BA3:otp

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen BelákAndrás (vitalap | szerkesztései) 2008. december 2., 14:13-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)

OTP Lakáslízning

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Az OTP Lakáslízing igénybevétele esetén mennyi lesz a havi törlesztőrészlet?

A feladat előtörténete

Azért választottam ezt a témát, mert igen nagy jelentősége van a lakásvásárlásban, hiszen manapság nem mindenkinek van elegendő készpénze ingatlanvásárláshoz, így sokan fordulnak a bankhoz hitelért. Mindenki számára a lakásvásárlás egy komoly döntés, így az ahhoz szükséges hitelt nem mindegy, hogy hol veszi igénybe. Abban nyújtok segítséget hogy egy meghatározott hitelösszegnél, adott körülmények mellett mennyi lesz a havi törlesztőrészlet, amivel a jövőben lehet kalkulálni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Milyen formában/módon lehet ma hozzájutni az információkhoz?

Interneten keresztül, például: www.otp.hu, Telefonon, vagy személyesen felkereshető a bank bármely fiókja, ahol részletes tájékoztatást adnak a hitelekről. Előbbi az egyszerűbb és gyorsabb lehetőség, elvégre néhány kattintás után rendelkezésre áll az információ. Utóbbi megoldás pedig jóval időigényesebb: telefonon rendszerint sokat kell várni az ügyintézőhöz való bekapcsolásra, s nem biztos, hogy ő választ tud adni a kérdésre. Személyes megkeresés esetén pedig az oda- és hazautazás, valamit a bankokban várakozással eltöltött idő kárba vész.

Az én helyzetemben úgy alakult, hogy először az interneten próbáltam információhoz jutni, de menet közben felmerültek kérdések,Pl: "A válság ideje alatt világlízinget igénybe lehet-e venni?", amire a honlap bonyolutsága miatt nem találtam meg a választ. Prábólkoztam a keresővel, ahova kulcsszavakat írtam be, pl: világlízing+válság. Ezek után telefonon érdeklődtem, ahol 3 percig kellett várni mire a gép kapcsolta az ügyfélszolgálatot, ahol kérdéseimre bizonytalan választ kaptam, majd kapcsoltak egy másik ügyfélszolgálathoz, ahol szintén 3percet kellett várnom mire újra feltehettem a kérdésemet, amire 2percen belül megkaptam a választ. Ismerősöm személyesen bement a hozzá legközelebbi OTP fiókba, majd sorszámot húzott. Fér óra várakozás után sorrakerült, ahol megtudhatott minden információt a világlízingről, az euro árfolyamáról.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A jogi megfogalmazás és ennek megértése elég nehéz, és az abban leírtak alapján elég időigényes papíron kiszámolni a havi tölesztőrészletet, ebben ad segítséget a szakértői rendszer

A feladat által érintett célcsoportok

Bárki, aki hitelt szeretne igénybevenni és nem tájékozott a hitelek terén.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Egyszerűsége miatt mindenképp hasznos, mindössze az igényelt hitel összegét és 5 egyszerű információ megadásával a felhasználó megkapja a választ.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A témaválasztás éppen aktuális a környezetemben, ismerősöktől sok információt gyűjtöttem erről a témáról.

A rendelkezésre álló források alapján a szükséges információkat táblázatba szedtem. A táblázat normalizálása után kerülhetet sor a felhasználói felület kialakítására. Ennek során áttekinthetőségre és könnyű kezelhetőségre törekedtem.

A fogyasztási egységek kiszámítása RÉSZLET függvény használatával történt. A hitelek összegének kiszámításához a VKERES függvényt használtam fel. A nem kívánt felhasználói beavatkozások elkerülése érdekében lap- és cellavédelmet állítottam be és a számítás alapjául szolgáló adatokat tartalmazó oszlopokat elrejtettem.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A szakértői rendszer eredményként a hitelösszeg rovatban a bevitt adatok alapján kiszámított havi törlesztőrészlet számszerű értékét jeleníti meg.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Sokan vannak akik nem értenek a hitelek kalkulálásához és nem tudják kiszámolni, hogy vajon mennyi lesz a havi törlesztőrészlet. Ezért az általam készített szakértői rendszer megkönnyíti a számításokat ebben a témakörben, és csak pár kérdésre kell válaszolnia a hitelösszeg megadása után.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Érthetőség probléma: a bináris kódolás nem annyira átlátható Egyértelműség probléma: a felhasználó nem tud egyértelműen dönteni a kérdéseknél, hogy hova tartozik Értelmezési probléma: a rendszer bizonyos szintű pénzügyi tudást igényel

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

http://erstebank.hu/hu/10016881.html

nyilatkozat és kitöltési segédlet