BA3:ásványvíz
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/nappalos/2008osz/ba3/bi.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Egy bevásárló központban általam vásárolt különböző márkájú ásványvizek ásványi anyag tartalmának valamint az ár viszonyának alapján készítettem el.
A feladat előtörténete
Családomnak egyik legkedveltebb „szomjoltója” az ásványvíz. Áruházakban, szupermarketekben rengeteg féle ásványvizet lehet kapni. Az emberek nem igazán ismerik a különböző gyártókat és azok termékeit. Sokan csak megszokásból veszik le az üzletek polcairól az ásványvizeket, szinte csak egy-két fajtára korlátozva a vásárlást. Pedig elsősorban kiváló szomjoltó, főleg nyáron a legnagyobb melegben, sőt egészséges is, a rengeteg cukrozott, színezékeket tartalmazó üdítőkkel szemben. Vajon melyik éri meg jobban? Szerettem volna egy olyan táblázatot, amelyik megmutatja, melyik ásványvízek érik meg az ár-ásványi anyag tartalom függvényében.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A csomagoláson feltüntetett tulajdonságok alapján hasonlítottam össze a különböző ásványvizeket. Egy bevásárló központban vásároltam tíz féle ásványvizet. Ezek között volt olyan, amit általában fogyaszt a családom, és volt amelyiket eddig mi sem vásároltunk, még csak most ismerkedünk vele. Az összehasonlítás során a palackon feltüntetett jellemzőkre hagyatkoztam, ezek a kalcium, magnézium, kálium, fluorid, nátrium, hidrogán-karbonát, összes oldott ásványi anyag tartalom (azt hiszem ezek kiválasztását nem kell indokolnom, hiszen az emberi szervezet elengedhetetlen ásványi anyagai) és az ár (azt hiszem ezt sem kell indokolnom). Természetesen a tíz terméken kívül még számos ásványvíz található az üzletekben. Igyekeztem kiválasztani azokat, amelyeket én is fogyasztok illetve a környezetemben lévők is sokat vásárolnak. Saját tapasztalatom szerint nem jó, ha mindig ugyan azt az ásványvizet fogyasztjuk. Sportoláskor pl. magasabb magnézium, kalcium tartalmú ásványvizeket érdemes választanunk, nyáron viszont szinte minimális ásványi anyag tartalmú „tiszta vizet” javasolt. Az általam kiválasztott ásványvizek ár tekintetében a középkategóriához tartoznak. Kimutatásomban talán sikerült az „átlag embert” tájékoztatni, választását megkönnyíteni a legfontosabb ásványi anyagok szükség szerinti kiválasztásában.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Külső forrás, egyéni keresés. Egy bevásárló központ termékeit vizsgáltam, a palackon feltüntetett címke alapján.
Objektumok (sorok)
Különböző gyártók termékeit hasonlítottam össze:
- Aquarel-Nestle
- Balfi
- Fonyódi
- Kristályvíz
- Lillafüredi
- Naturaqua
- Óbudai gyámánt
- Pannon aqua
- Theodora
- Visegrádi
Azért kerültek a fenti termékek az elemzésembe, mert van benne számomra ismert illetve ismeretlen termék is.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
meghatározásakor a termékek csomagolásán található adatokat vettem figyelembe.
Összes oldott ásványi anyag tartalom (mg/l)
Fluorid (mg/l)
Magnézium (mg/l)
Hidrogánkarbonát (gr/l)
Kalcium (gm/l)
Kálium (gr/l)
Nátrium (mg/l)
A feladat által érintett célcsoportok
A feladat célcsoportjába a gyermekektől az idős emberekig bárki beletartozhat, aki egészségesen akar élni, akik ásványvizet fogyasztanak és ásványi agyag pótlására van szükségük. Azok a vásárlók figyelmébe szeretném ajánlani, akik elsősorban a minőség és az ár függvényében a legjobb terméket szeretnék megvásárolni.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Az ásványi anyag tartalom és az ár arányai valamint a paraméterek egymáshoz hasonlítása segíthet megismerni a kevésbé ismert termékeket, illetve segíthet kiválasztani a számukra legmegfelelőbbet. Összehasonlításommal szeretném az átlag-embert tájékoztatni, választását megkönnyíteni a legfontosabb ásványi anyagok szükség szerinti kiválasztásában. Az összehasonlítás során kiderül, hogy mennyire értékarányos a termék. Fő megállapítás, hogy olcsó, drága vagy értékarányos az ásványi anyag tartalom az árral.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Feladat megoldásának lépései:
1. Adatgyűjtés: a termék csomagolásán található adatokat dolgoztam fel
2. META-adatbázis készítése: a gyűjtött adatok alapján készítettem el a DATA táblát, amely tartalmazza a forrás adatokat és a kiegészítő információkat.
3. PIVOT kimutatás készítése: az alapadatok táblázatból kimutatás varázsló segítségével készítettem a PIVOT táblát.
4. Rangsorolás készítése: az attribútumok alapján sorszám függvény alkalmazásával a fontossági sorrendet és arányt foglaltam táblázatba.
5. Lépcsők tábla készítése: a solver kimeneti paramétereit tartalmazza.
6. COCO táblázat készítése: FKERES függvénnyel hivatkozik a lépcsők táblára. a COCO eleme az eltérés oszlop annak négyzetösszeg függvény segítségével feltöltött összege.
7. A szórás és átlag függvényekkel való kiegészítés, valamint a számítások elvégzése. Szórással kimutattam, hogy az értékek a várható értéktől milyen mértékben térnek el. Az átlag egyszerű számtani középérték számítással készült.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A COCO táblázatban található az utolsó oszlopban az ítélet, amely az alábbi értékeket tartalmazza:
Drága:
-Aquarel-Nestle
-Theodora
Értékarányos:
-Balfi
-Fonyódi
-Lillafüredi
-Naturaqua
-Óbudai gyémánt
-Pannon aqua
Olcsó:
-Kristályvíz
-Visegrádi
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A fogyasztó a sok hasonló, vonzó csomagolású ásványvizek láttán könnyen elbizonytalanodik, és két dolgot tehet: vagy ragaszkodik egy márkához, ami számára kedvelt és bevált, vagy pedig tanulmányozva a palackok címkéit megpróbálnak tájékozódni, melyiket lenne érdemes megvásárolni. Túlértékelés azért jöhet létre, mert sok esetben a hírnév játszik a legnagyobb szerepet, függetlenül attól, hogy tartalmaz-e az ásványvíz valamilyen plusz ásványi anyagot vagy sem. Az olcsó ásványvizek pedig úgy próbálnak betörni a piacra, hogy nem emelik az árakat az egekbe és az emberi szervezet számára is elfogadható mennyiségű ásványi anyagot tartalmaznak.
Például a Aquarel-Nestle és a Theodora-ának is a valós ára (115,105ft) több mint a becsült ára (100,5 , 95ft) , tehát drágább, mint a valós értéke.
Ellenkező eset fordult elő a Visegrádi és a Kristályvíz esetében, ahol is a valós ára (85,86ft) alacsonyabb, mint a becsült értéke (95,100,5ft).
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Hasonlóságelemzéssel különböző attribútumok alapján könnyen tudunk választani a termékekből. Nem kell végigjárni az összes ásványvizet forgalmazó üzletet, ezzel az automatikus rendszerrel gyors választ kaphatunk. A termékek jellemzése azonban pontosabb lenen, ha egyéb paramétereket is figyelembe vennénk, pl. a vásárló szubjektív értékelését, szupermarketek bevásárló központok különböző árait, kiszerelések gazdaságosságát. Fontos, hogy számunkra minden tekintetben a legkedvezőbb terméket tudjuk kiválasztani és fogyasztani. A Coco segítségével a vásárló könnyebben eldöntheti, hogy mit válasszon, mert itt több termék közül kiválaszthatja a neki legjobb ár-érték arányút, a számára legkedvezőbb ásványi anyag szükségletet, illetve az egyéb nem ásványi anyag tartalomról is tájékozódhat. Az átlagember mikor valamelyen ásványvizet szeretne vásárolni, nem törődve azzal, hogy mit-miket tartalmaz az, bemegy egy boltba és megveszi azt. Ezzel az elemzéssel azoknak segítek, akik tudatosan vásárolnak ásványvizet. Ezzel a módszerrel időt és pénzt takaríthat meg az, aki használja, mivel könnyen össze tudja hasonlítani és kiválasztani az ár-és ásványi anyag tartalom szerint a legoptimálisabb terméket.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
A lépcső tábla adja a rangsort a vizsgálni kívánt összetevők függvényében.
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
az adatok az palackon található cimkékről és belső információkból származnak
média wiki elkészítése
az excel táblázat elkészítése (adat, pivot, coco, solver)
nyilatkozat és kitöltési segédlet
Dr.Pitlik László: Üzleti informatika jegyzet, Gödöllő (2007)
• https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Ba3_Ati
• https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:sbebe
• https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:terepj%C3%A1r%C3%B3k