BA3:Szivattyuk

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gyorgynora (vitalap | szerkesztései) 2008. december 13., 09:57-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)

Forrás

XLS

Úszókapcsolós szennyvízszivattyúk összehasonlítása ár-teljesítmény alapján hasonlóságelemzés segítségével

A feladat előtörténete

Közel két éve dolgozom egy csatornatisztító cégnél. A cég ipari és kommunális csatornák, víznyelők tisztításával, ipari hulladék szállításával foglalkozik. A megnövekvő piaci igények és az erősödő versenyhelyzet miatt a cég új gépek, berendezések beszerzését tervezi. Bővíteni szeretné profilját is, a lakosság piaci igényeit is szeretné kielégíteni. Éppen ezért a beszerzések egyik tétele: úszókapcsolós szennyvízszivattyú vásárlása. Mivel a cég fő tevékenysége eddig az ipari csatornatisztítás volt, nem biztos, hogy pusztán a technikai paraméterek áttanulmányozásával a legjobb modell mellett döntenénk. Éppen ezért hasznos segítség ebben a helyzetben a hasonlóságelemzés.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Eddig a beszerzési osztály feladata volt, hogy eldöntsék melyik szennyvízszivattyút szerezze be a cég. A beszerzési osztályon dolgozók összegyűjtötték és táblázatba foglalták az alapadatokat. A beszerzési osztályon dolgozó kollégák csak az átbocsájtó képességet vették figyelembe, mint meghatározó tényezőt. Döntésüket úgy hozták meg, hogy az átbocsájtó képesség és az ár hányadosát vették és ezen hányadosok közül a legkisebbet választották ki. Utána ezen hányadoshoz tartozó szennyvízszivattyút szerezte be a cég. Régebben ezt a módszert használva a Drainex 201 M A szennyvízszivattyú úszókapcsolóval választotta ki a beszerzési osztály.

Ezen módszer hibája azonban az, hogy csak egyetlen tényezőt az átbocsájtó képességet veszi figyelembe a döntésnél. A többi tulajdonságot mint súly, névleges áram, indítókondenzátor, szívócsatlakozás és teljesítmény figyelmen kívül hagyták a beszerzési osztályon dolgozó kollégák.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adott témában az adatgyűjtés online weboldalról történt. A források tartalmazzák a feladat megoldásához szükséges összes adatot.

KO kritérium: főnököm előzetes piaci tájékozódása alapján az alábbi öt típus közül szeretne választani, éppen ezért vizsgálatomat kizárólag az alábbi öt típusú úszókapcsolós szennyvízszivattyúra korlátoztam.

Objektumok (sorok)

• Drainex 100 M A szennyvízszivattyú úszókapcsolóval

• Drainex 201 M A szennyvízszivattyú úszókapcsolóval

• SXG 1000 szennyvízszivattyú úszókapcsolóval

• Telka 44 GI rejtett úszókapcsolós zsomp szivattyú

• Vigicor 150 M aprítókéses szennyvízszivattyú úszókapcsolóval


Attribútumok (X, Y oszlopok)

• Névleges áram (A, maximalizálandó)

• Teljesítmény (kW, maximalizálandó)

• Átbocsátjó képesség (mm, maximalizálandó)

• Indítókondenzátor (farat, maximalizálandó)

• Súly (kg, minimalizálandó)

• Szívócsatlakozás (mm, maximalizálandó)

• Ár (Ft, minimalizálandó)

A feladat által érintett célcsoportok

Feladatom célcsoportjának mindazon cégek, magánszemélyek tekinthetők, akik úszókapcsolós szennyvízszivattyút szeretnének vásárolni, azonban kellő idő és magánszemélyek esetében szakmai tapasztalat hiányában nem biztos, hogy a megfelelő típus mellett döntenének.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A beszerzési osztály által alkalmazott eddigi döntés mögött nem volt semmilyen számítási, elemzési háttér. Az általuk hozott döntést nem lehetett alátamásztani, a döntés mögött nem állt semmilyen háttér.

A mostani módszer alkalmazával a döntés alátámasztható egy elemzési táblázattal. Vannak adatok, kimutatások, amivel alátámasztható a döntésünk.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Megoldás lépései:

• Meta-adatbázis készítése

• Pivot kimutatás készítése ellenőrzés céljából

• Rangsor táblázat készítése sorszám függvénnyel

• COCO tábla készítése, mely az fkeres függvény segítségével hivatkozik a lépcsők táblára

• Solver futtatása

• Kiegészítő számítások elvégzése, átlag és szórás függvény segítségével

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az elemzés során háromféle ítélet születhet:

• Drága

• Olcsó

• Kiegyenlített


A solver futtatatása utána minden esetben kiegyenlített ítélet született, ez azt jelenti, hogy a tulajdonságok alapján kiszámolt érték megegyezik az eredeti árral.

Szórás függvény segítségével kiegészítő számításokat végeztünk, ennek segítségével megállapítható, hogy a szívócsatlakozás fontos szerepet játszik az ár kialakításában. Utána a névleges áram, teljesítmény, átbocsájtó képesség és a súly következik, mint befolyásoló tényező. A szívócsatlakozás, névleges áram, teljesítmény, átbocsájtó képesség és a súly tehát individuális tulajdonságok. Az indítókondenzátor zajnak tekinthető, nem játszik fontos szerepet az ár kialakításában.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az elemzés elvégzése után megállapítható, hogy a valós és a számított ár között nincs lényeges eltérés. A búvárszivattyúk által nyújtott teljesítmény összhangban van az árral.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Egy ilyen összehasonlító elemzés segítségével megállapítható, hogy a magasabb ár jobb teljesítmény takar e vagy sem. Kevesebb ráfordítással tudjuk ezáltal kiválasztani a számunkra megfelelő termékeket.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet

Dr.Pitlik László: Üzleti informatika jegyzet (Gödöllő, 2007)

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:B%C3%BAv%C3%A1r_szivatty%C3%BAk_%C3%B6sszehasonl%C3%ADt%C3%A1sa