BA3:Energiaital

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pitlik (vitalap | szerkesztései) 2008. december 14., 14:35-kor történt szerkesztése után volt. (Levédte a(z) BA3:Energiaital lapot [edit=sysop:move=sysop])

(eltér) ← Régebbi változat | legfrissebb változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Energiahiány esetén az egyre telítettebb piacon melyik energiaitalt érdemes választani.

A feladat előtörténete

Vizsgaidőszak alatt sok energiára van szükség az éjszakázáshoz. Amikor a kávé koffeintartalma már kevésnek bizonyul, előtérbe kerül az energia ital. Egy szemeszter alatt lecsúszik pár dobozzal, és mint mindennek, ára van, így kíváncsi lettem a drágább tényleg jobb-e, azaz több energiával szolgál, jobban élénkíti-e az elmét.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Mielőtt belemélyedtem volna a tananyagba, már eldöntöttem, hogy az energiaitalokat fogom összehasonlítani. Így bementem egy hipermarketbe, és levettem a polcról négy olyan energiaitalt, aminek a dobozán részletesen le voltak írva azt összetevők, mindezt azét, hogy legyen mit összehasonlítani. A számokat mindenki össze tudja hasonlítani, nekem is sikerült. :))

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A bármely hipermarketben megtalálható négy energiaital a Red Bull, a Bomba, az XL és a egy, a magyar piacon új márka, a Watt. A vizsgált tulajdonságok:

  • Koffeintartalom (mg / 100 ml)
  • Energiatartalom (kJ / 100 ml)
  • Fehérjetartalom (g / 100 ml)
  • B6 vitamin (mg / 100 ml)
  • Zsír (g / 100 ml)
  • Taurin (mg / 100 ml)
  • Ár ( HUF / 250 ml)


A feladat által érintett célcsoportok

Sokan használnak különböző teljesítményfokozókat vizsgaidőszak alatt (pl.: kávé, ginzeng, gingko biloba, lecitin, guarana ). Gyanítom, rajtam kívül elég sokan használnak energiaitalt. Számukra lehet segítség, hogy melyiket érdemes fogyasztani, melyik váltja ki leginkább a kívánta hatást. Továbbá a célcsoportba sorolnék mindenkit, aki sokat dolgozik, aki rosszul alszik, akit nem hagynak aludni, szóval mindenkit, aki fáradt, és segítségre van szüksége.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Részben kapunk egy ár-érték arányt, részben kapunk olyan rangsorolást, hogy a négy márka közül melyik nyújtja a legtöbb energiát, melyikkel érjük el leginkább a kívánt célt.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Elsősorban azokra az összetevőkre fektettem a hangsúlyt, amelyek a teljesítményfokozásban játszanak szerepet. Nem vettem figyelembe, hogy melyik mennyire finom (szubjektív tényezőként nem láttam értelmét), melyik mennyire népszerű.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A négy energiaital megvásárlása után az összetevőkből ill., a blokkról kigyűjtöttem a szükséges adatokat egy EXCEL táblába, így kaptam meg a meta adatbázist. A PIVOT tábla megszerkesztése után ellenőrizetem történt-e gépelési hiba. Az ellenőrző tábla egyeseket tartalmaz, így sikerült megfelelően rögzítenem az adatokat. Következő lépésként létrehoztam egy táblát a primer adatokkal, amelynek segítségével az információk megfelelő súlyozásával rangsortáblában értékeltem az attribútumokat. A lépcső tábla elkészítése után hoztam létre a solver táblát.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A solver tábla alapján átlagot és szórást számoltam. Az elemzés során megállapítható, hogy az árat leginkább befolyásoló tényező az energiatartalom, a fehérje tartalom és a koffeintartalom. Kevésbé hat rá a B6 vitamin-, a taurin- és a zsírtartalom, ezek zajnak tekinthetők. A vásárló képet kaphat az ár – teljesítmény arányról. A becsült és a valós ár között minimális az eltérés, ez azért lehetséges, mert ténylegesen a dobozon feltüntetett tulajdonságok határozhatják meg a termék árát.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A becsült és valós ár közötti minimális eltérés arra enged következtetni, hogy a drágább tényleg jobb is, ellenben az olcsóbb árért is megkapjuk azon értékben kapható maximális „szolgáltatást”. A négy termék választásánál a pénztárcánk ill., az ízlésünk dönt (hiába tutti-frutti ízű mind, mégis van különbség).

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A feladat megoldása előtt azt vártam, hogy valamely energiaital drágább, másik olcsóbb lesz a becsült árnál, így bírálhatom az ár – érték arányukat. Mivel szinte nincs eltérés a becsül és való ár között, így hasznosságként egyrészt azt tudom említeni, hogy tudjuk, a gyártók a megfelelő árat kérik el a termékért, másrészt össze tudjuk hasonlítani, melyik hatóanyagból mennyit tartalmaznak az italok. Sajnos azt kell mondanom, nagy hasznát nem fogják venni az elemzsének.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcső tábla adja a rangsort a vizsgálni kívánt összetevők függvényében.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

A különböző összetevők mennyiségének összehasonlítására még megoldás lehet az is, (és talán egyszerűbb), ha a vásárlás során a bal és jobb kezünkkel megragadunk egy-egy energiaitalt, és elolvassuk, mit írtak a csomagolásra.