BA3:autógumi
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
10 különböző téli autógumi vizsgálata ár/teljesítmény arány alapján hasonlóságelemzés módszer segítségével
A feladat előtörténete
A világon mindenhol fontos kérdés az autógumik vizsgálata. Nagyon sok autó van itt Budapesten, és akár más külföldi országban is. Mi más lenne fontosabb ahhoz biztosak legyünk az autónkban, mint az, hogy tudjuk biztosan fut az autó a betonon. Ebben a fontos kérdésben szeretnék az emberek segítségére lenni, minthogy melyik a legjobb választás a rengeteg féle gumi szempontjából.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
"Az élet védelme és családja biztonsága autógumi ezrekben mérve elenyésző, életben mérve viszont felbecsülhetetlen érték!" (Lariva Kft)
Az autógumi vásárlásnál, legyen az téli gumi, téli terep gumi, vagy akár nyári gumi, mindig a biztonsághoz vezető legjobb megoldás a jó megoldás.
Eme problémával sokan foglalkoztak, illetve foglalkoznak még rajtam kívül. Ilyen például a német autóklub, az ADAC, aki minden évben teszteli a téli, illetve a nyári autógumikat, valamint az autókat egyaránt. Azok a gumiabroncsok, melyek minden téli időjárási viszonynak megfelelnek három csillagot kapnak az ADAC-tól. A vizsgált gumik közül, a 13 hüvelykes 155/70-es méretből (18 gumiabroncs) csak a Dunlop DP Winter Response és a Contintental TS 800 kapott három csillagot. Míg a 16 hüvelykes 205/55 méretű modelleknél (16 gumit vizsgáltak), az új Michelin Primacy Alpin P A3 és a Dunlop SP Sport 3D érdemelte ki a legjobb osztályzatot. A négy különösen ajánlott gumiabroncson túl, 18 további az ajánlott, és nyolc a bizonyos körülmények között ajánlott kategóriába került.(2008.11.18, forrás: http://www.automenedzser.hu/tanacsok/20071009_adac_teli_gumi_teligumi.aspx) Érdemes még elolvasni a német újság, az AutoBild cikkeit, mert ők is nagyon hasznos tanácsokat vázolnak fel.
A független cégek által végzett tesztek eredményei általában fontos szerepet játszanak az autótulajdonosok téligumi-választásában. Európában a téli abroncsok a teljes piac 30%-át teszik ki. Néhány országban, mint például Ausztriában, Svédországban, Finnországban és a balti államokban a téli gumik használatát törvény írja elő, de máshol is kötelező lehet a téli abroncs, ha az útviszonyok azt indokolják. A Goodyear és a Dunlop összesen kilenc független európai téligumi-teszten ért el kiemelkedő eredményt, így a két abroncsmárka minden bizonnyal a vásárlók első számú választása lesz a téli szezon kezdetén.(2008.11.05, forrás: http://www.autogumibolt.hu/hirek/81_Gumi_teszt.html)
Az AM Automese (olasz autómagazin) és a TÜV által közösen készített teszt célja: megvizsgálni az abroncs élettartamát téli körülmények között, amikor a hó, az eső és az alacsony hőmérséklet keményen próbára teszi a téli abroncsot és meghatározni, hogy mely abroncsnak van a leghosszabb élettartama, melyikkel lehet a legtöbb kilométert megtenni a teljes elkopásig. Az eredmények: 195/65 R15 91H méretben Michelin Alpin 3 44.900km Michelin Alpin 2 41.156km Pirelli Winter 190 Snowcontrol 32.550km Dunlop SP Winter Sport 3D 31.590km (2008, forrás: http://www.gumidirekt.hu/index?page=gumiteszt&begin=teligumi-futasteljesitmeny-teszt)
Érdemes tehát megnézni a különböző oldalakat a téligumi vásárlás előtt, a hasznos tanácsok elsajátítására.
A szakirodalom alapján sok győztest hirdethetnénk, hiszen a különböző szempontok szerint nagyon különböző az autógumi is. Összehasonlítás alapján a legtöbb első helyezést, illetve a rangsor alapján előkelő helyeket szerzett a DUNLOP autógumi márka. Második helyezettnek pedig a Michelin-t mondhatnánk. Több cikk olvasása közben jutottam erre a következtetésre, mely cikkeket alul hivatkozva meg lehet tekinteni. Valamint tanulmányom is hasonló eredményeket mutatott.
Tehát a 2008-as év téligumija a DUNLOP.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Adataimat, főképp a www.gumi-world.hu és a www.adac.de oldalakról nyertem. Nagyon sok oldalon foglalkoznak az autógumikkal. Az autógumit főképpen a márka és az ár alapján választják ki az emberek. Pedig nem hiába végeznek különböző teszteket az autógumikról. Feltüntetik még a sebesség- és súlyindexet is. Nagyon sokféle autógumi van a piacon. Köztük nem egyszerű a választás.
Objektumok (sorok)
Kérdőívem alapján állítottam össze a megvizsgált autógumikat. Kiválasztottam, hogy a megkérdezettek nagyobb többsége milyen gumit használ, illetve, hogy melyik autógumikat ismer vagy hallott róla, netalán már használta is. Ezek alapján a 10 vizsgált autógumi-márka:
-Barum
-Bridgestone
-Continental
-Debica
-Dunlop
-Firestone
-Goodyear
-Michelin
-Pirelli
-Taurus
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Többféle szempont alapján vizsgáltam meg a fenti elemeket. Ilyen a sebességindex (SI), a súlyindex (LI), a különböző útviszonyok alapján, mint a jeges (pont), havas (pont), száraz(pont), illetve nedves (pont) úton, a gumi zajkibocsátása (pont) szerint, valamint az üzemanyag-fogyasztása (pont) alapján. A sebesség- és súlyindex kivételével a szempontokat pontokkal határoztam meg, melyeket az adac.de oldalról kaptam meg. A sebességindex (SI) (km/h) egy változó tényező, amely az autó végsebességét határozza meg adott gumival felszerelve. A súlyindex (LI) (kg) hasonlóképp határozható meg, de itt a gumi maximális terhelhetőségét mutatja.
A feladat által érintett célcsoportok
Tanulmányom eredménye azoknak azaz autós társaimnak nyújthat hasznosságot, melyek a téli hónapokra, tehát a közeljövőben kívánnak autógumit vásárolni. Azokat akiknek fontos az autója, fontos hogy milyen autógumival rendelkezik járműve. Azaz a dolgozat a különböző amutógumikat hasonlítja össze ár-teljesítmény arányuk szempontjából, majd rangsorolja őket, hogy ezzel is megkönnyítse a nem éppen egyszerű döntést a vásárlóknak. A sokféle márka tekintetében nehéz a döntés "melyiket is válasszam?". Ebben a fontos kérdésben szeretnék segíteni. Feladatomban megtaláltam a számomra legoptimálisabb autógumit, de vajon ez mindenkinek megfelel? Jogos a kérdés! A 10 szempont alapján, amit leírtam mindenki eldöntheti számára melyik a fontos.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Tanulmányom segítséget nyújthat az autós társadalomnak, illetve a leendő autósoknak is. Nem kell órákat tölteni az internetháló világában, illetve nem kell a különböző autógumi-boltokat végigjárni, hogy adatokat gyűjtsenek. Ezzel időt és pénzt spórolnak meg. Viszont ha rendelkezésükre állnak hasonló ilyen tanulmányok, melyben kérdéseikre bizonyított választ kapnak, biztosan segítséget nyújt mindennapi életük, netalán munkájuk megkönnyítésére és felgyorsítására. Természetesen senkit nem kötelezek arra, hogy mostantól eme tanulmány legyen számára mérvadó és így döntsön, én csak egy lehetséges megoldást vázoltam fel. A döntés megkönnyítésére. Leginkább azoknak a rétegeknek jelent ez a tanulmány hasznosságot, akik tudják, hogy autógumijukat le kell cserélni, vagy újat kell venni, de nem tudják megkülönböztetni a különböző márkákat egymástól, nem tudják mely szempontok alapján érdemes rangsorolni őket. A feladat relatíve objektív és gyors.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A legoptimálisabb választáshoz az alábbi módon jutottam el: Először is adatokat gyűjtöttem, legfőképpen az internetről. Ezekből kérdőívet szerkesztettem, mely fő kérdése, hogy melyek a legismertebb autógumik Magyarországon. A kérdőívet rendezve jutottam el a fent említett 10 gumiabroncs-márkához. Ezeket egy meta-adatbázis segítségével rendeztem.
Következő lépésem a Pivot tábla létrehozása, ami nem más mint egy kimutatás (ellenőrzés céljából). A kimutatások interaktív módon lehetővé teszik nagy mennyiségű adat összesítését. A kimutatásokkal részletes elemzéseket készítettem a számszerű adatokról, és nem várt kérdésekre is választ kaphatok belőle. Ezt mutatja benne a második tábla is, ami megmutatja, hogy az első táblában lévő cellákhoz hány adat tartozik. Hibás lenne a kimutatás, ha a Darab/Érték táblában 2-es (ami azt jelenti, hogy két érték tartozik a cellához, amit a összeadott) vagy semmilyen érték nem lenne( azt jelenti, hogy ahhoz nem tartozik érték vagyis hibás a Data táblázat).
Utána következik a Primer adatok kinyerése a Pivot táblából. Majd ezek rangsorolása. A Rangsor elemzési módszer táblázatban jeleníti meg egy adathalmaz egyes értékeinek tényleges rangsorát, így vizsgálható az adathalmaz értékeinek egymáshoz viszonyított helye. Az eszköz a SORSZÁM munkalapfüggvényt használja. A SORSZÁM függvény nem számol ismétlődő értékekkel.
A rangsorolás után következik, hogy a SOLVER bővítmény segítségével meghatározzuk az optimális árat. A SOLVER bővítmény használatával megkeresheti a munkalap egy cellájának – a célcellának – az optimális értékét egy képlethez.
A Solver egy cellacsoportot kezel, amelynek cellái kapcsolatban vannak a célcella képletével. A felhasználó által megadott változó cellák – a módosuló cellák – értékét úgy alakítja, hogy a célcella képletével megadott eredményt hozzák létre. A bővítmény által a modellben használható értékek behatárolására korlátozásokat lehet alkalmazni, amelyek hivatkozhatnak a célcella képletét befolyásoló más cellákra is. Ilyen tanulmányomban, hogy a módosuló cellák, valamint a módosuló cellák különbségei nem lehetnek kisebbek, mint nulla.
A SOLVER használata után Fkeres függvényt használtam. A függvény egy tábla első oszlopában keres egy megadott értéket, és a táblázattömb egy másik oszlopának azonos sorából vett cella tartalmát adja eredményül. Ennek végeredménye-képpen kapjuk meg a becslés értékét. Az Fkeres függvényt a COCO táblában találjuk meg, ami megmutatja, hogy az egyes attribútumok, mennyi forint értékben vesznek részt az egész értékből. Vagyis például a Ft-os Barum autógumi értékéből Ft-ot tesz ki a sebességindex értéke.
Végül, de nem utolsó sorban megkapjuk a becsült és tényleges ár eltérését Ft-ban és %ban is.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az általam kiválasztott 10 autógumi esetén a következő eredmény született. Az online elemzés azt mutatja, hogy 6 gumiabroncs esetében a becsült és a tényleges ár eltérése nulla, tehát annyit ér a gumiabroncs, amennyiért kínálják, vagyis ár/érték arányosak. A további 4 gumiabroncs közül kettő lett alul értékelt (ami a Dunlop és a Taurus) és kettő felülértékelt (Goodyear és a Pirelli). A "nyertes" a Dunlop gumiabroncs lett, ami 2%-kal kerül kevesebbe, mint a becsült érték. Számszerűsítve Ft-tal kerül kevesebbe. A második helyen a Taurus márka lett, aminek személy szerint örülök, hiszen egy magyar termékről van szó. A Taurus 1%-kal kerül kevesebbe, mint a becsült érték. Harmadik helyezettet nehéz kijelenteni, véleményem szerint a 6 ár/érték arányos autógumi mind az. Utolsó helyre Goodyear került -2%os árkülönbséggel. A különbségek nem túl nagyok, de sajnos a mai világban mégiscsak számolnunk kell vele.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Érdekességnek tartom, hogy a nyertesként kihirdetett Dunlop márka Kopás indexe, ha nem is az utolsó, de a vége felé van a rangsorban. A sebesség index, a száraz út és a zaj tekintetében elől, a többi kritériumnál átlagos szinten mozog. Viszont az arányos értékű Barum értékeit tekintve előnyös helyen áll. Mégsem került a dobogóra felső fokára. Természetesen az autók tulajdonosainak nem kötelező ezt megoldást választani, én csak a választás könnyítésére dolgoztam ki tanulmányomat.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Tanulmányom azoknak az autótulajdonosoknak, akiknek már konkrét elképzelése van, vagy jellemző rájuk a márkahűség, netalán már többször is vásároltak ugyanolyan márkájú gumiabroncsot nem igazán veszik figyelembe ezt az elemzést. Még akkor sem, ha az általa választott autógumi alul értékelt vagy felülértékelt.
Az elemzés akkor lesz eredményes, ha a embereknek nincsenek konkrét elképzeléseik, ezáltal a leginkább rászorultak a végeredményre és az ár-teljesítmény alapján kapott legjobb gumiabroncs mellett voksol és ez az elemzés határozza meg döntését.
Feladatomban csak valós (adott időpontban érvényes) és mindenki számára elérhető adatok találhatók.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
A lépcsős függvény segítséget nyújt adott tulajdonságú gumiabroncsok összeállítására, megmutatja, hogy adott tulajdonság milyen mértékben befolyásolja az árakat. Valamint megadja adott ár mellett milyen tulajdonságokat kell hogy tartalmazzon a termék.
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
http://web.archive.org/web/20030830161717/www.auto2.hu/a2-web01-2/teligt/ertekeles.htm
http://web.archive.org/web/20031220212340/www.auto2.hu/gumiteszt0312.htm
http://automanager.hu/tanacsok/20081123_teligumi_teszt_teli_gumi/3.aspx
http://automanager.hu/tanacsok/20071009_adac_teli_gumi_teligumi.aspx