épületeknél vagy nem volt még jó minőségű hőszigetelő anyag vagy nem foglakoztak a jó minségű hőszigeteléssel mert az energia árak sokkal alacsonyabbak voltak. Nem kell senkit sem emlékeztetni arra, hogy hol vannak ma már az akkori energiaárak...
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Előrelátó emberek nem a pillanatnyi igényeik szerint építik a házukat, hanem 20-25 évre terveznek. Ahhoz pedig nem kell különösen nagy előrelátás, hogy belássuk: a fűtési költségek a jövőben sem fognak csökkenni. A földgáz árát ugyan nem mi szabjuk meg, de eldönthetjük, mennyit fogyasztunk belőle. Nagyon fontos a szerkezetéhez igazodó hőszigetelési anyagok költséghatékony használata. A gyengén szigetelt falak belső felületének hőmérséklete nagyon alacsony, rossz esetben elérheti a 12-13 fokot is. Ilyenkor az emberi test sugárzásos hőleadása a fal irányában fokozott lesz, amit mi úgy érzünk, mintha "húznának" az ablakok, és nem érezzük magunk komfortosan. Hőszigetelés után, a megemelt felületi hőmérséklet révén csökken ez a többlet energia veszteség, és így nem kell a levegő hőmérsékletét sem indokolatlanul magasra emelni, hanem a szokásos, a komfort zónának megfelelő, 18-24 Celsius fokos léghőmérséklet mellett is jól érezzük magunkat. A hőszigeteléssel tehát akár 5-6 Celsius fokkal alacsonyabb hőmérsékletre kell melegíteni a levegőt, ami további tüzelőanyagot megtakarítást jelent. A rövidtávú előny: kellemes klíma. A hőszigetelőanyag-gyártóktól gyakran kérdezik, hogy egy utólagos hőszigetelés mikor térül meg? A kérdésre sokféle válasz létezik, attól függően, hogy mit, mikor és hogyan hőszigetelünk; az energiaár várható változásától kezdve a kamatlábakig bezárólag sok tényező befolyásolja. Épületeink hőszigetelése nemcsak gazdasági kérdés, hanem a környezeti veszélyforrások okaira és következményeire is hatással bíró tényező. A hatékony hőszigetelés által megtakarítható fűtési igény egyszersmind a globális felmelegedést okozó széndioxid-kibocsátást is csökkenti, takarékoskodik a kőolajkészletekkel. Ebben az értelemben a hőszigetelés méretezése, a használt anyagok kiválasztása, a beépítés módja mind olyan kérdések, melyek hatással vannak környezetünkre. Hosszútávú előny: megőrzi környezetünket a jövő generáció számára.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok)
Sorokban találhatók a megoldási lehetőségek kombinációi valamint az ezekre adott válaszok.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Oszlopokban találhatók a kérdések melyekre a felhasználó válaszol.
Szerkezet típusa: Milyen építési szerkezetreszeretnénk a hőszigetelést alkalmazni ?
Építés típusa: Új vagy meglévő épület ?
Szigetelő anyag típusa: A gyártó által a különböző építészeti szerkezethez ajánlott hőszigetelési anyagok típusai.
A feladat által érintett célcsoportok
Építtetők , lakásfelújítók akik fontosnak tartják az otthonuk költség hatékonyabb fenntartását.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A program kérdéseire adott válaszokból gyorsan és egyszerűen megkaphatjuk a felhasználni kívánt hőszigetelő anyag vastagságát.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A 3 kérdésre adott válasz alapján egy egyszerű felhasználó is megkapja a kívánt eredményt és már felkészülten tud tárgyalni az épület kivitelezőjével. Nem megfelelő válasz esetén a program hibaüzenetet küld.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A megkapott eredmény ismeretében könnyebb a költségek kiszámítása és elkerülhető az alul és felül méretezés. Költség hatékonyabb és gyorsabb a hőszigetelés kiválasztása. A felhasználó amennyiben nem Ő az aki az építést végzi könnyebben ellenőrizheti afelhasznált anyagok mennyiségét a hőszigetelő anyag vastagság ismeretében.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A programot tovább lehetne fejleszteni, hogy az épületeknél alkalmazott anyagok hőátbocsátási tényezőit is vegye figyelembe. Ekkor nem csak egy általános adatot kapnánk hanem már épületre szabott eredménnyel tudnánk dolgozni.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A módszer gyorsabb választ ad a hőszigetelő anyag vastagságára mintha a nyomtatott dokumentumokat kellene átnézni és összehasonlítani az adatokat.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Más szigetelő anyag gyártő cégek is tesznek ajánlatot a hőszigetelő anyagokra de programot nem találtam ami kiszámolja az anyagok és szerkezet ismeretében a felhasználandó hőszigetelő anyag vastagságot. nyilatkozat és kitöltési segédlet