BA3:ásványvíz2

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Csaszia (vitalap | szerkesztései) 2008. december 16., 14:15-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Ásványvizek oldott ásványianyag tartalmának és árainak összevetése hasonlóságelemzés keretein belül

A feladat előtörténete

Napjainkban egyre többen választják az egészséges életmódot, melynek szerves része a napi 2-3 liter folyadékbevitel, ezenbelül is az ásványvíz fogyasztás fontosságát emelik ki a szakemberek. Miért is fontos az ásványvíz bevitele? Az emberi szervezet – életkortól függően – 70, 60, 50%-os arányban tartalmaz vizet, a kor előrehaladtával a víztartalom csökken. Átlagosan napi 2500 ml folyadékot veszünk fel és egyensúly esetén a folyadékleadás is hasonló mennyiségű. Fontos, hogy nap mint nap olyan folyadékot is fogyasszunk, amely tartalmazza a szervezetünk számára nélkülözhetetlen ásványi anyagokat, azonban ügyelnünk kell ezek szervezetbe bevitt mennyiségre. Az ásványvizek kiválasztásánál nagyon fontos, hogy nem tartalmazhatnak a szervezetre káros anyagokat, mint amilyenek a nutritek, nitrátok lehetnek és célszerű vastalanítani is ezeket. Az átlag fogyasztókban felmerülhet a kérdés, hogy a boltok polcain sorakozó termékek közül melyiket érdemes hazavinni. A feltöltött táblázat segítséget nyújthat a választásban, hogy melyik az az ásványvíz, amelyik nemcsak a megfelelő ásványianyag tartalommal rendelkezik, hanem az ára is értékarányos hozzá képest.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A google kereső segítségével nem találtam olyan összehasonlító táblázatot, amely az ásványvizek ásványianyag tartalma és ára alapján végez ár/érték elemzést. Külön beltartalom és külön ár összehasonlító elemzéseket találtam csak, melyek a következők:

Az ÚJ DIÉTA magazin 2005-ös 20-dik számú kiadásában foglalkozik az ásványvizek összetételének vizsgálatával, melynek során értékelést nem fogalmaz meg: http://www.ujdieta.hu/index.php?content=263

Csak az árakkal foglalkozó összehasonlításokat is találhatunk online áruházak segítségével, pl. az Árukereső honlapján http://www.arukereso.hu/asvanyviz-c1049/

Sok nő által kedvelt Nők Lapja Café is foglalkozott a kérdéssel 2007. 07. 24-én, melynek során 10 ásványvizet hasonlítottak össze íz, szomjoltó hatás, csomagolás, márka iránti bizalom alapján, hozzárendelve az árat is, de nem befolyásoló tényezőként. http://www.nlcafe.hu/noklapja/20070704/melyik_a_legjobb_frissito_150_a_nagy_asvanyviz-teszt/ Ebben a tesztben a top 10 ásványvíz:

1. Naturaqua 2. Margiszigeti kristályvíz 3. Theodora szénsavas 4. Balfi szénsavas 5. Szentkirályi 6. Theodora szénsavmentes 7. Vivien 8. Balfi szénsavmentes 9. Aura 10. Fonte Verde

Természetesen a vásárlási indok lehet szubjektív érv is, úgymint márka, ismertség, csomagolás, esetleg, hogy ki mit talál fontos összetevőnek, magas árnak.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladatomhoz szükséges anyagokat a termékek címkéin, illetve az interneten találtam.

Objektumok (sorok)

Feladatomban a következő 5 ásványvizet vizsgáltam:

1. Vivien

2. Visegrádi

3. Szentkirályi

4. Fonyódi

5. Naturaqua

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A következő ásványianyag tartalmat vizsgáltam:

1. Nátrium

2. Kalcium

3. Magnézium

4. Hidrogén-karbonát

Illetve 5. attribútum az termék ára

A feladat által érintett célcsoportok

Minden ember, de főleg azok, akiknek fontos az egészségük mellett a pénztárcájuk vastagsága is.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az xls megtekintése után az olvasó képet kap az adott ásványvizek ásványianyag tartalmáról, a hozzá kapcsoló árról, illetve az ár/érték arányról. Megkönnyíti a vásárlást, a döntést.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. adatgyűjtés internetről illetve az ásványvizek címkéiről

2. metaadatbázis készítés

3. pivot-tábla készítése

4. vizsgált objektumok: ásványvizek

5. adattábla létrehozása

6. rangsorok kialakítása sorszám függvénnyel

7. COCO tábla készítése, FKERES függvény segítségével

8. Solver futtatása

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A feladatomhoz kiválasztott 5 ásványvíz vizsgálata közben, a solver futtatása után 3 ítélet lehetséges:

1. Olcsó

2. Értékarányos

3. Drága

Az ítéletek a következők lettek:

Olcsó:

Vivien

Szentkirályi

Értékarányos:

Visegrádi

Naturaqua

Drága:

Fonyódi


Ezen eredmények alapján a Visegrádi illetve a Naturaqua ásványvíz mellett kell dönteni.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az eredmények alapján a levonható következtetés, hogy az 5 vizsgált termék közül a Fonyódi ásványvíz ára a legmagasabb, és ez az ár drágának mondható az ásványianyag tartalomhoz képest. További 2 termék értékarányos, azaz pont a megfelelő ár/érték aránnyal lett kialakítva az ár, illetve másik kettő pedig olcsó, vagyis még emelkedhetne is az ára.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A feladatom során kiderült, hogy melyik az az ásványvíz, amelyik a minősége mellett az árával is képes felkelteni a vásárlók figyelmét.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsős függvény bemutatja, hogy adott összetevő milyen mértékben befolyásolja az árakat. Illetve megadja adott ár mellett milyen összetevőket kell, hogy tartalmazzon a termék.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet

Kapcsolódó dokumentumok:

Az ásványvizek honlapja:

http://www.vivien.hu/index_1024.html

http://www.visegradi.hu/

http://www.fonyodi.hu/

http://www.szentkiralyi.hu/

http://www.coca-cola.hu/?pid=41

Konkurens megoldást találtam a wiki honlapján, mely szintén bemutatja az ásványvizek ásványviz tartalmát és a hozzá kapcsolódó árakat, de az én elemzésem más termékeket vizsgál.

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/BA3:%C3%A1sv%C3%A1nyv%C3%ADz