BA3:autógumi
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
10 különböző autógumi vizsgálata ár/teljesítmény arány alapján hasonlóságelemzés módszer segítségével
A feladat előtörténete
A világon mindenhol fontos kérdés az autógumik vizsgálata. Nagyon sok autó van itt Budapesten, és akár más külföldi országban is. Mi más lenne fontosabb ahhoz biztosak legyünk az autónkban, mint az, hogy tudjuk biztosan fut az autó a betonon. Ebben a fontos kérdésben szeretnék az emberek segítségére lenni, minthogy melyik a legjobb választás a rengeteg féle gumi szempontjából.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Manapság nehézségeket okoz az embereknek a megfelelő autógumi kiválasztása. Éppen ezért sokszor előfordul, hogy az emberek tanácstalanul lépnek be az üzletbe. Ezért az árért, amit kifizetek jó ez a gumi? Esetleg, van hasonló tulajdonságokkal rendelkező gumiabroncs kicsit olcsóbban? Honnan tudjam, hogy mennyi kilométerig jó egy autógumi? Milyen gyorsan kopik az autógumi? Mire jó a sebesség illetve a súlyindex? Sokakban merülnek fel ezek a kérdések. JOGOSAN!! Ezek a kritériumok pedig fontosak egy jó gumi-választásnál. A vizsgálat során kiderül, hogy a legtöbb autógumi ár/érték arányos. Viszont van ami drágább, és ami olcsóbb. Igaz nem nagy százalékban. A gumiabroncsok minden kategóriában jelentős eltérést mutattak az ár tekintetében. Ezért nem könnyű kiválasztani a megfelelő terméket a megfelelő áron. Sajnos a mai világban az emberek a márkát vásárolják meg, pedig az nem mindig függ össze a minőséggel. Tanulmányom is jól mutatja, hogy sok tényező van, ami a minőséget befolyásolja. Ezek közül választottam ki amit fontosnak tartottam. A sebességindex és a súlyindex megmutatja azt a legnagyobb értéket, amivel az autógumi még biztonságosan fut az úton. A különböző útviszonyokat, a zajártalmat illetve az üzemanyagfogyasztást pontokkal határoztam meg. A pontok intervalluma 0 és 5 közé esik. Értelemszerűen a 0 a legrosszabb, az 5 pedig a legjobb minősítés. Ezek alapján tanulmányom a következő.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Adataimat, főképp a www.gumi-world.hu és a www.adac.de oldalakról nyertem. De rengeteg oldalt találtam, ami az autógumik kérdésel foglalkozik. Örömmel tapasztaltam, hogy nem én vagyok az egyetlen, aki fontosnak tartja ezt a problémát. Rengeteg gumiabroncs létezik, melyek árai nagyon különbözőek. Nem beszélve a nagy árdifferenciáról. Nem találtam két különböző márkájú autógumit ugyanazon árral.
Objektumok (sorok)
Kérdőívem alapján állítottam össze a megvizsgált autógumikat. Kiválasztottam, hogy a megkérdezettek nagyobb többsége milyen gumit használ, illetve, hogy melyik autógumikat ismer vagy hallott róla, netalán már használta is. Ezek alapján a 10 vizsgált autógumi-márkám:
-Barum
-Bridgestone
-Continental
-Debica
-Dunlop
-Firestone
-Goodyear
-Michelin
-Pirelli
-Taurus
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Többféle szempont alapján vizsgáltam meg a fenti elemeket. Ilyen a sebességindex (SI), a súlyindex (LI), a különböző útviszonyok alapján, mint a jeges (pont), havas (pont), száraz(pont), illetve nedves (pont) úton, a gumi zajkibocsátása (pont) szerint, valamint az üzemanyag-fogyasztása (pont) alapján. A sebesség- és súlyindex kivételével a szempontokat pontokkal határoztam meg, melyeket az adac.de oldalról kaptam meg. A sebességindex (SI) (km/h)egy változó tényező, amely az autó végsebességét határozza meg adott gumival felszerelve. A súlyindex (LI) (kg)hasonlóképp határozható meg, de itt a gumi maximális terhelhetőségét mutatja.
A feladat által érintett célcsoportok
Tanulmányommal az autós társadalmat szeretném megszólítani. Azokat akiknek fontos az autója, fontos hogy milyen autógumival rendelkezik járműve. A sokféle márka tekintetében nehéz a döntés "melyiket is válasszam?". Ebben a fontos kérdésben szeretnék segíteni. Feladatomban megtaláltam a számomra legoptimálisabb autógumit, de vajon ez mindenkinek megfelel? Jogos a kérdés! A 10 szempont alapján, amit leírtam mindenki eldöntheti számára melyik a fontos.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Tanulmányom segítséget nyújthat az autós társadalomnak, illetve a leendő autósoknak is. Nem kell órákat tölteni az internetháló világában, illetve nem kell a különböző autógumi-boltokat végigjárni, hogy adatokat gyűjtsenek. Ezzel időt és pénzt spórolnak meg. A feladat relatíve objektív és gyors.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A legoptimálisabb választáshoz az alábbi módon jutottam el: Először is adatokat gyűjtöttem, legfőképpen az internetről. Ezekből kérdőívet szerkesztettem, mely fő kérdése, hogy melyek a legismertebb autógumik Magyarországon. A kérdőívet rendezve jutottam el a fent említett 10 gumiabroncs-márkához. Ezeket egy meta-adatbázis segítségével rendeztem.
Következő lépésem a Pivot tábla létrehozása, ami nem más mint egy kimutatás (ellenőrzés céljából). A kimutatások interaktív módon lehetővé teszik nagy mennyiségű adat összesítését. A kimutatásokkal részletes elemzéseket készítettem a számszerű adatokról, és nem várt kérdésekre is választ kaphatok belőle. Ezt mutatja benne a második tábla is, ami megmutatja, hogy az első táblában lévő cellákhoz hány adat tartozik. Hibás lenne a kimutatás, ha a Darab/Érték táblában 2-es (ami azt jelenti, hogy két érték tartozik a cellához, amit a összeadott) vagy semmilyen érték nem lenne( azt jelenti, hogy ahhoz nem tartozik érték vagyis hibás a Data táblázat).
Utána következik a Primer adatok kinyerése a Pivot táblából. Majd ezek rangsorolása. A Rangsor elemzési módszer táblázatban jeleníti meg egy adathalmaz egyes értékeinek tényleges rangsorát, így vizsgálható az adathalmaz értékeinek egymáshoz viszonyított helye. Az eszköz a SORSZÁM munkalapfüggvényt használja. A SORSZÁM függvény nem számol ismétlődő értékekkel.
A rangsorolás után következik, hogy a SOLVER bővítmény segítségével meghatározzuk az optimális árat. A SOLVER bővítmény használatával megkeresheti a munkalap egy cellájának – a célcellának – az optimális értékét egy képlethez.
A Solver egy cellacsoportot kezel, amelynek cellái kapcsolatban vannak a célcella képletével. A felhasználó által megadott változó cellák – a módosuló cellák – értékét úgy alakítja, hogy a célcella képletével megadott eredményt hozzák létre. A bővítmény által a modellben használható értékek behatárolására korlátozásokat lehet alkalmazni, amelyek hivatkozhatnak a célcella képletét befolyásoló más cellákra is. Ilyen tanulmányomban, hogy a módosuló cellák, valamint a módosuló cellák különbségei nem lehetnek kisebbek, mint nulla.
A SOLVER használata után Fkeres függvényt használtam. A függvény egy tábla első oszlopában keres egy megadott értéket, és a táblázattömb egy másik oszlopának azonos sorából vett cella tartalmát adja eredményül. Ennek végeredménye-képpen kapjuk meg a becslés értékét. Az Fkeres függvényt a COCO táblában találjuk meg, ami megmutatja, hogy az egyes attribútumok, mennyi forint értékben vesznek részt az egész értékből. Vagyis például a Ft-os Barum autógumi értékéből Ft-ot tesz ki a sebességindex értéke.
Végül, de nem utolsó sorban megkapjuk a becsült és tényleges ár eltérését Ft-ban és %ban is.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az általam kiválasztott 10 autógumi esetén a következő eredmény született. Az online elemzés azt mutatja, hogy 6 gumiabroncs esetében a becsült és a tényleges ár eltérése nulla, tehát annyit ér a gumiabroncs, amennyiért kínálják, vagyis ár/érték arányosak. A további 4 gumiabroncs közül kettő lett alul értékelt (ami a Dunlop és a Taurus) és kettő felülértékelt (Goodyear és a Pirelli). A "nyertes" a Dunlop gumiabroncs lett, ami 2%-kal kerül kevesebbe, mint a becsült érték. Számszerűsítve Ft-tal kerül kevesebbe. A második helyen a Taurus márka lett, aminek személy szerint örülök, hiszen egy magyar termékről van szó. A Taurus 1%-kal kerül kevesebbe, mint a becsült érték. Harmadik helyezettet nehéz kijelenteni, véleményem szerint a 6 ár/érték arányos autógumi mind az. Utolsó helyre Goodyear került -2%os árkülönbséggel. A különbségek nem túl nagyok, de sajnos a mai világban mégiscsak számolnunk kell vele.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Érdekességnek tartom, hogy a nyertesként kihirdetett Dunlop márka Kopás indexe, ha nem is az utolsó, de a vége felé van a rangsorban. A sebesség index, a száraz út és a zaj tekintetében elől, a többi kritériumnál átlagos szinten mozog. Viszont az arányos értékű Barum értékeit tekintve előnyös helyen áll. Mégsem került a dobogóra felső fokára. Természetesen az autók tulajdonosainak nem kötelező ezt megoldást választani, én csak a választás könnyítésére dolgoztam ki tanulmányomat.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Tanulmányom azoknak az autótulajdonosoknak, akiknek már konkrét elképzelése van, vagy jellemző rájuk a márkahűség, netalán már többször is vásároltak ugyanolyan márkájú gumiabroncsot nem igazán veszik figyelembe ezt az elemzést. Még akkor sem, ha az általa választott autógumi alul értékelt vagy felülértékelt.
Az elemzés akkor lesz eredményes, ha a embereknek nincsenek konkrét elképzeléseik, ezáltal a leginkább rászorultak a végeredményre és az ár-teljesítmény alapján kapott legjobb gumiabroncs mellett voksol és ez az elemzés határozza meg döntését.
Feladatomban csak valós (adott időpontban érvényes) és mindenki számára elérhető adatok találhatók.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
A lépcsős függvény segítséget nyújt adott tulajdonságú gumiabroncsok összeállítására, megmutatja, hogy adott tulajdonság milyen mértékben befolyásolja az árakat. Valamint megadja adott ár mellett milyen tulajdonságokat kell hogy tartalmazzon a termék.
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
http://web.archive.org/web/20030830161717/www.auto2.hu/a2-web01-2/teligt/ertekeles.htm
http://web.archive.org/web/20031220212340/www.auto2.hu/gumiteszt0312.htm
http://automanager.hu/tanacsok/20081123_teligumi_teszt_teli_gumi/3.aspx
http://automanager.hu/tanacsok/20071009_adac_teli_gumi_teligumi.aspx