BA3:IBM

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Lakospeti (vitalap | szerkesztései) 2008. december 15., 12:05-kor történt szerkesztése után volt. (A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

IBM (Lenovo) Notebook-ok összehasonlítása hasonlóságelemzéssel, a legfontosabb paraméterek figyelembevételével.

A feladat előtörténete

Szakmai gyakorlatomat az IBM Hungary Logisztikai osztályán fogom tölteni. A vállalat, dolgozói számára nagy kedvezményeket biztosít notebook vásárlás esetén. Mivel szeretném ezt a kedvezményt majd igénybe venni, ezért vásárlás előtt szerettem volna meggyőződni arról, hogy ár/érték arányban melyik gép a legmegfelelőbb számomra.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Napjainkban az informatika és ezáltal a számítógépipar hatalmas fejlődésen megy keresztül. Az igények egyre nőnek, mind a fejlesztők, mind pedig a vásárlók részéről, ezért foglalkoznunk kell gazdasági szempontból is többek között a notebook vásárlásokkal, hiszen kereslet van rá. A jelenlegi probléma oka, hogy manapság nagyon sok terméket kínálnak áron felül, tehát sokkal drágábban, mint amennyit ér. Ha a vásárlók biztosak lehetnének abban, hogy annyi pénzért vesznek meg egy terméket, mint amennyit az a teljesítménye alapján ér, bátrabban vásárolnak, ezzel nő a vásárlások száma, nő a forgalom, és nő a bevétel is. De mi alapján választanak az emberek manapság a kínálat közül? Először is nagy hatása van az emberekre a reklámoknak.

"Egy reklám előállításában általában hatalmas csoport dolgozik. Szociológusok, pszichológusok, rendezők. Ezek az emberek azon fáradoznak, hogy a lehető legtöbb oldalról közelítsék meg a nézőt, a befogadót, a vásárlót, azaz minket, és ezzel kifejezetten a gyenge pontjainkra próbálnak hatni. Mi naiv, lusta nézők hajlamosak vagyunk a könnyebbet, az egyszerűbbet választani. Elfogadjuk amit a reklám mond, még ha az nem is valós, és megvesszük a leginkább tetszetős reklám termékét. Ennek távlati következménye lehet akár, hogy az emberek leegyszerűsítve fognak gondolkodni."(Forrás: (2008. 12. 14.) http://www.indexkelet.hu/rovatkeret.php?r=22&id_cikk=203)

Mi történik ha a cég csak egy-egy típusának reklámozására fordít pénzt és energiát? Azt kell megvennie a vásárlónak? Azok a vásárlók, akikre kevésbé vannak hatással a reklámok, illetve a márkázás, notebook-ok esetében a következő szempontok értékelése alapján választanak:
"A választott notebook jellemzőivel kapcsolatban szinte mindig kompromisszumot kell kötnünk – hogy milyen tulajdonság javára, az igényeinktől függ. Az eladók egy része több konfigurációs lehetőséget is felkínál.
Processzor: CPU-nak is szokták nevezni, ez a számítógép ‘agya’. A laptop legfontosabb áramköre fogyasztáscsökkentő, az akku élettartamát ezzel növelő funkciókkal. A laptopok sokféle processzort használhatnak attól függően, mire specializálódtak.
Memória: A gépek mindig az éppen futó programok adatait tárolják itt. Ahhoz, hogy eldöntsd mennyi memóriára van szükséged, tájékozódj a használni kívánt operációs rendszer helyigényéről, és gondold át, milyen programokat szeretnél majd használni.
Képernyőméret: a notebookokat minden esetben LCD-vel (folyadékkristályos képernyő) adják. Ezek mérete változó: 10.6 inchtől akár a hatalmas 20 inches átlóméretig mindenfélét lehet kapni. A képernyő nagysága az egyik legfontosabb tényezője a laptop teljes súlyának. Manapság már szinte az összes egyformán jó minőségű."(Forrás: (2008. 12. 14.) http://www.olcsobbat.hu/vasarlasi_tanacsok/laptopok/3)

Nem utolsó sorban jelentős kritérium a választás során a megfelelő ár! Senki sem szeretne olyan terméket vásárolni, amely nem éri meg az árát. Főleg ha igen sokat kell kifizetni az adott áruért. Márpedig a notebook-ok igen drágák, így az emberek ha iylen gépet vásárolnak elvárják, hogy az sok évig megbízható legyen.
Azonban összehasonlítani a felsorolt szempontok alapján az adott kínálatot igen bonyolult, és időigényes feladat. Erre sokaknak lenne igényük, de kapacitásuk nincs rá.

A szakirodalom alapján sok győztest hirdethetnénk, hiszen a különböző szempontok szerint nagyon különbözőek az laptop-ok is. Összehasonlítás alapján első helyezést, illetve a rangsor alapján előkelő helyeket szerzett az IBM Thinkpad T61 sorozat. "T61 egy ragyogó készülék. Vannak apró hibái, ám ezek az emberek 99%-nak nem hibák. Ez a gép élete legjobb döntése mindenkinek, aki notebook vásárlásra adja a fejét és ebben a szegmensben gondolkodik. Az üzleti életben még mindig nincs sok ellenfele egy T sorozatú ThikPad-nek, ezek a gépek egyszerűen elnyűhetetlenek." (Forrás: (2008. 12. 15.) http://www.laptopkalauz.hu/oldal.php?page=test&pid=2&cid=16&father=23&search=lenovo&cid=23)
Több cikk olvasása közben jutottam erre a következtetésre, mely cikkeket a http://www.laptopkalauz.hu/ oldalon lehet megtekinteni. Valamint tanulmányom is hasonló eredményeket mutatott.

Tehát a 2008-as év laptop-ja Lenovo márkából a Thinkpad T61-es sorozat.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Forrásként egy internetes weboldalon kerestem IBM (Lenovo) laptop-okat. Tíz különböző gépet válaszottam ki, amelyek a következő paramétereknek megfelelnek: 1,5-2,5 GHz-es processzor-al; 1024-2048 MB memóriával; 80-160 GB merevlemezzel; 12,1-15,4 inch átmérőjű kijelzővel; 3-4 USB port-al rendelkezik és 1,5-3 kg súlyú. A következőkben leírt laptop-okat választottam mivel ezek találhatók a 100.000 Ft és 300.000 Ft közötti árkategóriában. Ezáltal különböző árkategóriájú, de hasonló paraméterű gépek lettek összehasonlítva.
Az adatgyűjtés során felmerülő problémaként azt említeném meg, hogy egy típusú laptop-ból sok különböző paraméterű található a piacon, így senkit ne tévesszen meg például, hogy az első és második objektum neve azonos (ezért található meg utána a "szériaszám"), azok teljesen különböző paramétereket tükröznek.

Objektumok (sorok)

Egy gyártó 10 különböző felszereltségű notebook-ját elemeztem.

  • Lenovo (IBM) 3000 N200 (TY2BGHV)
  • Lenovo (IBM) 3000 N200 (TY2EDHV)
  • Lenovo (IBM) ThinkPad R61e (NG1DDHV)
  • Lenovo (IBM) ThinkPad N200 (TY2BFHV)
  • Lenovo (IBM) ThinkPad R61i (NG1F7HV)
  • Lenovo (IBM) ThinkPad R61 (NB0NCHL)
  • Lenovo (IBM) ThinkPad N200 (TY2DFCX)
  • Lenovo (IBM) ThinkPad T61 (7661ZTN)
  • Lenovo (IBM) Thinkpad R400 (2786W14)
  • Lenovo (IBM) Thinkpad X61 (7674Y6F)

A fenti laptop-ok különböző tulajdonságok alapján lettek kiválasztva

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az attribútumok meghatározásánál a laptopok tulajdonságainál feltüntetett olyan értékekeket vettem figyelembe amelyek számszerűen összehasonlíthatók. Az első 5 attribútum iránya 0 (azaz minél nagyobb annál jobb), a következő 2 attribútum iránya 1 (azaz minél kissebb annál jobb).

  • Processzor (GHz) (0)
  • Memória (MB) (0)
  • Merevlemez nagysága (GB) (0)
  • Monitor képátlója (inch) (0)
  • USB 2.0 portok száma (db) (0)
  • Súly (kg) (1)
  • Bruttó ár (Ft) (1)

A feladat által érintett célcsoportok

A feladatot a választás megkönnyítésének céljából végeztem. Ezen hasonlóságelemzés a saját fontossági sorrendemet tükrözi. Leginkább saját magamnak nyújt nagy segítséget a feladat, de bárki számára segíthet, aki IBM laptop megvásárlását vagy cseréjét tervezi.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A 10 darab összehasonlított notebook jellemzőinek rangsora alapján megfelelő ár/érték arány állapítható meg. Ezzel a módszerrel rávilágítok arra, hogy az egyes notebook-ok árait mennyire befolyásolják a kiválasztott attribútumok, valamint a rendelkezésünkre álló információk alapján kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbb terméket.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladatmegoldás lépései:

1. Az alapadatok gyűjtése
Az adatokat a http://www.depo.hu weboldalról gyűjtöttem.
2. META adatbázis készítés:
Ez az adatbázis a nyers adatok más formában (objektum, attribútum, érték, mértékegység, forrás, dátum, rögzítette) történő csoportosítását foglalja magában. Ez a pivot tábla létrehozásához szükséges.
3. Pivot tábla elkészítése:
Kettő darab táblázat található ezen a munkalapon. Mindkettőt kimutatás varázsló segítségével készítettem. Az első táblában az adatok láthatók. A második tábla pedig azt mutatja, hogy mindenhol egy adat található.
4. COCO táblázat készítése:
4.1. A rangsorolás elkészítése:
Az attribútum táblából nyert adatokat a SORSZÁM függvény segítségével fontossági sorrendbe állítottam, figyelve az irányra. Fontos megemlíteni, hogy a függvény az azonos értékeket nem veszi figyelembe.
4.2. Lépcsők táblázat elkészítése:
Ide a Solver (bővítmény) kimeneti eredménye kerül.
4.3. COCO tábla elkészítése:
A táblázat FKERES függvény segítségével jött létre, ez hivatkozik a lépcsők táblára. Ez a tábla kiegészül egy "eltérés" oszloppal, amely értékekből a SZORZATÖSSZEG függvény által meghatározott érték képezi a Solver alapját, ez a célérték mező. A tábla kiegészül még egy "ítélet" oszloppal, amely az egymásba ágyazott HA függvény eredményét tartalmazza.
4.4. Kiegészítő táblák: Szórás és átlag meghatározás:
A szórás függvény által kiszámolt érték megmutatja, hogy az értékek mennyiben térnek el a várható értékektől. Az átlag pedig egyszerű átlag függvénnyel készült el.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A COCO táblázat jobb oldalán található az "Ítélet" oszlop, mely az alábbi értékeket tartalmazza a notebook-okra kiértékelve:

  • Olcsó
  • Értékarányos
  • Drága

Olcsó:

Lenovo (IBM) 3000 N200 (TY2EDHV)
Lenovo (IBM) ThinkPad R61e (NG1DDHV)

Értékarányos:

Lenovo (IBM) 3000 N200 (TY2BGHV)
Lenovo (IBM) ThinkPad R61 (NB0NCHL)
Lenovo (IBM) ThinkPad N200 (TY2DFCX)
Lenovo (IBM) ThinkPad T61 (7661ZTN)
Lenovo (IBM) Thinkpad R400 (2786W14)
Lenovo (IBM) Thinkpad X61 (7674Y6F)

Drága:

Lenovo (IBM) ThinkPad N200 (TY2BFHV)
Lenovo (IBM) ThinkPad R61i (NG1F7HV)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A terméket abban az esetben érdemes megvásárolni, ha a becsült ár magasabb mint a tényleges piaci ár, ami azt jelenti, hogy a termék tartalmilag megfelel az elvárásoknak, megéri kifizetni azt a piaci árat amit kérnek érte.
Az elemzésnek egyértelmüen 2 győztese van, mivel ennek a két terméknek lett a piaci ára olcsóbb a becsült árnál, de az igazi győztes mégis a Lenovo (IBM) ThinkPad R61e (NG1DDHV) mivel a legnagyobb eltérés ennél a notbooknál fedezhető fel.

6 db termék értékarányos, tehát a becsült áruk megegyezik a piaci árral. A fentiekben említett Lenovo (IBM) ThinkPad T61 is ebbe a kategóriába tartozik, tehát véleményem szerint érdemes megvásárolni, mivel amellett, hogy nagyon jók róla a vélemények, az értéke arányos a piaci árával.

Azt mindenképpen kiemelném, hogy például Lenovo (IBM) ThinkPad R61e (NG1DDHV) és a Lenovo (IBM) ThinkPad R61i (NG1F7HV) a súlyukat kivéve teljesen azonos tulajdonságokkal rendelkeznek (áruk persze különböző, 49080 Ft a különbség), mégis az első a legolcsóbb, míg a második a legdrágább kategóriába esett.

Minden embernek más a preferencia sorrendje, így az attribútumok meghatározása is különböző. Ezáltal ebben a feladatban akár egy érték megváltoztatásával teljesen más eredmény jöhet ki eredményül.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Tanulmányom azoknak a jövőbeni laptopvásárlóknak, akiknek már konkrét elképzelése van, vagy jellemző rájuk a márkahűség, esetleg már többször is vásároltak ugyanolyan márkájú laptopot nem igazán veszik figyelembe ezt az elemzést. Még akkor sem, ha az általa választott laptop alul értékelt vagy felülértékelt.

Az elemzés akkor lesz eredményes, ha a embereknek nincsenek konkrét elképzeléseik, ezáltal a leginkább rászorultak a végeredményre és az ár-teljesítmény alapján kapott legjobb notebook mellett voksol és ez az elemzés határozza meg döntését.

Feladatomban csak valós (adott időpontban érvényes) és mindenki számára elérhető adatok találhatók.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsős függvény szükségeltetik a szakértői rendszerként értelmezhető COCO táblázathoz. A függvény segítségével megtudhatjuk, hogy adott attribútumok milyen mértékben befolyásolják az árat, illetve, hogy adott árhoz milyen tulajdonságoknak kell társulniuk.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:Notebook
https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2008:Notebooks
https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:notebook
https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:Notebook2
https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:Notebook3
https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/2007:HPNotebook

nyilatkozat és kitöltési segédlet